علائم ADHD در نوجوانان چیست؟

علائم ADHD در نوجوانان

علائم ADHD در نوجوانان چیست؟

اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) یک اختلال رشد عصبی است. بر اساس یک نظر سنجی در سال 2016، در بیش از 3.3 میلیون نفر بین 12 تا 17 سال تشخیص داده شده است. حال می خواهیم بدانیم علائم ADHD در نوجوانان چیست.

ممکن است در کودکان کوچکتر چند علامت مشاهده کرده باشید، اما میانگین سن در تشخیص 7 سال است. علائم می توانند تا دوره بلوغ و بزرگسالی ادامه داشته باشند.

در این مقاله، ما ADHD را در نوجوانان بررسی خواهیم کرد و اینکه علائم ممکن است چگونه باشد.

علائم ADHD در نوجوانان

هیچ کس همه علائم و نشانه های ADHD را ندارد. و حتی اگر نوجوان شما چند مورد را داشته باشد، به این معنی نیست که صد در صد به این اختلال مبتلاست. در اینجا 16 علائمی را که ADHD می تواند در یک نوجوان بروز دهد بررسی می کنیم:

عدم تمرکز

یک نوجوان مبتلا به بیش فعالی ممکن است در ادامه کار خود مشکلی داشته باشد. آنها ممکن است یک پروژه را شروع کنند و در نهایت قبل از اتمام آن پروژه دیگری را شروع کنند. حواس پرتی به راحتی منجر به اشتباهات سهل انگاری در مدرسه، محل کار یا خانه می شود.

بی نظمی

هر کس به ندرت کلید خانه خود را جا می گذارد اما این می تواند یک اتفاق معمول در یک نوجوان مبتلا به ADHD باشد. آنها ممکن است زمان زیادی را صرف جستجوی دارایی های خود کنند. سوء مدیریت زمان می تواند باعث اختلال در ملاقات ها و مهلت های مقرر شود.

رفتار متمرکز بر خود

برای نوجوان مبتلا به ADHD تشخیص آنچه دیگران می خواهند یا نیاز دارند دشوار است. آنها می توانند در انتظار برای دیگران یا نوبت گرفتن مشکل داشته باشند.

فیجینگ

یکی از علائم ADHD در نوجوانان که بسیار شایع می باشد بی قراری است. ممکن است برای فردی با بیش فعالی بیش از حد نشستن بدون لرزیدن و تکان دادن اندام ها یا برخاستن دشوار باشد.

احساسات شدید

تحقیقات نشان می دهد افراد مبتلا به ADHD ممکن است تا اواخر دهه 20 یا اوایل 30 سالگی به بلوغ عاطفی یک جوان معمولی 21 ساله نرسند. نوجوانی یک دوران خاص از نظر عاطفی است. با اختلال بیش فعالی، انفجارهای عصبانی و تنش های ناگهانی زیاد مشاهده می شود.

ترس از طرد شدن

دیس فوریای حساس به طرد شدن در افراد مبتلا به اختلالات رشد عصبی مانند ADHD شایع است. احساسات بالا می تواند با طرد، طعنه زدن یا انتقاد ایجاد شود.

خیال بافی

یک فرد مبتلا به بیش فعالی ممکن است خود را برای مدت طولانی در رویاهای روز گم کند.

تکانشگری

به طور کلی نوجوانان بیشتر از بزرگسالان تکانشی هستند. برای یک نوجوان مبتلا به بیش فعالی، مقاومت در برابر وسوسه ممکن است به شدت دشوار باشد و به طور بالقوه منجر به تصمیم گیری های خطرناک می شود.

