علل ژنتیکی ناباروری در مردان

علل-ژنتیکی-ناباروری-در-مردان

علل ژنتیکی ناباروری در مردان

آزمایش ژنتیک برای مردان چگونه انجام می شود؟

درمان سریع ناباروری در مردان به چه صورتی می باشد؟

آیا مردان به مشاوره ژنتیک قبل از باروری نیاز دارند؟

امروزه ناباروری یک مشکل عمده سلامت به حساب می آید و در حدود ۱۵٪ از زوج هایی که سعی در داشتن یک کودک دارند، تاثیر بسزایی می گذارد. اختلال در باروری مردانه در٪ ۲۰ از زوج های نابارور رخ می دهد و تا ۴۰%  دیگر نیز همراه است. ناباروری در حال حاضر حدود ۷٪ از جمعیت مردان را تحت تاثیر قرار می دهد و در آینده نیز ممکن است افزایش یابد. با توجه به روند ظاهری کاهش تعداد اسپرم  و به خصوص در کشورهای صنعتی. علیرغم پیشرفت های زیاد در درک فیزیولوژی باروری در افراد، علت اصلی ناباروری مردان حدود ۵۰٪ موارد نامشخص است که به عنوان ناباروری ایدیوپاتیک نیز نامیده می شوند. بیشتر موارد ایدیوپاتیک به علت ژنتیک رخ می دهد، زیرا تعداد ژن های اسپرماتوژنز افراد بیش از ۱ هزار نفر است. در حال حاضر تنها تعداد کمی از ژن هایی که در فرآیند تعیین بیضه، تبخال بیضه و اسپرماتوژنز دخیل هستند  و این عارضه اهمیت بالینی روتینی را به همراه دارند. این پروسه شامل ژن کنترل کننده هدایت غشایی پروتئین فیشر (CFTR) می باشد که جهش های آن باعث فیبروز کیستیک و عدم وجود واسپودرن و ژن گیرنده آندروژن (AR) می شود که جهش های آن سبب ایجاد سندرم حساسیت آندروژن و آسیب اسپرماتوژنیک می شوند. علل ژنتیکی مشترک ناباروری مردان. ناهنجاری های chromosomal و microdeletions و همچنین موقعیت azoospermia می باشد که عامل (AZF) از کروموزوم Y تنها علت ژنتیک شناخته شده  و همچنین علت شکست اسپرماتوژنیک است. فراوانی این دو ناهنجاری ژنتیکی با شدت نقص اسپرماتوژنیک افزایش می یابد و به میزان ۳۰٪ در مردان آزواسپرمیک افزایش می یابد. Aneuploidies کروموزوم جنسی، مانند ۴۷، XXY (سندرم کلاینفلتر)، ۴۷، XYY و ۴۶، XX مردان شایع ترین ناهنجاری های کروموزومی رخ می دهد در هنگام تولد و در جمعیت مردان نابارور سندرم Klinefelter یک نوع شکست اولیه بیضه با شیوع بالا در مردان نابارور است، تا ۵٫۰٪ در oligozoospermia شدید و ۱۰٪ در azoospermia. برای دانستن درک درست علل ژنتیکی در ناباروری مردان بهتر است که به یک آزمایشگاه ژنتیک مراجعه کرده و آزمایش و همچنین مشاوره ژنتیک را اعمال نمود.

علل-ژنتیکی-ناباروری-در-مردان

آنالیز مولکولی کروموزوم Y نشان دهنده عامل عنبیه ۱۰-۱۵٫۰٪ از آن می باشد. فراوانی حذف AZF در مردان نابارور از ۵٫۰ تا ۲۰٫۰٪ در بررسی های جهانی است . آنالیز مولکولی کروموزوم Y تقریبا به طور انحصاری در بیماران مبتلا به زوپسپرمی یا الیگوسوپرمی شدید یافت می شود .شيوع ريزنشت هاي كروموزوم Y در مردان نابارور و در بیماران مبتلا به زوپسپرمی ۱۶٫۷٪ و ۲٫۸٪ در افراد مبتلا به الیگوسوپرمی شدید است .

در آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم تمام آزمایشات و تست های لازم قبل از بارداری انجام می شود .دقت و صحت نتایج در آزمایشات امری مهم است در نتیجه در انتخاب آمایشگاه دقت کنید . شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید :

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۶۳۱۱۹۷

برخی از مطالب مفید و مرتبط در رابطه با هفته های بارداری

هفته سی و یکم بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری

مشاوره ژنتیک

آزمایشگاه ژنتیک

آزمایش بی خطر نیفتی

با تشکر مدیریت سایت مشاوره ژنتیک سیتوژنوم