مشکلات ژنتیکی در ناباروری

مشکلات ژنتیکی در ناباروری

نازایی بیماری است که علل مختلفی را دارد یکی از علل مهم در این امر علل ژنتیکی می باشد . وقتی زوجی به عنوان ناباروری به پزشک مراجعه می کند و درخواست بررسی علت ناباروری را دارد اگر یک سری فاکتورهایی وجود داشته باشد ممکن است در روند بررسی به مشکلات ژنتیکی در ناباروری شک کرده و آن ها را جهت مشاوره ژنتیک ارجاع دهند .

مثلا در مواردی که فاکتورهای مردانه خیلی مشکل داشته باشد . مانند مواردی که آقایی اصلا اسپرم ندارد . یا حرکت ، شکل یا تعداد اسپرم ها خیلی اختلال داشته باشد این ها مواردی است که باید قبل از اقدام برای دمان نازایی حتما مشاوره ژنتیک صورت گیرد و اگر لازم باشد آزمایش های ژنتیک صورت گیرد .

سندروم ترنر

یا خانم هایی که مبتلا به سندروم ترنر هستند ، در این سندروم خانم یک کوروموزوم X کم دارد، این افراد به خاطر این موضوع یک سری مشکلات دارند که یکی از مشکلات ممکن است کم باروری یا ناباروری باشد . خیلی از این افراد اصلا نمی دانند که مبتلا به سندروم ترنر هستند و بعد از ازدواج به عنوان نازایی مراجعه می کنند و پزشک در جریان بررسی ها شک می کند که ممکن است سندروم ترنر باشد و نیاز به مشاوره ژنتیک و ارزیابی های ژنتیکی داشته باشد .

یائسگی زودرس

یا در مواردی خانم هایی که قبل از چهل سالگی یائسه می شوند اصطلاحا pof نامیده می شود . در این موارد هم حتما قبل از اقدام برای درمان نازایی باید از نظر ژنتیکی بررسی شوند زیرا غیر از این که می خواهیم نازایی آن ها درمان شود ممکن است از نظر ژنتیکی مشکلاتی داشته باشند که اصلا برای سلامتی خودشان باید بررسی شوند .

عکس مشکلات ژنتیکی در ناباروری

عکس مشکلات ژنتیکی در ناباروری

سقط مکرر

همینطور زوجینی که مبتلا به سقط مکرر هستند ممکن است اختلالی در کاردیو تایپ یا ژنتیک یکی از طرفین وجود داشته باشد که باعث می شود جنین هایی که تشکیل می شوند قابلیت حیات نداشته باشد و به همین علت مدام مشکل سقط را داشته باشند .

درمان ناباروری بی نتیجه

خانواده هایی که بیشتر از دو بار وارد سیکل IVF شده اند و جنین خوب انتقال داده شده ولی حاملگی اتفاق نیافتاده است ممکن است در ژنتیک زوجین مشکلاتی وجود داشته باشد . این گروه افراد هم حتما باید از نظر ژنتیکی بررسی شوند .

نازایی ژنتیکی

افرادی که مبتلا به نازایی هستند و در فامیل درجه یکشان یک مشکل ژنتیکی یا معلولیتی وجود دارد .

افرادی که با هم فامیل هستند و در خانواده مشترک آن ها بیماری یا معلولیت وجود دارد یا بیماریی وجود دارد که در نسل های مختلف تکرار می شود . که باید حتما قبل از اقدام به درمان نازایی باید بررسی ژنتیکی در مورد آن ها صورت گیرد .

در آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم تمام آزمایشات و تست های لازم قبل از بارداری و آزمایشات ژنتیک انجام می شود .دقت و صحت نتایج در آزمایشات امری مهم است در نتیجه در انتخاب آمایشگاه دقت کنید . شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید :

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۶۳۱۱۹۷

 

نتیجه

در درمان ناباروری ابتدا باید فاکتورهایی که نشان دهنده مشکل ژنتیکی می باشد بررسی شود و اگر مشکلی وجود دارد که نشان دهنده مشکلی ژنتیکی می باشد باید زوج به مشاوره ژنتیکی و پس از  آن انجام آزمایش ژنتیک راهنمایی شوند . این مشکلات می توانند هر نوع درمانی را بی اثر کنند مگر آن که این مشکلات شناسایی شده و در صورت امکان برطرف گردند.