آزمایش NIPT  در بارداری

آزمایش-NIPT

آزمایش NIPT  در بارداری

آیا باید آزمایش پیش از بارداری را کامل انجام دهید؟

اگر پزشک شما آمنیوسنتز را توصیه کرده است، ابتدا می توانید NIPT، یک آزمایش غربالگری ساده و بی خطر برای اختلالات کروموزومی را در نظر بگیرید.

NIPT یک آزمایش خون ساده است که DNA مادر و کودک را در خون مادر بررسی می کند، این پروسه برای بررسی ناهنجاری های کروموزومی است. این فرآیند خطری برای کودک ایجاد نمی کند، این آزمایش ۹۹ درصد دقیق است و می تواند تا ۱۰ هفته طول بکشد. تست غربالگری قبل از زایمان (NIPT) شامل یک غربالگری ساده است که در آن DNA  را برای بررسی خطر ابتلای کودک به تعدادی از اختلالات ژنتیکی، از جمله سندرم داون را می سنجند.

غربالگری ژنتیکی در مقابل آزمایش چگونه صورت می گیرد؟

NIPT یک غربالگری قبل از زایمان است که آزمایش  DNA را از جفت  و کودک در یک نمونه از خون می گیرند تا مشخص شود که آیا در معرض خطر ابتلا به یک کودک مبتلا به اختلال ژنتیکی می باشید یا خیر؟

غربالگری مانند NIPT نمی تواند اطمینان کامل حاصل کند که آیا فرزند تان در واقع یک اختلال کروموزومی دارد، تنها احتمال داشتن این شرایط را تعیین می کند.

نتایج غربالگری NIPT می تواند به مادران کمک نماید و دکتر تصمیمات بعدی را اتخاذ می کند، از جمله این که آیا باید یک تست تشخیصی مانند نمونه برداری ویروس کوریونی (CVS) یا آمنیوسنتز (amnio) ارائه دهد یا خیر؟

این آزمایشات ژنتیکی باعث می شود که مایع آمنیوتیک یا جفت از بدن جمع آوری شود و ۱۰۰ درصد اطمینان نشان می دهد که آیا یک نوزاد دارای اختلال کروموزومی است یا خیر. با این حال  نوعی آزمایش تهاجمی به حساب می آید، به این معنی که مقداری احتمال سقط جنین را افزایش می دهند، اما با مراجعه به یک آزمایشگاه ژنتیکی مجرب و مجهز هیچ گونه عارضه ای ناگواری پیش نخواهد آمد.

آزمایش-NIPT

نحوه ای انجام آزمایش NIPT  چگونه است؟

از آنجا که  این آزمایش با استفاده از یک قرص با سوزن و سرنگ صورت می گیرد،  در نتیجه برای مادر و جنینش امن می باشد. همه چیزهایی که باید انجام دهید این است که بازوی خود را در مطب دکتر یا آزمایشگاه  بگذارید. سپس نمونه به یک آزمایشگاه ژنتیک مجهز فرستاده خواهد شد ، جایی که یک تکنسین در مورد خونریزی cfDNA برای علائم ناهنجاری ها آن را بررسی می نماید.

در صورتی که نخواهید این آزمایش را اعمال نمایید، احتمالا پزشک اولتراسوند یا سونوگرافی نیمه شفاف سه ماهه اول، را برای مادران تجویز می کند.

در آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم تمام آزمایشات و تست های لازم قبل از بارداری انجام می شود .دقت و صحت نتایج در آزمایشات امری مهم است در نتیجه در انتخاب آمایشگاه دقت کنید . شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید :

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۶۳۱۱۹۷

برخی از مطالب مفید و مرتبط در رابطه با هفته های بارداری

هفته سی و یکم بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری

مشاوره ژنتیک

آزمایشگاه ژنتیک

آزمایش بی خطر نیفتی

با تشکر مدیریت سایت مشاوره ژنتیک سیتوژنوم