مشکل در پیگیری مکالمه

ADHD می تواند به روش های زیر در مهارت مکالمه تداخل ایجاد کند:

 • به نظر می رسد که گوش نمی دهد، حتی وقتی کسی مستقیماً با او صحبت می کند
 • قطع کردن مکالمه
 • زیاد صحبت کردن
 • ترک مکالمه
 • به تأخیر انداختن

تأخیر محصول جانبی عدم تمرکز است. به خصوص در مواردی که مدت زمان زیادی طول می کشد بیشتر قابل توجه است. ممکن است نوجوان شما آنقدر مشق شب یا سایر کارها را به تعویق بیندازد که مهلت مقرر را کاملاً از دست بدهد.

مشکل کار بی سر و صدا

فعالیت های آرام به طور کلی برای یک نوجوان مبتلا به بیش فعالی آسان نیست. آنها ممکن است به سختی بنشینند و بخوانند یا روی یک پروژه کار کنند.

همیشه “در حال حرکت”

علائم ADHD در نوجوانان کمتر از کودکان کم سن مبتلا به بیش فعالی است. اما برخی از آنها فعالیت زیادی دارند. آنها ممکن است تصمیم بگیرند که یک دقیقه بازی ویدیویی مورد علاقه خود را انجام دهند و لحظه دیگر به خانه دوست خود بروند.

مشکل در روابط اجتماعی

آنها ممکن است وقتی کسی را ناراحت کرده اند یا او را اذیت کرده اند متوجه نشوند. ممکن است پیدا کردن و یا حفظ دوستان دشوار باشد.

مشکل سازش با دیگران

عدم تمرکز، دشواری در مکالمه و مشکل در روابط اجتماعی می تواند مصالحه با دیگران را دشوار کند.

مسائل بهداشت شخصی

این در مورد در همه نوجوانان مبتلا به ADHD صادق نیست، اما برخی از آنها در رعایت بهداشت شخصی مشکل دارند. این ممکن است به بی نظمی و اهمال کاری مربوط باشد.

دشواری برای دنبال کردن دستورالعمل ها

عدم تمرکز، بی قراری و سرگردانی ذهن، انجام دستورالعمل های دقیق را تقریباً غیرممکن می کند.

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

آیا علائم ADHD در نوجوانان بین پسران و دختران متفاوت است؟

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، پسران بیشتر از دختران با بیش فعالی مواجه می شوند. این نسبت 12.9 درصد پسران در مقابل 5.6 درصد دختران است.

علائم در دختران و پسران می تواند متفاوت باشد. دختران ممکن است علائم را خفیف تر بروز دهند. علائم در دختران گاهی نادیده گرفته می شود.

نوجوانان مبتلا به ADHD با چه خطراتی مواجه هستند؟

بلوغ و استقلال نوظهور بخشی از زندگی هر نوجوان است. مرور این موارد با ADHD ممکن است چالش برانگیزتر باشد. تحقیقات نشان می دهد نوجوانان مبتلا به ADHD ممکن است در موارد زیر از نرخ بالاتری برخوردار باشند:

 • رفتارهای جنسی “خطرناک”
 • افکار خودکشی
 • حبس
 • تصادف ماشین
 • مشکلات شغلی
 • مصرف مواد مخدر غیرقانونی
 • سیگار کشیدن
 • چاقی

عزت نفس پایین و عملکردهای اجتماعی ضعیف می تواند منجر به مشکلات در موارد زیر شود:

 • روابط با همسالان
 • کنار آمدن با خانواده
 • عملکرد دانشگاهی
 • بیماری های مشترک مانند اضطراب و افسردگی شایع است.

12 Comments

 • ....

  28 تیر 1400 - 2:46 ق.ظ

  سلام ببخشید من یه دختره ۱۴ ساله هستم… یه ویدیو خیلی کوتاه راجبه ADHD دیدم و خیلی نظرم رو جلب کرد چون انگار که علائمش رو داشتم… رفتم یه تست دادم که مخصوصه بزرگترا بود… گفته بود اگه نمره بالای ۱۰ شه باید به یه جایی مراجعه کنیم و مال من شد ۱۸…
  محض احتیاط اومدم چندتا مقاله راجبش بخونم و فهمیدم بیشتر علایم رو دارم…
  مخصوصا لرزش های شدید پا موقع نشستن و اینکه اصلا نمیتونم یه جا بشینم و حتی حینه بازی با تبلت یا چت کردن هم راه میرم و همه چیز خیلی خیلی سریع یادم میره…
  و متوجه شدم تعداد زیادی رو هم از وقتی دبستانی بودم دارم…
  نمیدونم باید چیزی به والدینم بگم یا نه…
  چیکار کنم؟

  • admin

   19 آبان 1400 - 11:20 ق.ظ

   سلام عزیزم وقتتون بخیر؛ در صورتی که نمره تست شما از حد مجاز تجاوز کرده توصیه می کنم حتما موضوع را با والدینتان درمیان بگذارید تا بتوانید با همراه داشتن حمایت آن ها شروع به بررسی های دقیق تر کنید؛ چراکه برخی از علائم بیش فعالی مشابه است با سایر مشکلات ذهنی.

 • هانیه

  2 شهریور 1401 - 7:39 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من ۱۷ سالمه و دخترم ، مدتی بود میدیدم که با بقیه دخترای مدرسه متفاوتم و انرژی بیش از حد دارم و فقطططط میخندم ، البته وقتی هم وارد mental break down میشم خیلی بی حوصله می شم و تو حالت کلی خیلی عصبانی م و قابلیت عصبانیت خیلی خیلی شدید دارم که بعدش به شدت عذاب وجدانم میده، خیلی از علایم adhd رو هم دارم … اما در کودکی هم کل توجه همه ادما به من بوده همیشه و خیلی موفق هستم تو تحصیل و دوستان زیادی دارم ، ولی دو سه ماهی ه که بعد اتفاقی عصبانیتم خیلی بیشتر شده و در کل هی انرژی و حوصله و شادیم بالا پایین میشه و معلوم نیست چمه ، در عین حال هم خیلی ناراحتش میشم از درون. لطفا راهنمایی م کنید

  • admin

   7 شهریور 1401 - 10:41 ق.ظ

   سلام گلم وقتتون بخیر باشه. ببینید مواردی که ذکر کردید میتونن با علائم بیش فعالی همپوشانی داشته باشن اما از نظر من ADHD نیست. به نظرم شما صرفا دختر پرانرژی و در ابراز هیجانات روحی بخصوص عصبانیت، برونگرا هستید. (هرچند ممکنه تمام غم و غصه‌هاتون رو برای خودتون نگهدارید و از این بابت درون‌گرا نام بگیرید). اینکه میفرمایید بین چرخه‌های آرامش و عصبانیت دائما در حال تناوبید، میشه گذاشت پای دوران نوجوانی چه بسا بسیاری از دخترها و پسرها شبیه به شما هستن و با افزایش سن و تعیین ملاک‌ها و اهداف و پخته‌تر شدن، قطعا به حالت پایدار خواهید رسید. توصیه من این هستش که اگر تحت فشار ناشی از این تناوب احساسات هستید، با یک مشاور بطور هفتگی و یا ماهانه در ارتباط باشید. از نظر من شما یک دختر پر انرژی، احساساتی و حساس هستید که نیاز به افزایش توانایی برای کنترل عواطفش داره. نظر نهاییم این هستش که ADHD نیستید.🙏🏻🌱

 • R.H

  7 مهر 1401 - 7:45 ب.ظ

  سلام من دخترم و تازه وارد ۱۸ سالگی شدم.
  توی دو سال قرنطینه بخاطر کرونا و مشکلات خانوادگی که داشتم دچار افسردگی شدم و بعد از دوره ی سخت افسردگیم کم کم متوجه شدم که علائم adhd رو دارم ،بعضی روز ها خیلی شدید و گاهی خفیف.
  و این هفته که بعد دو سال رفتم مدرسه متوجه شدم که چقدر دارم سر کلاس اذیت میشم.
  پچ پچ ها و صدای بلند همکلاسیام بشدت منو آزار میداد و باعث شده بود عصبی بشم و مدام خودمو روی صندلی تکون بدم و حتی دلم میخواست بلند شم و از کلاس بیرون برم.
  پچ پچ های همکلاسی هام حتی اگر خیلی یواش هم بود شنواییم نمیتونست اونهارو نادیده بگیره و روی حرف های معلم تمرکز کنه و دچار تپش قلب شده بودم.
  خیلی زود چیزهارو فراموش میکنم خیلی از خاطراتی که در زمان افسردگیم رخ داده رو فراموش کردم یا به سختی به یاد میارم. راجع بهش سرچ کردم و متوجه شدم شاید دچار ذهن غبار آلود شده باشم.
  مدام یادم میره وسایلمو کجا گذاشتم.
  نمیتونم فقط به یک چیز فکر کنم و توی ذهنم کلی صدا و فکر و آهنگ هست.
  آدم پرحرفی نیستم و آدمای پرحرف آزارم میدن و کلا نمیتونم وقتی کسی بام صحبت میکنه کامل روی حرفاش تمرکز کنم و گاهی بخودم میام و میبینم نصف حرفاشو نفهمیدم و این خیلی باعث خجالتم میشه.
  سر کلاس همش مجبورم به معلم بگم از اول توضیح بده چون حواسم پرت شده و از این هم خیلی خجالت میکشم.
  فقط میتونم روی کارهایی که دوست دارم تمرکز کنم و اون هم اگه کسی مزاحمم بشه خیلی باعث آزارم میشه سریع بهم میریزم.
  آدم پرتحرکی هستم و تو راه رفتن معمولی هم گاهی حرکات عجیب غریب در میارم یا میرقصم 😬
  گاهی خیلی زود عصبانی میشم واکنش زیادی نشون میدم.
  مامانم مدام بهم میگه بی دقت و حواس پرت و دست و پاچلفتی…
  روابط اجتماعی خوبی دارم راحت میتونم ارتباط برقرار کنم اما خیلی سخت دوست پیدا میکنم چون حس میکنم با اطرافیانم شبیه نیستم و اونا بیشتر شبیه نوجوون هان و علایق من یا شبیه بچه دبستانیاس یا شبیه پیرزن ها [:
  بعضی هفته ها خیلییی انگیزه و انرژی دارم و میخوام همه کارامو با هم انجام بدم آخرش همرو با هم قاطی میکنم و دوباره هفته ی بعد انقد بی انگیزه و انرژی ام که حتی اتاقمو نمیتونم مرتب کنم.
  اکثر اوقات کارهایی که شروع میکنم تموم نمیکنم. ولی گلی ایده دارم انقدی که در ثانیه یکی به ذهنم میاد و دوباره میره یکی دیگه میاد…
  تو حرف زدنم گاهی لکنت دارم و ازون شاخه به اون شاخه میپرم بعضی وقتا چه توی صحبت کردن چه توی نوشتن کلمه هارو تو جمله هام جا میندازم انگار مغزم از دهنم سریع تر عمل کرده.
  دلم میخواد به پدر مادرم بگم ولی حتی افسردگیمم نتونستم بهشون بگم چون میگن دلیلی برای افسرده بودنت وجود نداره و فقط یکم ناراحتی یا اگه adhd رو بهشون بگم میگن نه بابا این حرفا چیه بهانه نیار بشین درستو بخون.
  حتی موقع افسردگیم خودم هم نمیتونستم قبول کنم که افسردم ولی بعد یه مدت ک گذشت و خودم سعی کردم ک بهتر بشم و ازش بگذرم متوجه شدم وقتی به روزای اوج افسردگیم فکر میکنم فقط یه چیز تاریک و خاکستری یادم میاد ک حتی نفهمیدم چطور روزهام گذشته و چه اتفاقاتی افتاده و اینجوری بود ک متوجه شدم شاید واقعا افسردگی داشتم. چون خاطرات و اتفاقات قبل و بعدشو به خوبی یادم هست ولی بین این دوران و خیلی گُنگ و نامفهوم به یاد میارم.
  و الان هم که حس میکنم adhd دارم به خودم گفتم بهتره این بار به یکی بگم که مثل افسردگیم انقد تنهایی اذیت نشم.
  ببخشید طولانی شد
  ممنون میشم کمکم کنید 💕💕💕

  • admin

   11 مهر 1401 - 11:19 ق.ظ

   سلام عزیزم، اول این رو بگم که خیلی با دقت و حوصله متن رو تایپ کردین پس این نشون میده ذهن متمرکزی دارید شاید دچار پرش افکار بشید که خوب تو تنش و افسردگی کاملا طبیعیه. نگران adhd نباشید علائم شما خیلی مرتبط با این بیماری نیست اما نکته مهم اینه که برای درمان افسردگی به روانشناس مراجعه کنید. شما اولین نفری نیستی که دچار این مشکل شده باشه و فکر نکنید علائم عجیبی دارید اکثر آدم ها این شرایط رو تجربه کردن. اگر بین اعضای خانواده کسی رو دارید که بتونید راحت باهاش صحبت کنید و شما رو پیش روانشناس ببره مساله رو باهاش درمیون بگذارید و اگر هم کسی همراهی نکرد میتونید از مشاوره آنلاین کمک بگیرید یا خودتون به یک مشاور مراجعه کنید. مطمئن باشید اگر با یک روانشناس صحبت کنید و همین متنی که اینجا تایپ کردین رو برای ایشون هم شرح بدین کمکتون میکنن و مشکل تمرکزتون هم برطرف میشه. حتما نتیجه رو به ما هم اطلاع بدید عزیزم

 • No.0

  25 آبان 1401 - 10:45 ب.ظ

  سلام، من دختری ۱۵ ساله هستم و از لحاظ آی کیو در سطح نسبتا خوبی قرار دارم(۱۷۰) و در مدارس خاص تحصیل میکنم
  ولی تفاوت من با بقیه همکلاسی هام اینه که به شدت حواس پرتی دارم؛ جوری که جای غذای خودم غذای بقیه رو میخورم، سر امتحان بی دقتی های مسخره دارم، کلیدامو جا میذارم و یه بار عینکم رو توی ماشین جا گذاشتم.
  به راه رفتن علاقه بسیار شدیدی دارم و حتما باید موقع اهنگ گوش دادن راه برم، یا موقع درس خوندن بلند بلند میخونم و راه میرم؛ گرچه آرامش ذهنی هم گه گاهی دارم ولی ذهنم انگار دائم باید درگیر چیزی باشه، یا به یه مفهوم انتزاعی یا طبیعی فکر کنه که نیازش به فکر کردن ارضا بشه..وگرنه احساس بی مصرف بودن میکنم و بشدت حس بدی میگیرم؛ دوست دارم به مفاهیم سنگین فکر کنم یا کتابی که میخونم سقیل باشه تا تقریبا همه ذهنم درگیرش بشه، نمیتونم از فکر کردن دست بکشم چون بشدت لذت بخشه
  بچگی خیلی آروم بودم ولی جدیدا افکارم آشفته ان و نمیتونم اونقدر سازمان یافته فکر کنم، افکارم گاهی اونقدر سنگین میشن که محیط اطرافو فراموش میکنم
  آیا AdHd هست؟

  • admin

   28 آبان 1401 - 11:30 ق.ظ

   سلام وقتتون بخیر. مواردی که ذکر کردین علائم بیش فعالی نیست نگران این مورد نباشید. شما بیشتر دچار آشفتگی ذهنی هستین که نیازمند صحبت کردن با یک مشاور هست تا با راهنمایی ایشون تلاش کنید به آرامش ذهنی دست پیدا کنید. اگر میتونید این موضوع رو با خانواده درمیون بگذارید و یا یک فرد آشنا و یک دوست قابل اعتماد که بتونه شما رو با یک مشاور خوب آشنا بکنه. حالا که به مطالعه هم علاقه مند هستین در زمینه مایندفولنس و مدیتیشن هم مطالعه کنید چون به سکون ذهن بسیار کمک میکنه. امیدوارم تونسته باشم کمکی بکنم.

