هفته سی و هشتم بارداری

هفته-سی-و-هشتم-بارداری

هفته سی و هشتم بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری مادران کم کم به لحظه ای تولد نوزاد خود نزدیک می شوند، برای این منظور بهتر است که اتاق فرزندتان را بررسی اجمالی نماید و در صورت کم بودن هر وسیله ای آن را مهیا کنید.

در این هفته نوزاد در حال وزن گیری و تکامل مغز و ریه می باشد، همچنان فعالیت می کند و با لگد زدن ابراز وجود می کند.

تغییرات نوزاد در هفته سی و هشتم بارداری

اگر نوزاد در این هفته متولد شود نباید نگران شد زیرا به نقطه رشد و تکامل چه از لحاظ بدنی و یا مغزی رسیده و جای نگرانی ندارد. در این هفته نوزاد از دستگاه گوارش خود ماده ای سیاه رنگی به نام مامیزه تشکیل می دهد که آن را ترشح می دهد. و به تولید صدا از حنجره می پردازد. اکنون وزن نوزاد ۳۲۰۰ گرم و قدش ۵۰٫۷ سانتی متر می باشد.

هفته-سی-و-هشتم-بارداری

تغییرات مادران در هفته سی و هشتم بارداری

چون سر نوزاد به سوی لگن حرکت می کند در نتیجه دردهایی در کشاله ای ران یا پشت ساق پا ایجاد می شود که این دردها اغلب روی اعصاب لگن صورت می گیرد. در هفته سی و هشتم بارداری رشد رحم  ایستاده و در حدود ۱۶ تا ۱۸ سانتی متر می باشد. ممکن است که در این هفته مادران دچار افسردگی و تغییر خلق و خو شوند که برای مهار این عارضه بهتر است که به تولد نوزاد و در آغوش کشیدن او ، فکر خود را مشغول نمایند. گاهی مادران در این هفته های پایانی دچار انقباضاتی خواهند شد که نباید با زایمان آن را اشتباه گرفت.

شایان ذکر است که گفته شود که بهتر است که در باره اسم نوزاد تصمیم نهایی را گرفته باشند و برای زایمان نیز دفترچه بیمه مهیا باشد.

اغلب مادران اواخر بارداری و اوایل زایمان دچار افسردگی می شوند و گاهی برای درمان این عارضه به روانپزشک نیز مراجعه می کنند. ممکن است در این هفته دچار تغییرات خلق و خو نیز شوند که گاهی شدید و گاهی خفیف می باشد. برخی از احساساتی که در هفته سی و هشتم بارداری ایجاد می شود، عبارتند از:

  • عصبانیت نسبت به خود یا نوزاد
  • بی‌خوابی و سردرد
  • احساس شکست و نامیدی
  • تنهایی
  • گیجی و فراموشی
  • خستگی و کسالت
  • تنبلی

برخی نکات در هفته سی و هشتم بارداری

بهتر است که در این هفته از خوردن مواد غذایی تند و فلفلی اجتناب شود زیرا احتمال معده درد وجود دارد. متخصص زنان خوردن این نوع مواد را برای مادران منع نمی نماید اما ممکن است که اختلال و ناهنجاری در خواب آنان ایجاد کند و در این صورت دستور به منع استفاده از آن را می دهد. گاهی با خوردن این نوع مواد غذایی نیز ممکن است که دچار سوء هاضمه شوند که برای این منظور تناول این نوع مواد غذایی را هر چه زودتر باید محدود کنند تا هیچ اختلالی ایجاد نشود. به دلیل مضر بودن عرقیات برای کلیه در زمان بارداری به مادران توصیه می شود که تحت هیچ شرایطی عرقیات به خصوص عرق سنبل الطیب را مصرف نکنند. حتی عرق گیاهی شیرین  بیان باعث افزایش فشار خون در زمان بارداری می شود . همچنین عرق گیاهی نعنا باعث ریفلاکس یا ترش کردن معده می شود. عرق نعنا نیز به دلیل ایجاد یبوست برای مادران تجویز نمی شود. عرق رازیانه نیز بر نوزاد تاثیر سوء می گذارد و باعث تغییر هورمون های کودک می شود و زمانی که نوزاد متولد می شود دچار زدی و یرقان خواهد شد.

بهتر است که چای سبز را خانم هایی که کم خونی دارند به هیچ وجه استفاده نکنند. دمکرده ای گل گاو زبان نیز به دلیل سقط بهتر است که استفاده نشود.

در آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم تمام آزمایشات و تست های لازم قبل از بارداری انجام می شود .دقت و صحت نتایج در آزمایشات امری مهم است در نتیجه در انتخاب آمایشگاه دقت کنید . شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید :

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۶۳۱۱۹۷

برخی از مطالب مفید و مرتبط در رابطه با هفته های بارداری

هفته سی و یکم بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری

مشاوره ژنتیک

آزمایشگاه ژنتیک

آزمایش بی خطر نیفتی

با تشکر مدیریت سایت مشاوره ژنتیک سیتوژنوم