آکنه یا جوش ارثی

آکنه یا جوش ارثی

آیا آکنه یا جوش ارثی وجود دارد؟ آیا امکان دارد آکنه از والدین به فرزندان به ارث برسد؟
شاید متوجه شده باشید که آکنه گاهی در خانواده ها ایجاد می شود. گرچه ژن خاصی برای آکنه وجود ندارد، اما نشان داده شده است که ژنتیک در این امر نقش دارد.

در این مقاله، ما نحوه انتقال آکنه یا جوش ارثی از والدین به فرزند را بررسی خواهیم کرد و به شما می گوییم چگونه می توانید این خطر را کاهش دهید.

چه ارتباطی بین آکنه و ژنتیک وجود دارد؟

حتی اگر هیچ ژنی وجود ندارد که احتمال آکنه شما را بیشتر کند، تحقیقات نشان داده است که ژنتیک می تواند بر احتمال آکنه شما تأثیر بگذارد.

ژنتیک می تواند میزان دفع آکنه را به طور موثر تعیین کند.
به عنوان مثال، ژنتیک می تواند تعیین کند که سیستم ایمنی بدن شما تا چه حد در دفع پروپیونی باکتریوم آکنه (P. acnes)، باکتری تقویت کننده آکنه، موثر باشد. در صورت عدم کنترل، P. acnes تولید روغن در فولیکول را تحریک کرده و باعث التهاب می شود.

مشخص شده است که برخی شرایط هورمونی، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در خانواده ها وجود دارد. آکنه یکی از علائم رایج PCOS است.

سابقه خانوادگی ممکن است در آکنه بزرگسالان نیز نقش داشته باشد.
در مطالعه قدیمی تر، 204 نفر از افراد 25 سال به بالا، نشان داده شد که آکنه در بزرگسالان وجود دارد.

محققان تشخیص دادند که وراثت در توانایی فولیکول ها برای مقاومت به آکنه در بزرگسالی نقش دارد. در افرادی که دارای بستگان درجه یک هستند که آکنه بزرگسالی دارند، مانند پدر و مادر یا خواهر و برادر، احتمالاً خودشان به این آکنه مبتلا می شوند.

سابقه خانوادگی آکنه نیز پیش بینی کننده بروز آکنه یا جوش ارثی در بزرگسالان است.

در صورت وجود آکنه در هر دو والد، خطر بروز آکنه یا جوش ارثی بیشتر است.
اگر هر دو والدین شما آکنه شدید داشته باشند، چه در دوران بلوغ و چه در بزرگسالی، خطر ابتلا به آکنه در شما بیشتر است.

هر دو والدین ممکن است دارای اجزای ژنتیکی یکسانی برای آکنه یا اجزای مختلف باشند. به عنوان مثال، یکی از والدین ممکن است دچار بیماری هورمونی شود که شما را مستعد آکنه کند، در حالی که والد دیگر واکنش التهابی قوی تری به باکتری ها یا سایر عوامل ژنتیکی منتقل می کند.

اگر فقط یکی از والدین آکنه داشته باشد، این ممکن است خطر بروز در شما را کاهش دهد.

چه عواملی مشخص می کند که من درمعرض آکنه یا جوش ارثی هستم؟

به خاطر داشته باشید که ژنتیک تنها عاملی نیست که خانواده ها در معرض آکنه قرار می دهد. در این جا برخی دیگر از عوامل وجود دارد:

رژیم غذایی. اگر شما و والدینتان معمولاً غذاهای چرب، فست فود یا غذاهای محرک آکنه مانند لبنیات می خورید، ممکن است خطر آکنه افزایش یابد.
محیط. عوامل محیطی مانند آلودگی، باعث ایجاد آکنه های التهابی می شود. اگر شما و خانواده خود در منطقه ای با کیفیت پایین هوا زندگی می کنید، ممکن است همه شما دچار تحریک پوستی یا جوش های پوستی شوید.
هورمون ها. نوسان هورمونی نیذ به ویژه در خانم ها می تواند در بروز آکنه نقش داشته باشند. فوران آکنه هورمونی ممکن است در دوران بلوغ و در نقاط مختلف در طول چرخه قاعدگی رخ دهد. برخی از زنان همچنین دریافتند که یائسگی نیز باعث ایجاد جوش می شود.

اگر در معرض آکنه یا جوش ارثی قرار بگیرم چه کاری می توانم انجام دهم؟

شما نمی توانید ژنتیک خود را کنترل کنید، اما می توانید برخی از عوامل سبک زندگی را که باعث ایجاد آکنه می شوند، کنترل کنید. این شامل:

بهداشت. شستن صورت حداقل دو بار در روز و دور نگه داشتن دست از صورت می تواند به کاهش آن کمک کند.
انتخاب محصولات مناسب پوستی. استفاده از محصولات بدون روغن در مناطق مستعد آکنه، به جای مواردی که منافذ پوست را مسدود می کند، می تواند کمک کند.
رژیم غذایی. غذاهای چرب، فست فود و غذاهایی که باعث افزایش انسولین می شوند، مانند قند تصفیه شده یا کربوهیدرات ها، می توانند باعث ایجاد آکنه شوند. برخی از افراد همچنین دریافتند که محصولات لبنی آن ها را در معرض ابتلا به اختلال پوستی قرار می دهد. یک دفترچه یادداشت غذایی داشته باشید و غذاها و سبزیجات فرآوری نشده را انتخاب کنید.
داروها. برخی داروها ممکن است باعث تشدید آکنه شوند. این داروها شامل برخی از داروهای ضد افسردگی، ضد صرع و ضد سل است. ویتامین های گروه B نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشند. مصرف هیچ دارویی را بدون این که ابتدا با پزشک خود مشورت کنید، قطع نکنید. در برخی موارد، فواید مصرف دارو بیش از خطر آکنه است.
فشار. استرس باعث ایجاد آکنه نمی شود، اما می تواند آن را بدتر کند. فشارهای روانی در افراد مختلف متفاوت است. می توانید با دوست مورد علاقه خود ورزش، یوگا و سرگرمی مورد علاقه تان را امتحان کنید.

به پزشک مراجعه کنید

مهم نیست که علت چیست، آکنه به طور موثر قابل درمان است.

اگر درمان های خانگی کافی نیست، به پزشک خود مراجعه کنید، به خصوص اگر آکنه شما دردناک یا مستعد ایجاد زخم باشد. پزشک یا متخصص پوست می تواند دارو تجویز کند و با شما در یک برنامه درمانی برای پاکسازی پوست مشارکت کند.

چکیده

ژن خاصی برای آکنه وجود ندارد. با این حال، ژنتیک می تواند در این که آیا شما مستعد آکنه یا جوش ارثی هستید، نقش داشته باشد.

علاوه بر ژنتیک، هورمون ها و عوامل سبک زندگی نیز می توانند بر روی پوست و بروز جوش تأثیر بگذارند.

مهم نیست که چه چیزی باعث آکنه شما شده است، می توان آن را درمان کرد. داروهای موضعی بدون نسخه، محصولات غیر دارویی و تغییر سبک زندگی همگی می توانند کمک کنند. اگر هیچ یک موثر نیستند، به پزشک مراجعه کنید. آن ها می توانند یک برنامه درمانی دقیق تر را با توجه به پوست شما تجویز کنند.


میزان مورد نیاز آب روزانه


علائمی که زنان نباید نادیده بگیرند