دیستروفی چیست؟

دیستروفی-چیست؟

دیستروفی چیست؟

آیا بیماری دیستروفی عضلانی مادرزادی درمان قطعی دارد؟

چگونه می توان از بیماری دیستروفی پیشگیری کرد؟

آیا دیستروفی دارای انواع متعددی است؟

دیستروفی در کودکان چه علائمی دارد؟

تشخیص دیستروفی عضلانی به چه شیوه ی است؟

در این مقاله توضیحات جامع و مفصلی پیرامون دیستروفی چیست؟ گردآوری شده است که جهت کسب اطلاعات لازم بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه باشید.

یکی از تغییرات ژنی که باعث ایجاد اختلال رشد در بافت ها و اندام های افراد می شود که ناشی از سوء تغذیه یا کمبود مواد غذایی در بدن است را دیستروفی یا دش پروردگی می گویند. اگر بیمار در درمان آن اهمال کند، ممکن است که جان خود را به خطر بیفکند. دانشمندان و محققان علت اصلی را برای این بیماری ثبت نکرده اند اما یکی از عوامل اصلی می تواند ریشه دراشعه‌های رادیواکتیو و اشعه ایکس (X-Ray) در اختلالات ژنی دانست. به طور نمونه در صورتی که خانم بارداری از عکس برداری در دوز بالا از ناحیه  پایین شکم و تخمدان استفاده نماید، ممکن است که ناهنجاری در توالی ژن ها در تخمکی ایجاد شود که منجر به این بیماری در جنین مادر خواهد شد. مجددا تکرار می کنیم که هر چقدر دوز این اشعه ها بالا باشد احتمال نیز افزایش پیدا می نماید.

دیستروفی-چیست؟

انواع دیستروفی کدام است؟

  • دیستروفی ماهیچه‌ای دیستال
  • دیستروفی ماهیچه‌ای اکولوفارنژیال
  • دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن
  • بیماری دیستروفی عضلانی
  • دیستروفی ماهیچه‌ای لیمب گرایدل
  • دیستروفی ماهیچه‌ای بکر
  • دیستروفی ماهیچه‌ای مادرزادی
  • دیستروفی ماهیچه‌ای فاسیو اسکاپولو هومورا
  • دیستروفی ماهیچه‌ای امری دریفوس
  • دیستروفی ماهیچه‌ای میوتونیک

علائم دیستروفی

اگر کودکی مشکل در راه رفتن طبیعی یا عدم تحرک و چسبندگی مفاصل، عدم رشد و ضعف ماهیچه ی در بدن داشته باشد، باید حتما برای درمان اقدامات صورت گیرد. از جمله درمان این بیماری مصرف برخی از داروها جهت کنترل بیماری و پیشگیری از عفونت است.

تنها توصیه پزشکان برای این بیماری این می باشد، که اگر فردی از اعضای خانواده دچار این بیماری می باشد، و قصد بارداری نیز دارند، حتما برای انجام آزمایش و مشاوره های ژنتیک اقدام ورزند.

آیا می توان دیستروفی را از طریق سونوگرافی تشخیص داد؟

اگر زوج به یک آزمایشگاه ژنتیک مراجعه نمایند و قبل از بارداری آزمایش های مولکولی را اعمال کنند ، به راحتی و به طور قطعی می توان در حین بارداری و گرفتن نمونه از بافت های جنین از طریق مایع آمنیوسنتز این اختلال را تشخیص داد و اقدامات لازمه را انجام داد.

اگر این عامل غیر از ژنتیک و وراثت باشد، تشخیص آن از طریق سونوگرافی ناممکن است و حتما باید بعد از ۱۸ ماهگی آزمایشات ژنتیک را جهت تشخیص انجام داد.

چکیده مطلب

بیماری دیستروفی دارای انواع متعددی است که در صورتی  که در خانواده ی عضوی دچار آن شود، نباید نگران بود و بهتر است که به تمام توصیه های پزشک مربوطه توجه نمود و همچنین مصرف مرتب دارو و حمایت خانواده نیز می تواند بهترین درمان را برای بیمار به همراه داشته باشد. بیمار باید با توکل بر خدا و داشتن امید به زندگی تلاش خود را جهت مهار کردن این بیماری انجام دهد.

در آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم تمام آزمایشات و تست های لازم قبل از بارداری و آزمایشات ژنتیک انجام می شود .دقت و صحت نتایج در آزمایشات امری مهم است در نتیجه در انتخاب آمایشگاه دقت کنید . شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید :

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۶۳۱۱۹۷

برخی از مطالب مفید و مرتبط در رابطه با هفته های بارداری

هفته سی و یکم بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری

مشاوره ژنتیک

آزمایشگاه ژنتیک

آزمایش بی خطر نیفتی

با تشکر مدیریت سایت مشاوره ژنتیک سیتوژنوم