سندرم های تاثیر گذار بر شنوایی اطفال

سندرم تاثیر گذار بر شنوایی

سندرم هایی که بر شنوایی اطفال تاثیر گذارند:

امروزه بیماری های زیادی  معرفی شده است که می توانند بر روی شنوایی تاثیر گذار باشند و باعث کم شنوایی افراد شود . اما مهم ترین و شایع ترین آنها مواردی است که در زیر به آن اشاره می کنیم:

سندرم دست- شنوایی

این بیماری که از عوارض آن کم شنایی حسی – عصبی است به شکل یک طرفه و یا دو طرفه و با شدت های مختلف در افراد دیده می شود. این بیماری ارثی غالب بوده که منجر به کوتاه شدن عضله های پهنای انگشتان می شود و یا اینکه به طور کل عضلات انگشتان از بین می رود  و  افراد مبتلا به آن ممکن است شنوایی طبیعی داشته باشند و یا اینکه تا درصدی کم شنوا شوند.

نهان چشمی

در این سندروم بیماران پلک های به هم چسبیده دارند که در واقع باعث می شود چشم ها نهان شوند که معمولا به همراه بدشکلی های گوش خارجی است . کسانی که به شکل شدید به این بیماری مبتلا هستند ممکن است پلک پایین و یا بالا نداشته باشند  و یا اینکه احتمال چسبندگی انگشتان وجود دارد.شکاف کام و انسداد حنجره و انسداد کانال شنوایی خارجی در این سندرم دیده شده است .

سندرم تاثیر گذار بر شنوایی

کندروپلازی

در این مورد مشکلات رشد غضروفی و اسکلتی وجود دارد و معمولا این افراد کوتاه قد هستند و سر های بزرگی دارند که با بدن آنها تناسب لازم را ندارد و در آنها ناهنجاری های گوش داخلی  و  غیرطبیعی بودن و ضخیم بودن حلزون معمولا وجود دارد این بیماری وراثتی غالب است .

 

دیسپلازی برون پوستی

در این سندرم ناهنجاری های پوستی وجود دارد و رنگن دانه هایی بر روی پوست دیده می شود که به صورت پیش رونده حسیعصبی و یا انتقالی بر روی شنوایی تاثیر گذار بوده و در گوش میانی ناهنجاری ایجاد خواهد کرد.

 

شکاف کام

عملکرد شیپور استاش مختل می شود و در حفره  گوش میانی  به صورت عود کننده مایع مشاهده می شود  که تقریبا نیمی از افراد کودکان مبتلا به عارضه شکاف کام  دچار این مشکل هستند.

سندرم پندرد

در متابولیسم بدن  و غدد درون ریز اختلال ایجاد شده که معمولا در سن ۸ سالگی  و یا همان زمان تولد گواتر دیده می شود  و معمولا کم شنوایی حسی- عصبی در حد متوسط تا عمیق در این کودکان وجود دارد. اما معمولا پندرد باعث کم شنوایی شدید می شود اما این سندرم نادر است.

 

سندرم داون

تریزومی  ۲۱  یا سندرم داون به دلیل ناهنجاری کروموزومی به وجود می آید این افراد صورت های پهن و بزرگ دارند  و کم شنوایی و همچنین عقب ماندگی در تمام مبتلایان وجود دارد .گوش میانی ،کانال شنوایی ، لاله کوچک همگی در این افراد درگیر می شود

 

سندرم الکل در دوران جنینی ( Fetal alcohol syndrome )

کودکان مبتلا به این سندرم عقب ماندگی ذهنی دارند و در هنگام تولد وزن کمی دارند زیرا مادران آنها در دوران بارداری از الکل مصرف می کرده اند که با اختلال عملکرد سیستم اعصاب مرکزی، مشکلات سیستم اسکلتی و اعضای داخلی همراه است

با تشکر مدیریت سایت آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم