سپتوم واژن

سپتوم واژن چیست؟

سپتوم واژن وضعیتی است که در صورت عدم رشد کامل سیستم تولید مثل زنان اتفاق می افتد. دیواره ای از بافت در واژن باقی می ماند که از خارج قابل مشاهده نیست.

دیواره بافت می تواند به صورت عمودی یا افقی باشد و واژن را به دو قسمت تقسیم کند. بسیاری از دختران تا رسیدن به سن بلوغ، وقتی درد، ناراحتی یا جریان قاعدگی غیرمعمول را مشاهده نکنند، متوجه نمی شوند که دارای تیغه واژن هستند. برخی دیگر نیز در حین رابطه درد دارند. با این حال، برخی از زنان با سپتوم واژن هرگز علائمی ندارند.

انواع مختلف آن کدامند؟

سپتوم واژن دو نوع دارد. نوع آن بر اساس موقعیت سپتوم است.

تیغه واژن طولی

یک تیغه طولی واژن (LVS) گاهی واژن دوتایی نامیده می شود زیرا دو حفره واژن ایجاد می کند که توسط دیواره عمودی بافت از هم جدا شده اند. یک دهانه واژن ممکن است از دهانه دیگر کوچکتر باشد.

در طی رشد، واژن به صورت دو کانال ایجاد می شود. آنها معمولاً در طی سه ماهه آخر بارداری یک حفره واژن ایجاد می کنند. اما گاهی این اتفاق نمی افتد.

تیغه عرضی واژن

یک تیغه عرضی واژن (TVS) به صورت افقی ایجاد می شود و واژن را به یک حفره بالا و پایین تقسیم می کند. ممکن است در هرجای واژن ایجاد شود. در بعضی موارد، می تواند واژن را به طور نسبی یا کامل از بقیه دستگاه تولید مثل جدا کند.

دختران معمولاً هنگام شروع قاعدگی متوجه می شوند که TVS دارند زیرا بافت اضافی می تواند جریان خون قاعدگی را مسدود کند. در صورت جمع شدن خون در دستگاه تولید مثل، این می تواند به درد شکم نیز منجر شود.

برخی از زنان با TVS سوراخ کوچکی در تیغه بینابینی دارند که اجازه می دهد خون قاعدگی از بدن خارج شود. با این حال، ممکن است این سوراخ به اندازه کافی بزرگ نباشد که بتواند خون را از بین ببرد و باعث ایجاد دوره هایی طولانی تر از متوسط ​​دو تا هفت روز می شود.

بعضی از خانمها همچنین وقتی از نظر جنسی فعال می شوند این موضوع را کشف می کنند. سپتوم می تواند واژن را مسدود کرده یا آن را بسیار کوتاه کند که این امر معمولاً رابطه جنسی را دردناک یا ناراحت کننده می کند.

علت آن چیست؟

جنین هنگام رشد دنباله ای دقیق از وقایع را دنبال می کند. بعضی اوقات جریان رشد از نظم خارج می شود، همین مسئله باعث ایجاد LVS و TVS می شود.

LVS زمانی اتفاق می افتد که دو حفره واژن که در ابتدا واژن را تشکیل می دهند قبل از تولد در یکی ادغام نشوند. TVS نتیجه آن است که مجاری داخل واژن در طی رشد به طور صحیح ادغام یا رشد نمی کنند.

کارشناسان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث این پیشرفت غیر معمول است.

چگونه تشخیص داده می شود؟

سپتوم های واژن معمولاً به تشخیص پزشک احتیاج دارند زیرا شما نمی توانید آنها را از خارج مشاهده کنید. اگر علائمی از سپتوم واژن دارید، مانند درد یا ناراحتی در هنگام مقاربت، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. بسیاری از موارد می توانند علائمی شبیه علائم تیغه رحم واژن مانند آندومتریوز ایجاد کنند.

در طول ویزیت، پزشک با بررسی تاریخچه پزشکی شروع می کند. در مرحله بعدی، آنها به شما معاینه لگن را پیشنهاد می دهند تا موارد غیرمعمول از جمله تیغه بینابینی را بررسی کند. بسته به آنچه در طول معاینه پیدا می کنند، ممکن است از اسکن MRI یا سونوگرافی برای دیدن بهتر واژن شما استفاده کنند. اگر سپتوم واژن دارید، این امر همچنین می تواند تأیید کند که نوع آن LVS یا TVS است.

