بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم چیست؟ چرا کودکان به این بیماری مبتلا می شوند؟ آیا این بیماری تا آخر عمر با فرد باقی می ماند؟ درمان موثری برای بیماری اوتیسم وجود دارد؟ با کودکان اوتیسمی چگونه باید رفتار کرد؟ و… سوالات زیادی را پدر و مادرها از متخصصان و روانشناسان می پرسند و خواهان دانستن این بیماری هستند تا روش های موثر در بهبود این عارضه را به کار گیرند. در این مقاله سعی نموده ایم تا مقداری در مورد بیماری اوتیسم و علائم و طول ماندگاری آن صحبت نماییم. برای دانستن بیشتر در مورد این بیماری بهتر است که مقاله را تا آخر مطالعه بفرمایید.

اوتیسم (ASD) نوعی اختلال رشد مغزی فرد است  که درک فرد  رااز جهان اطراف تحت تاثیر قرار می دهد افراد مبتلا به این بیماری نوعی دیگری می بینند و می شنوند در نتیجه باید بگوییم که اوتیسم بیماری نیست . افراد مبتلا به این عارضه این گونه رفتار را هویت اصلی خود می دانند با این که گفتیم این بیماری درمان قطعی ندارد اما می توان با روش هایی و راهکارهایی توانایی رشد افراد را ارتقا داد تا بتوان با دیگران ارتباط برقرار کنند. با روش هایی مانند گفتار درمانی، دارو درمانی، کار درمانی و … می توان این اختلال را مقداری کنترل نمود، تا کودک بتواند با هم سن و سالان خود یا اطرافیان ارتباط برقرار نماید. اوتیسم طیف وسیعی از مشکلات را با خود به همراه دارد و تمام افراد مبتلا به این عارضه دچار عدم تمرکزو توانایی در کنترل برخی از حرکات هستند. این سخن بدین معناست که این افراد نیاز به مراقبت بیشتری دارند و باید خانواده ای آنان برای رشد و شکوفایشان بیشتر از سایر کودکان حوصله به خرج دهند و برای یادگیری آنان وقت بیشتری را صرف نمایند.

بیماری اوتیسم

اخیرا در ایران طبق اختلالات ژنتیکی و آمارهای ثبت شده از هر ۱۰۰ کودک یکی به این بیماری مبتلا می باشد. این بیماری به فرهنگ و پیشینه ای اجتماعی  و رفتار خانواده ، هیچ گونه ارتباطی ندارد و ممکن است که تمامی انسان ها به آن مبتلا شوند اگر چه پسر بچه ها بیشتر از دختر بچه ها به این عارضه دچار می شوند. برخی از کودکان اوتیسمی جهان را خطرناک و مهلک می بینند به همین دلیل باعث ایجاد اضطراب شدید در آنان می شود. افراد اوتیسمی  در درک و تعامل با اعضای خانواده ، محیط کار و جامعه بسیار دچار مشکل می باشند. افراد اوتیسمی از این که خود را متفاوت تر از دیگران می بینند همیشه در تعجب می باشند به همین دلیل شروع به انجام برخی از حرکات می کنند تا خود را تخلیه نمایند. اغلب اوقات افراد اوتیسمی مانند افراد معلول به نظر می آیند. این افراد دارای اختلالات دیگری مانند دیر سخن گفتن، اختلال در خواب و خوراک ، عدم درک مفاهیم و … هستند.

تشخیص اختلال اوتیسم معمولا توسط یک تیم پزشکی مجرب که شامل متخصص روانشناس،متخصص روانپزشک، متخصص اطفال و متخصص گفتار درمانی صورت می گیرد.

علائم این بیماری از فردی به دیگری متفاوت است. ممکن است که کودکی دارای اوتیسم خفیف باشد یا دیگری اوتیسم شدید باشد، اما کودکانی هستند که در طیف این بیماری قرار گرفته اند.

