خونریزی بعد از بیوپسی رحم

خونریزی بعد از بیوپسی رحم

خونریزی بعد از بیوپسی رحم

بیوپسی آندومتر برداشتن تکه کوچکی از بافت از آندومتر است که همان پوشش رحم است. این نمونه بافت می تواند تغییرات سلولی را به دلیل بافت های غیر طبیعی یا تغییرات سطح هورمون نشان دهد. خونریزی بعد از بیوپسی رحم یکی از عوارض رایج می باشد.

در طی بیوپسی آندومتر چه اتفاقی می افتد؟

قبل از نمونه برداری، روپوش یا لباس پزشکی برای پوشیدن در اختیار شما قرار می گیرد. در یک اتاق، پزشک از شما می خواهد که روی میز دراز بکشید و پاهای خود را در رکاب قرار دهید. سپس آن ها معاینه سریع لگن را انجام می دهند. آن ها همچنین واژن و دهانه رحم شما را تمیز می کنند.

پزشک شما ممکن است گیره ای را روی گردن رحم شما قرار دهد تا در طول عمل ثابت بماند. ممکن است به خاطر گیره فشار یا ناراحتی جزئی احساس کنید.

سپس پزشک شما یک لوله نازک و انعطاف پذیر به نام پیپل را از طریق دهانه رحم وارد کرده و از چندین سانتی متر داخل رحم گسترش می دهد. آن ها سپس پیپل را به عقب و جلو حرکت می دهند تا نمونه بافتی از پوشش رحم را به دست آورند. کل مراحل معمولاً حدود 10 دقیقه طول می کشد.

نمونه بافت در مایع قرار می گیرد و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود. پزشک باید تقریباً 7 تا 10 روز پس از بیوپسی نتایج را به دست آورد.

خونریزی بعد از بیوپسی رحم

ممکن است بعد از انجام این عمل لکه بینی یا خونریزی کمی داشته باشید، بنابراین یک پد قاعدگی برای پوشیدن به شما داده می شود، خونریزی بعد از بیوپسی رحم طبیعی است. گرفتگی خفیف نیز طبیعی است. می توانید برای کمک به گرفتگی از مسکن استفاده کنید، اما حتماً از پزشک خود بخواهید.

بعد از بیوپسی آندومتر تا چند روز از تامپون استفاده نکنید و یا رابطه جنسی برقرار نکنید. بسته به سابقه پزشکی شما در گذشته، پزشک ممکن است دستورالعمل های اضافی را بعد از عمل به شما ارائه دهد.

اگر خونریزی بعد از بیوپسی رحم در شما شدید یا طولانی بود حتما با پزشک خود مشورت کنید.

خطرات مرتبط با بیوپسی آندومتر چیست؟

مانند سایر روش های تهاجمی، خطر کمی عفونت وجود دارد. خطر سوراخ شدن دیواره رحم نیز وجود دارد، اما این بسیار نادر است.

مقداری خونریزی بعد از بیوپسی رحم و ناراحتی طبیعی است. در صورت مشاهده علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

  • خونریزی بیش از دو روز پس از نمونه برداری
  • خونریزی شدید
  • تب یا لرز
  • درد شدید در زیر شکم
  • ترشحات واژن غیرطبیعی یا بوی غیرمعمول

این نتایج چه معنی می دهد؟

نتیجه بیوپسی آندومتری طبیعی است، که هیچ سلول غیرطبیعی یا سرطانی پیدا نشود. نتایج غیر طبیعی تلقی می شوند اگر شامل موارد زیر باشند:

  • رشد خوش خیم یا غیر سرطانی وجود دارد
  • ضخیم شدن آندومتر، که هیپرپلازی آندومتر نامیده می شود
  • سلول های سرطانی وجود دارد

بیوپسی رحم چیست ؟


اندومتریت یا التهاب رحم


کورتاژ چیست؟