این آزمایشات تصویربرداری همچنین به پزشک کمک می کند تا موارد اختلال در تولید مثل را که گاهی در زنان مبتلا به این بیماری رخ می دهد، بررسی کند. به عنوان مثال، برخی از زنان با سپتوم واژن اندام های اضافی در دستگاه تناسلی فوقانی خود مانند رحم مضاعف دارند.

تشخیص ناباروری در زنان و مردان

سپتوم واژن چگونه درمان می شود؟

سپتوم های واژن همیشه نیاز به درمان ندارند، به خصوص اگر علائمی ایجاد نکنند یا بر باروری تأثیر نگذارند. اگر علائمی دارید یا پزشک فکر می کند سپتوم واژن شما می تواند منجر به عوارض بارداری شود، می توانید آن را با جراحی بردارید.

برداشتن سپتوم واژن یک فرایند بسیار ساده است که شامل حداقل زمان بهبودی است. در طی این روش، پزشک شما بافت اضافی را برداشته و خون را از چرخه های قاعدگی قبلی تخلیه می کند. با پیروی از این روش، احتمالاً متوجه خواهید شد که رابطه جنسی دیگر ناراحت کننده نیست. همچنین ممکن است شاهد افزایش جریان قاعدگی خود باشید.

چشم انداز چیست؟

برای بعضی از خانم ها، داشتن سپتوم واژن هرگز علائم یا نگرانی های سلامتی را ایجاد نمی کند. با این حال، برای دیگران می تواند منجر به درد، مشکلات قاعدگی و حتی ناباروری شود. اگر سپتوم واژن دارید یا فکر می کنید ممکن است داشته باشید با پزشک خود تماس بگیرید. با استفاده از برخی از تصویربرداری های اساسی و معاینه لگن، آنها می توانند تعیین کنند که آیا سپتوم واژن شما می تواند منجر به عوارض بعدی شود یا خیر. در این صورت، آنها می توانند به راحتی با جراحی تیغه بینابینی را بردارند.

6 Comments

 • ثریا

  سپتامبر 30, 2021 - 12:53 ب.ظ

  آیا بهصورت سرپایی در مطب با بی حسی موضعی میشه جراحیش کرد؟پیشنهاد دکترم بود، میترسم حین عمل درد داشته باشم

  • admin

   اکتبر 16, 2021 - 10:57 ق.ظ

   پزشک معالج شما در این زمینه میتونه شما رو راهنمایی کنه. نگران نباشید اگر دردی احساس کنید بی حسی موضعی برای شما انجام میشه

 • زهرا

  آوریل 10, 2022 - 1:44 ب.ظ

  سلام. میشه درمورد شرایط بارداری کسانی که دو رحم دارند توضیح بدید؟

  • admin

   آوریل 13, 2022 - 11:09 ق.ظ

   سلام عزیزم. این مورد خیلی به وضعیت شما بستگی داره. باید توسط پزشک معاینه بشید و سونوگرافی رحم شما مشخص میکنه شرایط بارداری به چه صورت خواهد بود.

 • فائزه

  سپتامبر 26, 2022 - 10:02 ب.ظ

  من سه ماهه عقد هستم، هنگام نزديكي با وجود اينكه خودم مايل به برقراري رابطه بودم اما هنگام نزديكي به گفته ي همسرم با پاهام مانع ميشدم، با سرچ توي اينترنت حس كردم علائم واژينيسموس رو دارم، اما هنگام مراجعه به پزشك ايشون بعد از معاينه گفتن سپتوم واژن داري و بايد جراحي كني. من خيلي ميترسم. دكترم من رو به يك جراح معرفي كرد و براي هفته ي بعد وقت دارم. الان خيلي ميترسم چون اطلاعاتم ناقص هست. ايا جراحي درمان قطعي است ؟ براي بارداري و رابطه ي جنسي مشكلي نخواهم داشت ؟ هزينه ي جراحي رو به طور حدودي ميتونيد بگيد؟ ممنون از سايت خوب تون

  • admin

   اکتبر 3, 2022 - 11:13 ق.ظ

   سلام عزیزم. نگران نباشید جراحی ساده ای هست و نتیجه بخش. بعد جراحی مشکلی نخواهید داشت فقط به توصیه های پزشکتون گوش بدید و دوران نقاحت رو پشت سر بذارید.

Leave A Comment