چکیده مطلب:

کودکان اوتیسمی ممکن است دارای برخی از اختلالات باشند که شایع ترین آنان انجام حرکاتی است که در یکی از اعضای بدن انجام می دهند. ارتباط برقرار کردن این کودکان با دیگران سخت بود و بهتر است که در همان زمان های ابتدایی که کادر پزشکی بیماری اوتیسم را در کودکی تشخیص می دهد درمان را آغاز کنند. تا زمانی که نوزادان اوتیسمی باشند به هیچ گونه صدا و حرکت علائمی از خود نشان نمی دهند در نتیجه والدین به اشتباه گمان می کنند که نوزادانی ساکت و آرامی دارند.

اوتیسم شدید

بیماری اوتیسم چیست؟

آیا اوتیسم خفیف با اوتیسم شدید دارای علائم مشترکی می باشند؟

مدت زمان درمان اوتیسم خفیف چقدر می باشد؟

در این مقاله سعی نموده ایم که بیماری اوتیسم را معرفی کنیم و چگونگی درمان آن و  برگزیدن بهترین درمان را ارائه دهیم. برای دانستن بیشتر این بیماری و علائم و علل ایجاد آن بهتر است که این مقاله را تا آخر مطالعه بفرمایید تا اطلاعات لازم را کسب کنید.

اوتیسم  یک اختلال و ناهنجاری رشدی است. این بیماری بر رفتار و مهارت های ارتباطی فرد تاثیر می گذارد. علائم آن ممکن است که در بیماری  خفیف یا شدید رخ دهد. ارتباط برقرار کردن افراد اوتیسمی با دیگر افراد بسیار مشکل می باشد.

این عارضه به این معنی است که افرادی که مبتلا به بیماری اوتیسم می شوند بسیار متفاوت هستند و بسیار متفاوت از یکدیگران رفتار می کنند و هنوز به طور قانونی تشخیص طیف اوتیسم ثبت نشده است. بدین معنا که افراد مبتلا به طیف اوتیسم وجود دارند که نمی توانند صحبت کنند، یا حتی بنویسند و یا استفاده از وسایل دیگر را نمی دانند. حتی می توان به این نکته اشاره کرد که آن ها حتی طرز رفتن به توالت را به درستی نمی دانند. اغلب اوقات این افراد ممکن است  که خودخواهانه یا مضطرب به دیگران واکنش نشان دهند. اوتیسم در حال حاضر به نام اختلال طیف اوتیسم (ASD) نامیده می شود با این وصف می توان علائم بالقوه و شدت آن را منعکس نماییم. گفته می شود که متخصصان بهداشت و پزشکان مربوطه برای درمان این بیماری از روش های متفاوتی استفاده می کنند زیرا در فردی ممکن است خفیف و در دیگری شدید رخ دهد در حالی که افرادی هستند که در طیف این بیماری واقع شده اند و خفیف یا شدید به حساب نمی آید.

در اوتیسم سه سطح وجود دارد، هر کدام منعکس کننده سطح حمایت متفاوتی می باشد که برای تعیین سطوح اوتیسم پزشکان دو مورد را در نظر می گیرند، که عبارتند از:

 • توانایی ارتباطات اجتماعی با دیگران
 • محدودیت ها و رفتارهای تکراری

در سطح پایین تر، ممکن است نیاز به حمایت کمتری در بیماران وجود داشته باشد. به عنوان مثال، افراد مبتلا به اوتیسم سطح ۱ علائم خفیف دارند و ممکن است نیازی به حمایت زیاد نداشته باشند. افراد مبتلا به اوتیسم سطح ۲ یا ۳ علائم متوسط تا شدید دارند و نیاز به حمایت قابل توجهی دارند.

متذکر می شویم که علائم اوتیسم نیز ممکن است در طول زمان تغییر کند،  امکان رخداد بیشتر یا کمتر و حتی شدت آن وجود دارد.

