سرطان سینه ژنتیکی

سرطان سینه ژنتیکی

سرطان سینه جزو شایع ترین سرطان ها در دنیا می باشد که شیوع سنی آن بین ۴۵ تا ۵۵ سال می باشد . در کشور ما با توجه به این که جامعه جوانتری را داریم در یک دهه پایینتر از جوامع غربی می باشد به همین دلیل زیر ۴۰ سال شیوع بیشتری دارد ، بنابراین آگاهی واطلاع از این بیماری در جهت عوامل خطر و مستعد کننده و تشخیص زودرس اهمیت قابل توجهی دارد .

عوامل خطر و مستعد کننده سرطان سینه

یک سری عواملی هستند که ما نمی توانیم در آن ها دخالتی کنیم . از آن دسته سابقه فایلی مخصوصا در خانواده درجه یک و عوامل ژنتیکی می باشد . سابقه از سرطان های تخمدان و برخی از سرطان های دستگاه گوارش که قابل تغییر نیستند و فقط جزو عوامل خطر بوده و باعث توجه به این موضوع و مراقبت بیشتر می شود .

اما یک سری عوامل خطر مانند چاقی ، افزایش وزن ، استرس جزو عوامل خطرزای مهم بوده و قابل کنترل هستند .

عوامل دیگری که تغییرناپذیر هستند مثل قائدگی های زودرس ، یائسگی دیررس که دورانی را که خانم را در معرض هورمون های استروژن قرار می دهد بیشتر می کند ، می تواند جزو عوامل خطر باشد .

مصرف برخی از قرص های هورمونی ، مخصوصا آن هایی که استروژن دارند جزو فاکتورهای مستعد کننده هستند .

عکس سرطان سینه ژنتیکی

عکس سرطان سینه ژنتیکی

آزمایش ژنتیک برای تخمین سرطان سینه ژنتیکی

آزمایشات ژنتیک برای تخمین زدن خطر سرطان سینه و تخمدان ممکن است باعث بسیاری از واکنش های سریع احساسی و فیزیکی شود .

فکر کردن در مورد گرفتن یک آزمایش ژنتیک برای یافتن این موضوع  که  آیا شما جهشی در یکی از ژن هایی که به سرطان سینه حساس هستند یعنی BRCA1 یا BRCA2 شما را در زمره زنانی قرار می دهد که متوجه این موضوع هستند که آزمایش چقدر می تواند کمک کننده باشد .

پیامدهای روانی ، احساسی و اجتماعی آزمایش ژنتیک همچنین برای شما و خانواده شما ممکن است بدتر باشد .

اما داشتن یک ژن BRCA تغییر کرده به این معنی نیست که شما حتما دچار سرطان سینه یا تخمدان خواهید شد . نتایج تست نمی تواند دقیقا سطح ریسک را برای شما مشخص کند ، یا این که در چه سنی دچار سرطان خواهید شد ، بیماری چقدر تهاجمی خواهد بود یا شما  چقدر در معرض خطر مرگ قرار دارید.

بنابراین با توجه به آگاهی از این عوامل خطر باید پیگیری های منظم را در جهت تشخیص داشته باشیم که از مهمترین آن ها معاینات منظم توسط  خود فرد است که ماهیانه انجام می دهد . البته بسته به این که در چه سنی قرار دارد ، اگر زیر ۳۰ سال است و فاکتور خطری وجود ندارد می تواند هر چند ماه یک بار این معاینات انجام شود و اگر سن بالاتر از ۳۰ سال است ، ماهانه مراجعه به پزشک صورت بگیرد و پیگیری هالی منظمی که با تشخیص پزشک انجام می دهد که این پیگیری ها هم با معاینه پزشک و هم با اقدامات پاراکلینیک مانند سونوگرافی  ، ماموگرافی واحیانا اگر نیاز باشد منجر به بیوبسی و نمونه برداری می شود .

در آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم تمام آزمایشات و تست های لازم قبل از بارداری و آزمایشات ژنتیک انجام می شود .دقت و صحت نتایج در آزمایشات امری مهم است در نتیجه در انتخاب آمایشگاه دقت کنید . شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید :

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۶۳۱۱۹۷

نتیجه

پیگیری های شخصی و درمانی می توانند جامعه را بهسمتی ببرند که تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه انجام شود که درمان را راحت تر و با کیفیت بهتر کرده و منجر به طول عمر بیشتر و فاقد بیماری شود .