هفته سی ام بارداری

هفته-سی-ام-بارداری

هفته سی ام بارداری

در این هفته از بارداری ممکن است تحمل کردن شرایط کمی برایتان مشکل باشد ،تمام این مشکلات به دلیل تغییر شرایط بدنی و افزایش وزن مادر است . بیشتر مادران در این زمان از بارداری با تغییرات خلق و خو مواجه می شوند ،حساس می شوند و یا دچار استرس و اضطراب می شوند  این موارد به دلیل تغییرات هورمونی است که در بدن ایجاد می شود . در نتیجه توصیه می شود استراحت خود را در این هفته از بارداری بیشتر از قبل کنید و از کارهایی که استرس و اضطراب شما را بیشتر می کند خودداری کنید .

مشکلات در هنگام خواب

از آنجا که شکم مادر در این زمان از باراداری به اندازه کافی بزرگ شده است ،ممکن است شب ها برای خواب با مشکل مواجه شوید و برای چرخش در هنگام خواب با مشکل مواجه شوید ،مادرانی که در هنگام خواب عادت به چرخیدن دارند ،بهتر است برای تثبیت وضعیت از چند بالشت استفاده کنند .

هفته-سی-ام-بارداری

احساس سوزش سر دل مادر

موارد بسیاری وجود دارد که می تواند سوزش سردل مادر را بیشتر کند ،فشار بر شکم و مصرف برخی از مواد غذایی می تواند این سوزش را بیشتر کند . تا جای ممکن از مصرف غذاهی سنگین ،چرب ،تند و اسیدی خودداری کنید. از آنجا که این هفته از بارداری خود دارای علائم بسیاری است سعی کنید تا با رعایت رژیم غذایی مناسب این علائم را کنترل کنید .

تهوع حاملگی

استفراغ حاملگی به معنای استفراغ طی حاملگی است که به قدری شدید باشد که ایجاد کاهش وزن دهیدراسیون اختلال اسیدوباز کتونوری و عدم تعادل الکترولیتی به خصوص هیپوکالمی نماید .

علت استفراغ حاملگی ناشناخته است تئوری ها شامل :

میزان هورمون میزان وقوع با افزایش BhcG استرادیول و پروژستین بین هفته های ۱۰-۲۰ حاملگی مرتبط است اما شواهد کمی این ها را مرتبط می سازد .

سروتونین نقش مهمی در رفلکس استفراغ بازی می کند اما ارتباط خاصی با تهوع حاملگی نشان داده نشده است .

اختلال تحرک دستگاه گوارش فوقانی :پروژستین عامل شل شدن عضله صاف روده ای است که سبب کاهش تحرک معده می شود اما شواهد افزایش زمان خالی شدن معده (بیشتر از زنانیکه تهوع حاملگی ندارند )ضعیف است .

عفونت هلیکوباکترپیلوری :زنان مبتلا به تهوع زمان حاملگی میزان عفونت هلیکوباکترپیلوری بالاتری دارند. استفراغ پس از درمان آنتی بیوتیکی بهبودی دارد .

اشکالات کبدی: افزایش LFT با میزان بیشتری در بیماران مبتلا به تهوع حاملگی رخ می دهد اما می تواند تغییر ثانویه باشد .

تغذیه ای : شواهدی از کمبود میزان B6

در آزمایشگاه سیتوژنوم تمام آزمایشات و تست های لازم قبل از بارداری انجام می شود .دقت و صحت نتایج در آزمایشات امری مهم است در نتیجه در انتخاب آمایشگاه دقت کنید . شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید :
تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۶۳۱۱۹۷

تظاهرات بالینی

بیماری بین هفته چهارم تا هفته دهم بارداری رخ می دهد که تا هفته بیستم بارداری از بین می رود

تظاهر معمول آن شامل : تهوع ،استفراغ و کاهش وزن است .

بیماران معمولا شواهدی از دهیدراسیون هیپوتانسیون ارتوستاتیک افزایش وزنم مخصوص ادراری ،کتونوری و افزایش BUN و هماتوکریت را دارند .

تشخیص های افتراقی تهوع حاملگی

حاملگی مولار،دوقلویی

هیپرتیروئیدی

اثرات جانبی دارویی

اختلالات GT (کبد چرب حاملگی هپاتیت پانکراتیت بیماری زخم معده ،گاستروانتریت )

اختلالت GU (پیلونفریت چرخش تخمدانی )

عصبی (ضایعات CNS،میگرن ،پسودوتومور بیماری وستیبولار،اختلال تبدیلی )

کتواسیدوز دیابتی

جنین در هفته سی ام بارداری

به مرور زمان و با افزایش سن بارداری وزن جنین بیشتر می شود در این هفته از بارداری باید وزن جنین در حدود ۲ کیلوگرم باشد . گاهی مادر دچار زایمان زودرس می شود ،اما این سوال در ذهن وجود دارد که ایا در هفته سی ام بارداری جنین شانس زنده ماندن دارد ؟

زایمان زودرس در طول ۳۰ تا ۳۷ از بارداری ایجاد می شود ،زایمان زودرس همراه با خطراتی است. در صورتی که اقدامات ویژه برای مراقبت از مادر و جنین ایجاد شود ،به مراتب شانس زنده ماندن جنین افزایش می یابد .هفته سی ام بارداری همان ماه هفتم بارداری است ،برای بررسی سن بارداری باید این زمان بر طبق هفته و سه ماه محاسبه گردد و به طور کلی قانون ماه عملا در بیان سن کاربرد ندارد

برخی از مطالب مفید و مرتبط در رابطه با هفته های بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری

مشاوره ژنتیک

آزمایشگاه ژنتیک

با تشکر مدیریت سایت مشاوره ژنتیک سیتوژنوم