علائم سندرم داون

علائم سندرم داون

علائم سندرم داون

آیا می دانید از هر ۸۰۰ نفر یکی به سندرم داون مبتلا است؟ حال علت سندرم داون چیست و چه علائمی دارد ؟ آیا سندرم داون درمان دارد؟ اگر می خواهید جواب این سوالات را بدانید و بیشتر در مورد علائم سندرم داون بدانید یهتر است مطلب زیر را دنبال کنید.

سندرم داون چیست؟

سندرم داون یک اختلال ژنتیکی می باشد . می توان گفت شایع ترین علت کم توانی ذهنی این بیماری است. تمام نوزادان و کودکانی که به سندرم داون به دنیا می آیند دچار کم توانی ذهنی هم هستند که در درجات مختلفی قرار می گیرد به این دلیل که خصوصیات فردی ،محیط ، رفتار والدین واطرافیان متفاوتی را تجربه می کنند و همان طور که کودکان سالم در طیف مختلفی هستند کودکان مبتلا به سندرم داون هم در طیف هوشی متفاوتی قرار دارند.

علائم سندرم داون

احتمال مبتلا شدن کودک به سندرم داون در چه زمانی بیشتر است؟

بالا بودن سن مادر مخصوصا مادران بالای ۴۰ سال احتمال بروز این بیماری را افزایش می دهند.

علت سندرم داون چیست؟

علت این بیماری به دلیل وجود ۴۷ کروموزوم به جای ۴۶ کروموزوم درDNA  این بیماران است.

شکل ظاهری کودکانی که به سندرم داون مبتلا هستند چگونه است؟

داشتن یک کروموزوم اضافی باعث میشود تا این افراد دارای سر،دست، پا و گوش کوچک هستند و دارای گردن کوتاه ،کام گود، زبان بزرگ ، عضلات شل و مفاصل نرم علاوه بر این علائم معمولا چشمانی کشیده هم دارند.

باید بگوییم که برای تشخیص سندرم داون بهتر است که به یک آزمایشگاه ژنتیک مجهز مراجعه شود زیرا که  تشخیص در بزرگسالان آسان تر از نوزادان است.

مهم ترین ویژگی سندرم داون چیست؟

یکی از مهم ترین ویژگی کودکان مبتلا به سندرم داون مشکلات هوشی آن ها است به طوری که در رشد شناخت و رشد حرکتی هم دچار مشکل می شوند

بارزترین خصوصیات سندرم داون کم توانی ذهنی است و هنوز حتی یک کودک و نوجوان دارای این اختلال دیده نشده که میزان پیشرفت تحصیلی و یا سازگاری آن به اندازه افراد عادی باشد. بیشتر افراد مبتلا به این سندرم دارای کم توانی ذهنی متوسط و شدید هستند و تعداد کمی از آن ها بهره هوشی بالای ۵۰ دارند.

رشد روانی کودک مبتلا به سندرم داون چگونه است؟

به نظر می رسد رشد روانی این افراد تا ۶ ماهگی سیر و روند طبیعی دارد و از یک سالگی به بعد این جریان تغییر و نزول پیدا می کند البته امکان این وجود دارد که این نزول ظاهری یا واقعی باشد. در واقع آزمون نقص ممکن است با آزمون شیر خواران مشخص نشود و بعد ها با آزمون های پیچیده تری در اوایل کودکی خودش را نشان دهد.

این سندرم در ۱۰ درصد افرادی که دارای کم توانی ذهنی هستند وجود دارد و میزان شیوع آن در خانواده های ثروتمند و فقیر به یک اندازه است.

یک کوروموزوم اضافه چه تاثیری بر روی کودک می گذارد؟

غالبا نوزادانی که با سندرم داون متولد می شوند به دلیل وجود کروموزوم اضافه مسائل خاص و ویژه ای برای خود دارند از جمله این مسائل نیاز به برنامه توان بخشی از ابتدا و بدو تولد هستند از این رو ما افراد مبتلا به سندرم داون را جز کودکانی با نیاز های ویژه تعریف می کنیم.

گفتارو شنیدارکودک مبتلا به سندرم داون چگونه است؟

معمولا وضوح گفتار در این بیماری بسیار پایین است به این دلیل که عضلات ضعیف هستند و سیستم شنوایی این کودکان دچار مشکل است و پردازش آواهای گفتاری به صورت نرمال انجام نمی شود و تمامی این عوامل باعث می شود تا وضوح گفتار پایین بیاید.

آیا کودک مبتلا به سندرم داون نیاز به گفتار درمانی دارد؟

بله همه کودکان مبتلا به سندرم داون احتیاج به گفتار درمانی دارند به این صورت که یک آسیب شناس گفتار زبان نیازهای کودک را می سنجد وبر اساس آن برنامه درمانی مناسب را طراحی می کند که معمولا در این برنامه درمانی تمامی نیازهای گفتاری و زبانی کودک برآورده می شود.

در آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم تمام آزمایشات و تست های لازم قبل از بارداری و نحوه آزمایش ژنتیک انجام می شود .دقت و صحت نتایج در آزمایشات امری مهم است در نتیجه در انتخاب آمایشگاه دقت کنید . شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید :

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۶۳۱۱۹۷

برخی از مطالب مفید و مرتبط در رابطه با هفته های بارداری
بیماری سندرم داون

کم خونی

انواع کم خونی

تالاسمی

تالاسمی در کودکان

اختلال ژنتیکی چیست؟

بیماری هموفیلی

مشاوره ژنتیک

آزمایشگاه ژنتیک

آزمایش بی خطر نیفتی

با تشکر مدیریت سایت مشاوره ژنتیک سیتوژنوم