هفته بیست و نهم بارداری

هفته-بیست-و-نهم-بارداری

هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری  چربی بیشتری بر زیر پوست تشکیل می شود و چین و چروک پوست از بین می رود . این چربی سفید متفاوت از چربی قهوه ای است ، چربی قهوه ای برای تنظیم دمای بدن لازم است، در حالی که چربی سفید ،به عنوان یک منبع انرژی عمل می کند.

جنین در این زمان از بارداری قوی تر  و پر هیجان تر می باشد و به انواع محرک ها واکنش نشان می دهد ،در نتیجه جنبش و حرکات جنین در رحم  را بیشتر احساس می کنید .

در این زمان از بارداری به طور حتم شکم شما به اندازه کافی بزرگ شده است ،به گونه ای که دیگر نمی توانید  پاهای خود  را ببینید . با افزایش وزن ممکن است رگ های واریسی نمایان شوند ،رگ های واریسی بیشتر به دلیل افزایش حجم خون در دوران بارداری ظاهر می گردند .بیشتر زنان رگ های واریس را دردناک می بینند ،توصیه می شود برای جلوگیری و به حداقل رساندن آن ها تعادل گردش خون خود را با ایستادن و یا نشستن برای مدت زمان طولانی کنترل کنید .

پس از گذشت هفته بیست و هشتم  بارداری لازم است تا حرکات جنین در رحم  کنترل  شود ، به طور عادت شمارش لگد باید حداقل دو بار در روز ،یک بار در صبح و یک بار در شب کنترل شود .

هفته-بیست-و-نهم-بارداری

تغییرات مادر در هفته بیست و نهم بارداری

این مرحله همانند هفته های پیشین مادر ممکن است احساس سوزش معده داشته باشد،یبوست نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که در دوران بارداری می تواند آزار دهنده باشد ،در طول دوران بارداری ،هورمون پروژسترون بیش از انداره ترشح می شود که می تواند سبب سستی و آزاد شدن عضلات بدن گردد ،در طی آزاد  شدن عضلات معده  و روده هم سست می شوند که می تواند سبب یبوست در فرد گردد . برای کاهش عوارض ناشی از بارداری لازم است تا رژیم غذایی خاصی را رعایت کنید ،همچنین لازم است تا از مصرف غذاهای سنگین در این دوران اجتناب کنید . در صورتی که یبوست در فرد کنترل نشود می تواند به مراتب سبب بروز بواسیر در فرد گردد ،در حققیت به متورم شدن رگ های خونی در ناحیه مقعد بواسیر گفته می شود . مصرف روزانه به مقدار کافی و همچنین ورزش کردن می تواند تا حد زیادی از بروز یبوست و بواسیر جلوگیری کند .

در هفته بیست و نهم بارداری ،سر جنین بزرگتر از قبل  می شود، رشد سر باید  با مغز درحال رشد هماهنگ باشد ،ماهیچه ها و ریه او همچنان به رشد خود ادامه می دهند . در این زمان از بارداری به دلیل اینکه نیاز های غذایی جنین به حداکثر مقدار خود می رسد ،رشد جنین با سرعت بالایی انجام می شود . پزشک لازم است تا با تجویز و ارائه رژیم غذایی متناسب  میزان کلسیم ،آهن ،اسید فولیک  و پروتئین را تامین کند .

در آزمایشگاه سیتوژنوم تمام آزمایشات و تست های لازم قبل از بارداری انجام می شود ،هچنین شما می توانید برای انجام تمام آزمایشات در طول دوران بارداری به این آزمایشگاه مراجعه کنید ،دقت و صحت نتایج در آزمایشات امری مهم  است در نتیجه در انتخاب آمایشگاه دقت کنید . شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید :
تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۶۳۱۱۹۷

عارضه های خطر ساز برای مادر و جنین در دوران بارداری

همانطور که می دانیم ،اغلب بارداری ها به صورت طبیعی تشکیل می شوند  و ادامه پیدا می کنند ،در نهایت یک نوزاد سالم از مادری سالم متولد می شود . اما در درصدی از موارد که البته میزان آن بسیار کم است ،ممکن است اختلالاتی  در طول دوران بارداری برای جنین ایجاد شود گاهی این اختلالات آن چنان شدید هستند که می تواند جان مادر و جان نوزاد را به خطر بی اندازد . از جمله این عوامل :

مسمومیت دوران بارداری

افزایش فشار خون بعد از هفته بیستم بارداری به نوعی که از ۱۴ بر ۹ بالاتر رود ،معمولا پره اکلامپسی از آن یاد می شود .

پره اکلامپسی اگر همراه با تشنج ایجاد شود ،ممکن است جان مادر را به خطر بی اندازد . درمان در این موارد ختم بارداری است و تا زمان خارج نشدن جنین از رحم مادر مسمومیت بارداری درمان نمی گردد .

در طول دوران بارداری با اندازه گیری منظم فشار خون پزشک احتمال ابتلا به مسمومیت بارداری را بررسی می کند .

عارضه ای دیگر که در طی بارداری ایجاد می شود و می تواند جان مادر و جنین را به خطر بی اندازد ،خونریزی های شدید در  دوران بارداری و یا زایمان است . خونریزی های شدید می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود .

همچنین جفت سر راهی هم نیز مورد دیگری است که می تواند سبب خونریزی های شدید در فرد گردد . در مادرانی که دچار فشار خون هستند ، کندگی جفت بیشتر دیده می شود . در این مادران با شروع درد های زایمان ،جفت زودتر از موعد جدا می شود که می تواند جان مادر و جنین را به خطر بی اندازد .

سونوگرافی های ضروری در بارداری

سونوگرافی ها ضروری که در طول دوران بارداری لازم است تا تمام بانوان انجام دهند ،شامل دو مرحله است : سونوگرافی سه ماه اول که معروف به سونوگرافی NT  است و در هفته یازدهم بارداری  تا هفته چهاردهم بارداری انجام می شود . همچنین سونوگرافی آنومالی که درهفته هجدهم تا بیست و نهم بارداری انجام می شود .

در حقیقت سونوگرافی NT قسمتی از آزمایشات غربالگری سه ماه اول است که شامل سونوگرافی NT  و آزمایشات داپلر است . دقت سونوگرافی NT  در تشخیص بیماری های  و اختلالات در حدود ۷۵ درصد است .

برخی از مطالب مفید و مرتبط در رابطه با هفته های بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

مشاوره ژنتیک

آزمایشگاه ژنتیک

با تشکر مدیریت سایت مشاوره ژنتیک سیتوژنوم