سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی است که در میان زنان در سن باروری شایع است. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است دوره قاعدگی نامنظم داشته باشند و اغلب افزایش بیش از حد هورمون مردانه (آندروژن) دد آن ها دیده می شود. تخمدان ها ممکن است مجموعه های کوچک زیادی از مایعات (فولیکول ها) ایجاد کنند و آزاد سازی تخمک به صورت منظم امکان پذیر نمی باشد.

علت دقیق PCOS مشخص نیست. تشخیص و درمان به موقع همراه با کاهش وزن ممکن است خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را کاهش دهد.

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

علائم و نشانه های PCOS اغلب در زمان اولین قاعدگی در دوران بلوغ ایجاد می شود. گاهی PCOS بعداً بروز پیدا می کند، به عنوان مثال، در پاسخ به افزایش وزن قابل توجه.

علائم و نشانه های PCOS متفاوت است. تشخیص PCOS زمانی انجام می شود که حداقل دو مورد از این علائم را داشته باشید:

پریودهای نامنظم. چرخه قاعدگی نادر، نامنظم یا طولانی مدت شایعترین علامت PCOS است. به عنوان مثال، شما ممکن است کمتر از 9 دوره در سال داشته باشید، بیش از 35 روز بین دوره های قاعدگی فاصله بی افتد و دوره های غیرطبیعی سنگین داشته باشید.
آندروژن اضافی. افزایش سطح هورمون های مردانه ممکن است منجر به علائم جسمی مانند موهای زائد صورت و بدن (هیرسوتیسم) و گاهی اوقات آکنه شدید و طاسی با الگوی مردانه شود.
تخمدان پلی کیستیک. تخمدان های شما ممکن است بزرگ شده و حاوی فولیکول هایی باشند که تخمک ها را احاطه کرده اند. در نتیجه، تخمدان ها ممکن است به طور منظم عمل نکنند.
علائم و نشانه های PCOS در صورت چاقی شدیدتر است.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر در مورد دوره های قاعدگی خود نگرانی دارید، اگر دچار ناباروری هستید یا علائمی از آندروژن اضافی مانند بدتر شدن هیرسوتیسم، آکنه و طاسی به روش مردانه دارید، به پزشک مراجعه کنید.

علل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

علت دقیق PCOS مشخص نیست. عواملی که ممکن است نقش داشته باشند عبارتند از:

انسولین اضافی. انسولین هورمونی است که در پانکراس تولید می شود و به سلول ها اجازه می دهد از قند، منبع اصلی انرژی بدن شما، استفاده کنند. اگر سلول های شما در برابر عملکرد انسولین مقاوم شوند، سطح قند خون شما افزایش می یابد و ممکن است انسولین بیشتری تولید کند. انسولین اضافی ممکن است تولید آندروژن را افزایش دهد و باعث مشکل در تخمک گذاری شود.
التهاب درجه پایین. این اصطلاح برای توصیف تولید گلبول های سفید خون برای مقابله با عفونت استفاده می شود. تحقیقات نشان داده است که زنان مبتلا به PCOS نوعی التهاب درجه پایین دارند که تخمدان پلی کیستیک را برای تولید آندروژن تحریک می کند، که می تواند منجر به مشکلات قلبی و عروقی شود.
وراثت. تحقیقات نشان می دهد که برخی از ژن ها ممکن است با PCOS مرتبط باشند.
آندروژن اضافی. تخمدان ها سطح غیر طبیعی زیادی از آندروژن تولید می کنند که منجر به پرمویی و آکنه می شود.

عوارض

عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ناباروری
  • دیابت بارداری یا فشار خون بالا ناشی از بارداری
  • سقط جنین یا زایمان زودرس
  • استئو هپاتیت غیر الکلی – التهاب شدید کبدی ناشی از تجمع چربی در کبد
  • سندرم متابولیک – مجموعه ای از بیماری ها شامل فشار خون بالا، قند خون بالا و سطح غیر طبیعی کلسترول یا تری گلیسیرید که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد
  • دیابت نوع 2 یا پیش دیابت
  • آپنه خواب
  • افسردگی، اضطراب و اختلالات خوردن
  • خونریزی غیرطبیعی رحم
  • سرطان پوشش رحم (سرطان آندومتر)

چاقی با PCOS در ارتباط است و می تواند عوارض این اختلال را بدتر کند.


دلایل اصلی افزایش وزن و چاقی


تشخیص ناباروری در زنان و مردان