کور رنگی

کور رنگی اختلالی است که معمولا به درستی شناخته نشده است و معمولا تشخیص داده نمی شود چرا که خود افراد از داشتن این اختلال آگاه نیستند .

سلول های تشخیص رنگ

ما رنگ ها را از طریق سلول های اختصاصی چشم که سلول های مخروطی نام دارند درک و مشاهده می کنیم انسان ها سه تا از این سلول ها دارند که به ترتیب رنگ های قرمز ، آبی و سبز را جذب می کنند افراد معمولی طیف کامل بصری را می بینند اما افراد تک رنگ تنها یک رنگ را مشاهده می کنند . دو رنگ بینی ناتوانی بینایی است که باعث می شود شما دو رنگ را ببینید

انواع مختلفی از کور رنگی وجود دارد  

·         سه رنگ بینی نا به هنجارعدم توانایی تمایز سه رنگ مختلف است

·         سرخ دشوار بینی

·         سبز دشوار بینی

·         آبی دشوار بینی

این سه نوع کور رنگی زیرگونه های مختلفی دارند .سبز دشوار بینی متداول ترین آن ها است .

میزان شیوع کور رنگی

از هر ۱۲ نفر یک نفر به کور رنگی دچار است و این اختلال در مردها شایع تر از زن ها است چرا که با کوروموزوم X پیوند دارد .

یک مادر ناقل و یک پدر ناکوررنگ می توانند یک دختر ناقل ، یک دختر نا کوررنگ  ، یک پسر نا کور رنگ و یا یک پسر کور رنگ به دنیا بیاورند .

مادر ممکن است ژن نرمال و یا ژن کور رنگی را به بچه های خود انتقال دهد . برای این که یک دختر کور رنگ شود او باید ژن را از هر دو والدین خود به ارث ببرد .

علل کور رنگی غیر از عوامل ژنتیکی

کور رنگی همچنین می تواند از آسیب های چشمی ، دیابت ، فشار آمدن به عصب باصره ، آب مروارید و برخی از داروها ناشی شود.

عکس کور رنگی

عکس کور رنگی

آزمون های نتشخیص کور رنگی

شناخته تر شده ترین آزمون کور رنگی آزمون ایشیهارا است . چون در این آزمون از اعداد استفاده می شود برای کودکان کم سن و سال مناسب نیست .

آزمون فانوس فاسفورس یا آزمون مانسل سفارس بورس آزمون های دیگری هستند که در دنیا مورد استفاده قرار می گیرند .در این آزمون ها از فرد خواسته می شود که رنگ های مختلف را شناسایی و سازمان دهی کنند .

مشکلات افراد کور رنگ در زندگی روزمره

افرادی که اختلال کور رنگی دارند معمولا در کارهایی مانند انتخاب لباس ، حتی برداشتن میوه ، برخورد با ترافیک  و یا خلبان شدن مشکل دارند .

پراکندگی شیوع کور رنگی

خطر کور رنگ شدن بسته به قومیت متفاوت است.

برای مثال احتمال کور رنگ شدن در نژاد سفید پوست اروپایی و آمریکایی شمالی بیشتر از توابع چینی و یا ژاپنی است .

درمان کور رنگی

درمان های مختلفی برای کور رنگی وجود دارد . مانند لیزرهای اصلاحی ، دستگاه هایی که رنگ را به صوت تبدیل می کنند و همچنین اپلیکیشن های متعدد گوشی و تبلت و حتی زبان های مخصوصی که شکل های مخصوصی را به رنگهای مختلف نگاشت می کنند .

در آزمایشگاه ژنتیک سیتوژنوم تمام آزمایشات و تست های لازم قبل از بارداری و آزمایشات ژنتیک انجام می شود .دقت و صحت نتایج در آزمایشات امری مهم است در نتیجه در انتخاب آمایشگاه دقت کنید . شما می توانید برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید :

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۶۳۱۱۹۷

نتیجه

بیشتر افراد متوجه نمی شوند که کور رنگی دارند . اگر شک دارید که ممکن است از اختلال کور رنگی رنج ببرید به متخصص چشم مراجعه کنید .

کور رنگی با این که ناتوانایی جدی به حساب نمی آید می تواند زندگی روزمره را مختل کرده و در برخی موارد مشکلات ایمنی جدی به وجود بیاورد .

برچسب نوشته: