هفته سی و ششم بارداری

هفته-سی-وششم-بارداری

هفته سی و ششم بارداری

یکی از دغدغه های فکری اغلب مادران باردار در هفته سی و ششم بارداری نزدیک شدن به موعد زایمان و انتخاب مناسب ترین زایمانی است که به خود و یا نوزاد اختلالی وارد ننماید. راحت ترین زایمان را متخصص زنان براساس توانایی و قرار گیری جنین در هفته های آخر تعیین می کند. در هفته سی و ششم بارداری وزن جنین به ۲۷۰۰ گرم و با طولی نزدیک به ۴۹ سانتی متر خواهد رسید.

علائم نوزاد در هفته سی وششم بارداری

ماده ای چربی که بدن نوزاد رادر درون خود فرا گرفته (کرک) در حال مخفی شدن است.

جنین بیشتر مایع آمنیوتیک را می بلعد و اولین مدفوع (مکونیوم) را تشکیل می دهد و آن را دفع می کند.

شایان ذکر است که بگوییم نوزادانی که در هفته ای سی و هفتم و چهل و دوم متولد می شوند را نارس یا دیررس می گویند.

در هفته سی وششم بارداری جنین سرش رو به پایین می باشد و برای اعمال زایمان طبیعی بسیار مناسب می باشد، در صورتی که طرز قرار گیری متفاوت باشد، می توان از روش زایمان سزارین استفاده کنند.

چنانچه مادری خواهان زایمان طبیعی باشد و سر نوزاد در حالت طبیعی قرار نگرفته است، متخصص یا ماما از مادران می خواهند که برخی از تمرینات ورزشی را انجام دهند و مقداری شکیبایی نمایند تا نوزاد به حالت طبیعی و نرمال باز گردد. البته طرز قرار گیری را متخصص و ماما به صورت خودکار نمی توانند انجام دهند.

علائم مادران در هفته سی و ششم بارداری

گرسنگی مادران بیش از هفته های گذشته خواهد شد، باید در این هفته وعده های غذایی مفید و مرتب مصرف کنند.

اندام داخلی و فضای باز در شکم مادران پر خواهد شد به طوری که در شکم و رحم مادران هیچ گونه فضای خالی و باز وجود نخواهد داشت.

در این هفته نوزاد به رحم فشار وارد می کند و این عارضه باعث می شود که معده مادران مقداری سوزش داشته باشند.

تنفس برای مادران سخت خواهد شد، زیرا نوزاد به رحم وارد شده است.

اگر مادری حاملگی اولیه را تجربه می کند ممکن است که نوزاد به سمت لگن زودتر از موعد پیش رود، با این اقدام، راه رفتن و پیاده روی برای مادران در این هفته سخت و آزار دهنده خواهد شد.

گاهی مادران احساس می کنند که وسیله ای سنگینی میان پاهایشان قرار دارد که هرلحظه امکان سقوط در آن است.

در هفته سی و ششم بارداری، انقباضات عضلانی براکستون- هیکس بیشتر اتفاق خواهد افتاد ومادران باید هر لحظه با متخصص و یا مامای خود در ارتباط باشند و تمام علائمی که در آنان ایجاد می شود را توضیح دهند.

مادران باید نفس های آرامی بکشند و ترس زایمان را از خود دور نمایند زیرا زایمان زودرس در هفته ای سی و هفتم رخ می دهد، و این عارضه کمی زود است که در آن ها نمایان شود.

در صورتی که کیسه آب پاره شود باعث کاهش فعالیت جنین در رحم و شکم خواهد شد و علائمی مانند: افزایش دمای بالا، سردردهای مزمن، خونریزی  از واژینال، درد در ناحیه شکم، ناهنجاری و اختلال دروضعیت بینایی و… نمایان خواهد شد که حتما باید به متخصص زنان و اولین بیمارستان مراجعه شود.

توصیه می کنیم که مادران در این هفته از سوار شدن به هواپیما اجتناب کنند زیرا در حین پرواز امکان درد زایمان بسیار مشاهده شده است. اکثر خطوط هوایی به مادرانی که یک ماه به زایمانشان باقی مانده است را اجازه سوار شدن نخواهند داد.

هفته-سی-وششم-بارداری

فعالیت‌های هفته سی و ششم بارداری

بهتر است که در این هفته نام مناسب و شایسته ای را برای نوزاد خود انتخاب کرده باشید و برای این پروسه می توانید از اقوام و دوستان خود کمک بگیرید.

در پروسه زایمان باید یک یا دو نفری با مادر همراه باشند تا اطلاع رسانی های کامل را انجام دهند.

در آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم تمام آزمایشات و تست های لازم قبل از بارداری انجام می شود .دقت و صحت نتایج در آزمایشات امری مهم است در نتیجه در انتخاب آمایشگاه دقت کنید . شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید :

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۶۳۱۱۹۷

برخی از مطالب مفید و مرتبط در رابطه با هفته های بارداری

هفته سی و یکم بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری

مشاوره ژنتیک

آزمایشگاه ژنتیک

آزمایش بی خطر نیفتی

با تشکر مدیریت سایت مشاوره ژنتیک سیتوژنوم