اوتیسم شدید

اوتیسم سطح ۱ چگونه است؟

افراد مبتلا به بیماری اوتیسم سطح ۱ دارای مسائل قابل توجه با مهارت های خوب و برقراری ارتباط با دیگران هستند. آن ها معمولا می توانند یک مکالمه داشته باشند، اما ممکن است دشوار  و همراه با لکنت باشد. این افراد ممکن است در ارتباط برقرار کردن با دیگران مشکل داشته باشند و به همین دلیل باید مورد توجه و حمایت قرار گیرند.

علائم اوتیسم سطح ۱

 • کاهش علاقه به تعاملات اجتماعی یا فعالیت های اجتماعی
 • دشواری تعاملات اجتماعی، مانند صحبت کردن با یک فرد
 • تلاش در برقراری و حفظ یک گفتگوی معمولی با طرف مقابل
 • مشکل سازگاری با تغییرات در روال یا رفتار
 • مشکل برنامه ریزی و سازماندهی

اوتیسم سطح ۲ چگونه است؟

افرادی که مبتلا به اوتیسم سطح ۲ هستند ،علائم مرتبط با این سطح شامل کمبود شدید مهارت های ارتباطی و غیرکلامی است. این افراد اغلب فعالیت های روزانه ندارند یا برای آنان بسیار دشوار است. در این گونه مواقع مراجعه والدین این کودکان به یک مشاوره ژنتیک مناسب باشد.

علائم اوتیسم سطح ۲

 • مقابله با تغییرات به روال و محیط اطراف
 • کمبود قابل توجهی از مهارت های ارتباطی کلامی و غیر کلامی
 • دشوار بودن مسائل رفتاری
 • پاسخ غیر معمول یا کاهش یافته به نشانه های اجتماعی، ارتباطات یا تعاملات
 • مشکل سازگاری با تغییرات
 • سخت بودن و عدم تلفظ جملات بسیار ساده

اوتیسم سطح ۳ چگونه است؟

این سطح اوتیسم  بسیار شدید می باشد. افرادی که در این طیف قرار دارند نیاز به پشتیبانی بسیار مهمی دارند. علاوه بر کمبود شدید مهارت های ارتباطی، افراد مبتلا به اوتیسم سطح ۳ همچنین رفتار تکراری یا محدود کننده ی را نشان می دهند. بیماران این دسته با انجام رفتارهای تکراری اشاره به  تکرار مداوم و یکنواخت یک حرکت دارند. رفتارهای محدود کننده آن باعث می شود که از دیگران فاصله بگیرند و تنهایی را برای خود انتخاب نمایند.

علائم اوتیسم سطح ۳

 • کمبود قابل ملاحظه ی از مهارت های ارتباطی کلامی
 • تمایل بسیار محدود به مشارکت اجتماعی و یا عدم مشارکت در تعاملات اجتماعی
 • مشکل داشتن در تغییر رفتارها
 • داشتن اضطراب و ناراحتی شدید همیشگی
 • مقابله شدید با تغییرات غیر منتظره

چکیده مطلب

اگر پس از خواندن این مقاله، هنوز مطمئن نیستید که فرزندتان به طیف اوتیسم مبتلا است. ممکن است که بعد از رفتن به محیط های شلوغ همچون مهد یا مدرسه مربیان و معلمان به این عارضه پی ببرند. در صورت نهایی شدن  این که فرزندتان در طیف بیماری اوتیسم قرار دارد بهتر است هرچه زودتر به کلاس های گفتار درمانی یا کار درمانی یا روانشناس کودکان مراجعه نمایند و برای درمان فرزندتان اقدامات لازم را انجام دهید.

در آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم تمام آزمایشات و تست های لازم قبل از بارداری و آزمایشات ژنتیک انجام می شود .دقت و صحت نتایج در آزمایشات امری مهم است در نتیجه در انتخاب آمایشگاه دقت کنید . شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید :

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۶۳۱۱۹۷

برخی از مطالب مفید و مرتبط در رابطه با هفته های بارداری

هفته سی و یکم بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری

مشاوره ژنتیک

آزمایشگاه ژنتیک

آزمایش بی خطر نیفتی

با تشکر مدیریت سایت مشاوره ژنتیک سیتوژنوم