اهمیت آزمایشات غربالگری

آزمایشات غربالگری چه اهمیتی برای زنان باردار دارد ؟

بسیاری از آزمایشات انجام شده در آزمایشگاه ژنتیک مربوط به تست های غربالگری دوران بارداری است که می تواند اختلالات ژنتیکی و بیماری های جنین را تشخیص دهد ، شاید این اولین دلیل مهم برای انجام این دسته آزمایشات باشد اما موارد مهم دیگری در الزام انجام آزمایشات غربالگری دخیل هستند .

اهمیت آزمایشات غربالگری

مهم ترین عوامل برای لزوم انجام آزمایشات غربالگری شامل موارد زیر می باشد :

۱- با توجه به اینکه نقایص و سندروم های مورد بررسی، در خانواده هایی که هیچ سابقه ای ندارند، نیز به میزان کافی دیده می شود، بنابراین توصیه می شود همه خانم ها در هر سنی تست های غربالگری را انجام دهند.

۲- تشخیص اختلالات کروموزومی جنین ( اختلالات اصلی کروموزومی مربوط به سه سندروم پاتو (تريزومي ۱۳)، ادوارد (تريزومي ۱۸) و داون (تريزومي ۲۱) ) در این دوره بسیار مهم بوده و در صورت ابتلای جنین به آن می توان از تولد نوزاد بیمار جلوگیری به عمل آورد .

۳- انجام آزمایشات غربالگری مانع از فوت جنین ( به دلیل بیماری) یا تولد نوزاد با عقب ماندگی ذهنی و بیماری های جسمی می شود .

۴- به‌طور میانگین میزان شیوع و ابتلا به سندروم داون یک در هفتصد تا هزار جنین است که این مساله اهمیت انجام آزمایشات را بیان می دارد .

۵- تشخیص‌ های بالینی و غربالگری  آژمایشاتی مکمل هستند که در صورتی که با هم انجام شوند سلامتی جنین تضمین شده خواهد بود .

۶- یک عامل تاثیر گذار نیز بالا رفتن سن ازدواج است که سن بارداری و  ریسک بارداری را افزایش می دهد از این رو انجام آن نگرانی های زنان را کاهش می دهد .

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با آزمایشات غربالگری به آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم مراجعه نمایید .

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم