دیستروفی عضلانی چیست؟

دیستروفی-عضلانی-چیست؟

دیستروفی عضلانی چیست؟

دیستروفی عضلانی چیست و چه نشانه هایی دارد؟

علائم دیستروفی عضلانی در بزرگسالان چگونه ظاهر می شود؟

در این مقاله توضیحات جامع و مفصلی پیرامون دیستروفی عضلانی چیست؟ گردآوری شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتردر مورد دیستروفی چیست؟ بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه باشید.

دیستروفی عضلانی (MD) یک گروه از بیماری های ارثی است که در آن عضلات کنترل حرکتی (عضلات داوطلبانه) به تدریج تضعیف می شوند. در برخی از انواع این بیماری، قلب و سایر اندام ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند.

دیستروفی-عضلانی-چیست؟

برخی از دیستروفی عضلانی وجود دارد، که عبارتند از:

·       دیستروفی میوپاتی

·       دیستروفی دوشن

·       دیستروفی بکر

·       دیستروفی مادرزادی

·       دیستروفی دیاستال

·       دیستروفی میوتونیک

·       دیستروفی لیمب گرایدل

·       و…

دیستروفی عضلانی ممکن است در دوران پس از زایمان تا سن متوسط یا بعد از آن ظاهر شود و فرم و شدت آن به طور جزئی از سنی که در آن اتفاق می افتد تعیین می شود. برخی از انواع دیستروفی عضلانی تنها در مردان رخ می دهد. برخی از افراد مبتلا به MD دارای یک دوره عمر طبیعی با علائم خفیف هستند که به آرامی پیشرفت می کنند. اما بیماران دیگر ضعف عضلانی سریع و شدید را تجربه می کنند.

شایع ترین دیستروفی عضلانی عبارتند از:

میوتونی: شایع ترین نوع دیستروفی عضلانی در بزرگسالان، دیستروفی عضلانی میوتونی بر مردان و زنان تاثیر می گذارد و معمولا از اوایل کودکی تا بزرگسالی رخ می دهد. در موارد نادر در نوزادان ممکن است که رخ دهد. این بیماری باعث ضعف عضلانی و همچنین سیستم عصبی مرکزی، قلب، دستگاه گوارش، چشم ها و غدد تولید کننده هورمون می شود. افراد مبتلا به MD دارای کاهش میل جنسی هستند.

دوشن: شایع ترین نوع دیستروفی عضلانی در کودکان، دیستروفی عضلانی دوشن فقط در مردان تاثیر می گذارد. این عارضه در سنین ۲ تا ۶ سالگی ظاهر می شود. عضلات کاهش می یابد و در طول زمان ضعیف تر می شود. پیشرفت بیماری در افراد  متفاوت است، اما بسیاری از افراد با دوشن به سن ۱۲ سالگی به صندلی چرخدار نیاز پیدا خواهد کرد. در بیشتر موارد، بازوها، پاها و ستون فقرات به طور مداوم تغییر شکل می یابد و ممکن است برخی از اختلالات شناختی نیز وجود داشته باشد. مشکلات شدید تنفس و قلب مراحل بعدی بیماری را نشان می دهند.

بکر: این فرم شبیه به دیستروفی عضلانی دوشن است، اما بیماری بسیار ملایم است. علائم ظاهر می شوند و به آرامی پیشرفت می کنند. معمولا بین ۲ تا ۱۶ سالگی ظاهر می شود، اما ممکن است در سن ۲۵ سالگی نیز اتفاق بیفتد و علائم ظاهر شود. دیستروفی عضلانی بکر فقط در مردان تاثیر می گذارد و باعث مشکلات قلبی در آنان خواهد شد.

دیاستال: این گروه از بیماری های نادر بر مردان و زنان بالغ تاثیر می گذارد و باعث ضعف و هدر رفتن عضلات دفاعی خواهد شد.

شایان ذکر است که بگوییم ۹ مورد دیستروفی عضلانی وجود دارد که علائم خاص خود را دارد و در صورت مشاهده ی هر گونه علائم غیر طبیعی بهتر است که به پزشک مراجعه کرده و با تجویز دکتر بهتر است که برخی از آزمایشات ژنتیک را در یک آزمایشگاه ژنتیک مجهز اعمال نمایند.

در آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم تمام آزمایشات و تست های لازم قبل از بارداری و آزمایشات ژنتیک انجام می شود .دقت و صحت نتایج در آزمایشات امری مهم است در نتیجه در انتخاب آمایشگاه دقت کنید . شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید :

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۶۳۱۱۹۷

برخی از مطالب مفید و مرتبط در رابطه با هفته های بارداری

هفته سی و یکم بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری

مشاوره ژنتیک

آزمایشگاه ژنتیک

آزمایش بی خطر نیفتی

با تشکر مدیریت سایت مشاوره ژنتیک سیتوژنوم