 • رسول

  6 آذر 1401 - 7:40 ق.ظ

  سلام
  من یه پسر ۲۸ ساله هستم از بچه گی خیلی دوست داشتم درس بخونم ولی حس می کردم چیزی یادم نمی مونه الانم تو این سن واقعا احساس می کنم اصلا تمرکز حواس ندارم متوجه نیستم چی دارم می خونم از اول خیلی بیش فعال بود خیلی کار می کشیدم از بدنم کارای فنیم خیلی عالیه تا حد تعمیرات موتور یا هر چیز دیگه چون کارمون کشاورزی بود الان با این حال که لیسانس تربیت بدنی دارم و کلی هم برای منابع آزمون کتاب خریدم و واقعا دوست دارم درس بخونم ولی احساس می کنم هیچی یادم نمی مونه لطفا راهنماییم کنید

  • admin

   6 آذر 1401 - 11:49 ق.ظ

   سلام وقت شما بخیر، مشکلات مربوط به عدم تمرکز طیف وسیعی از اختلالات رو شامل میشه و نمیشه صرفا با توضیحاتی که شما فرمودین تشخیصی داده بشه. قطعا مشاوره میتونه به شما کمک کنه تا علت عدم تمرکز رو شناسایی کنید و در جهت بهبودش گامی بردارید. از اونجایی که مشکل شما ربطی به اختلالات ارثی و ژنتیکی نداره مشاوران ژنتیک ما نمیتونن کمکی به شما بکنن. توصیه میکنم به یک مرکز مشاوره مراجعه کنید و از یک روانشناس کمک بگیرید تا شما رو راهنمایی کنن.

 • ف ن

  21 دی 1401 - 10:53 ق.ظ

  من ۱۷ سالمه دخترم از بچگی خیال پردازی خیلی زیادی داشتم و الان یجوریه ک اگه بخوام مثلا ظرفارو بشورم که کلش شاید ۱۰ دیقه طول بکشه من قابلیت اینو دارم تا یک ساعت تو خونه بچرخم فکر کنم با خودم حرف بزنم و هرکاری بجز کاری ک باید انجام بدم هی کارام طول میکشه چون بینش تو فکرو خیالم نمیتونم درس بخونم چند لحظه ک متمرکز شم رو کتاب با کوچک ترین مسعله مشغول کار دیگه ای میشم حتی اگه زمانم محدود باشه واسه امتحانی ک از اون کتاب دارم الان کنکوریم هستم خیلی این رفتارم اذیتم میکنه . من حتی اهنگم گوش میدم نمیتونم اروم ی گوشه بشینم جتما باید سره پا باشم و راه برم .وسط فیلم دیدن ک هیجان زده میشم باید بلند شم دوباره برم تو فکرو خیال هی راه برم هی بپرم هوا و از این کارا .خودم دیگه خسته شدم ب نظرتون مشکلم میتونه ADHD باشه؟

  • admin

   24 دی 1401 - 11:21 ق.ظ

   سلام وقت شما بخیر باشه. بیماری ADHD طیف گسترده‌ای داره و ممکنه مشکل شما هم بخشی از این طیف باشه اما جهت تشخیص دقیق حتما نیازمند صحبت با روانشناس دارید گلم. در بخش نوبت دهی سایت ما می‌تونید وقت رزرو کنید یا به نزدیک ترین مرکز مشاوره روانشناسی مراجعه کنید و با یک مشاور صحبت کنید تا بهتر راهنماییتون کنن. ممکنه با مشاوره راهکارهایی به شما ارائه بدن که مشکلتون حل بشه.

Leave A Comment

*

code