علائم اولیه حاملگی

علائم اولیه حاملگی

علائم اولیه حاملگی

علائم اولیه حاملگی گاهی اوقات عجیب بوده و در افراد مختلف متفاوت می باشد. طبیعتا برای تشخیص قطعی باید از آزمایش بارداری استفاده کرد اما گاهی اوقات شناخت این علائم به تشخیص سریعتر کمک می کند.

برخی از این علائم شامل:

 • احساس گرما و داغی بدن
 • سردرد، گرفتگی عضله
 • سرگیجه
 • یبوست
 • تاخیر قاعدگی
 • سرماخوردگی و آنفولانزا
 • سوزش سردل
 • نوسانات خلقی
 • طعم فلزی

بررسی اجمالی

علائم کلاسیک بارداری را همه می دانند. قاعدگی خود را از دست داده اید. سینه های شما نرم است. و شما همیشه خسته هستید.

اما زنان باردار علائم اولیه حاملگی فراتر از این ها را نیز تجربه می کنند. از ترشحات مخاطی گرفته تا چشیدن طعم فلزی یا سردرد، انتظار هر علامت غیرمنتظره ای را داشته باشید.

در اینجا لیستی از 10 علامت عجیب اوایل بارداری وجود دارد که هیچ کس به شما نمی گوید.

1- ترشحات واژینال غیرطبیعی

در حالی که بسیاری از زنان ترشحات واژن را تجربه می کنند، اما اغلب با بارداری همراه نیست. اما بیشتر خانم های باردار در اوایل سه ماهه اول بارداری و در تمام دوران بارداری خود ترشح مخاطی چسبناک، سفید یا زرد کم رنگ را دارند.

افزایش هورمون ها و جریان خون واژن باعث ترشحات می شود. این در طول بارداری افزایش می یابد تا از نرم شدن دهانه رحم و دیواره واژن جلوگیری کند. در صورت شروع ترشحات با علائم زیر، به پزشک مراجعه کنید:

 • بوی بد
 • سوزش
 • خارش
 • رنگ مایل به زرد یا سبز
 • ترشح بسیار غلیظ یا آبکی

این ها ممکن است نشانه هایی از عفونت باشد.

2- افزایش دمای بدن

هنگامی که برای اولین بار صبح بعد از تخمک گذاری بیدار می شوید، دمای بدن شما کمی افزایش می یابد. تا زمان قاعدگی بعدی این دما کمی بالا باقی می ماند.

اما اگر این دما که به عنوان درجه حرارت پایه بدن شناخته می شود، بیش از دو هفته در حد بالا باقی بماند، ممکن است باردار باشید.

3- سردرد

یکی از علائم اولیه حاملگی احساس سردرد، گرفتگی در سر و کلافگی است.
تغییرات هورمونی و حجم خون در دوران بارداری می تواند منجر به سردرد شود.

برخی از خانم ها گرفتگی های شبیه دوران قاعدگی در هر دو طرف شکم را تجربه می کنند. و بیشتر خانم ها تکرر ادرار خواهند داشت که به علت بزرگ شدن رحم اتفاق می افتد.

4- سرگیجه

غیر معمول نیست که زنان باردار در سه ماهه اول احساس سبکی سر یا گیجی می کنند. بارداری باعث افت فشار خون و گشاد شدن رگ های خونی می شود.

اما به علائم اولیه حاملگی خود بسیار توجه کنید. سرگیجه شدید همراه با خونریزی واژن و درد شدید شکمی می تواند نشانه حاملگی خارج رحمی باشد. در حاملگی خارج رحمی، تخمک بارور شده در خارج از رحم کاشته می شود. برای جلوگیری از عوارض تهدید کننده زندگی، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

5- احساس نفخ

ممکن است احساس نفخ کنید، مثل این که می خواهید گاز معده را تخلیه کنید یا اجابت مزاج داشته باشید. اما این اتفاق نمی افتد به این دلیل که تغییرات هورمونی بارداری می توانند منجر به یبوست شوند.

سیستم گوارش شما در دوران بارداری کند می شود. این به مواد مغذی زمان اضافی می دهد تا بتواند در جریان خون شما جذب شود و به کوچولوی شما برسد.

اگر یبوست دارید، فیبر بیشتری به رژیم خود اضافه کنید، مایعات زیادی بنوشید و به طور منظم ورزش کنید. در صورت نیاز، می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

6- خونریزی زمان قاعدگی

حدود 25 تا 40 درصد زنان باردار خونریزی کمی دارند یا در اوایل بارداری لکه بینی مشاهده می کنند. خونریزی جزئی می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که تخمک بارور شده به پوشش رحم متصل شود. این به خونریزی لانه گزینی معروف است. حدود دو هفته پس از بارداری معمول است و از علائم اولیه حاملگی است.

خونریزی همچنین می تواند ناشی از تحریک دهانه رحم، بارداری خارج رحمی یا تهدید به سقط جنین باشد. اگر خونریزی خفیف شما شدیدتر یا همراه با گرفتگی شدید، کمر درد یا دردهای چاقویی است، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.

7- علائم سرماخوردگی

بیشتر استراحت کنید، بارداری ایمنی شما را کاهش می دهد. این بدان معنی است که شما بیشتر مستعد سرفه، سرماخوردگی و آنفولانزا هستید. غیر معمول نیست که زنان باردار در اوایل بارداری علائم شبیه سرماخوردگی یا آنفولانزا را تجربه می کنند.

با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی بدون بارداری صحبت کنید. زنان باردار در برابر بیماری های شدید ناشی از آنفولانزا آسیب پذیر ترند. این می تواند منجر به مشکلات جدی بهداشتی برای کودک شما شود.

8- سوزش معده

هورمون ها در دوران بارداری همه چیز را تغییر می دهند. این شامل دریچه بین معده و مری شما نیز می شود. این دریچه در دوران بارداری شل می شود، که می تواند باعث نشت اسید معده به مری و باعث سوزش معده شود.

با خوردن وعده های غذایی کم حجم و مکرر، با آن مقابله کنید. سعی کنید از نوشیدنی های گازدار، مرکبات، آب میوه ها و غذاهای پرادویه پرهیز کنید.

9- تغییرات خلقی

هورمون های شما با باردار شدن ناگهان تغییر می کنند. این می تواند احساسات شما را از کنترل خارج کند. احساس غیرمعمول گریه و ناراحتی خواهید کرد. میل جنسی شما از گرم به سرد و سپس دوباره به گرم برگردد. همچنین ممکن است دچار تغییرات خلقی شوید. این علائم اولیه حاملگی بسیار شایع است.

10- چشیدن طعم فلزی

افزایش استروژن و پروژسترون در دوران بارداری می تواند منجر به تغییر طعم و مزه در بسیاری از زنان باردار شود.

حالتی به نام دیسگزیا، برخی از خانم های باردار احساس طعم فلز در دهان دارند. احساس خواهید کرد که با ناهار خود برخی از سکه های قدیمی را نیز وارد دهلن خود می کنید. با کمی نمک و جویدن آدامس های بدون قند از شر عطر و طعم فلزی خلاص شوید. همچنین سعی کنید مایعات سردتر بنوشید و یا غذاهای تند بخورید.

شناخت علائم اولیه حاملگی

داشتن برخی از علائم ذکر شده در بالا ممکن است باعث شود شما فکر کنید فقط استرس دارید اما باید بدانید، آن ها می توانند به بارداری اشاره کنند.

به آن چه بدنتان به شما می گوید توجه کنید. شاید زمان آن فرا رسیده باشد که برای آزمایش بارداری به پزشک مراجعه کنید.


ترشحات واژن در دوران بارداری


هفته اول بارداری


علائم کیست تخمدان