علائم ADHD در نوجوانان چیست؟

علائم ADHD در نوجوانان

علائم ADHD در نوجوانان چیست؟

اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) یک اختلال رشد عصبی است. بر اساس یک نظر سنجی در سال 2016، در بیش از 3.3 میلیون نفر بین 12 تا 17 سال تشخیص داده شده است. حال می خواهیم بدانیم علائم ADHD در نوجوانان چیست.

ممکن است در کودکان کوچکتر چند علامت مشاهده کرده باشید، اما میانگین سن در تشخیص 7 سال است. علائم می توانند تا دوره بلوغ و بزرگسالی ادامه داشته باشند.

در این مقاله، ما ADHD را در نوجوانان بررسی خواهیم کرد و اینکه علائم ممکن است چگونه باشد.

علائم ADHD در نوجوانان

هیچ کس همه علائم و نشانه های ADHD را ندارد. و حتی اگر نوجوان شما چند مورد را داشته باشد، به این معنی نیست که صد در صد به این اختلال مبتلاست. در اینجا 16 علائمی را که ADHD می تواند در یک نوجوان بروز دهد بررسی می کنیم:

عدم تمرکز

یک نوجوان مبتلا به بیش فعالی ممکن است در ادامه کار خود مشکلی داشته باشد. آنها ممکن است یک پروژه را شروع کنند و در نهایت قبل از اتمام آن پروژه دیگری را شروع کنند. حواس پرتی به راحتی منجر به اشتباهات سهل انگاری در مدرسه، محل کار یا خانه می شود.

بی نظمی

هر کس به ندرت کلید خانه خود را جا می گذارد اما این می تواند یک اتفاق معمول در یک نوجوان مبتلا به ADHD باشد. آنها ممکن است زمان زیادی را صرف جستجوی دارایی های خود کنند. سوء مدیریت زمان می تواند باعث اختلال در ملاقات ها و مهلت های مقرر شود.

رفتار متمرکز بر خود

برای نوجوان مبتلا به ADHD تشخیص آنچه دیگران می خواهند یا نیاز دارند دشوار است. آنها می توانند در انتظار برای دیگران یا نوبت گرفتن مشکل داشته باشند.

فیجینگ

یکی از علائم ADHD در نوجوانان که بسیار شایع می باشد بی قراری است. ممکن است برای فردی با بیش فعالی بیش از حد نشستن بدون لرزیدن و تکان دادن اندام ها یا برخاستن دشوار باشد.

احساسات شدید

تحقیقات نشان می دهد افراد مبتلا به ADHD ممکن است تا اواخر دهه 20 یا اوایل 30 سالگی به بلوغ عاطفی یک جوان معمولی 21 ساله نرسند. نوجوانی یک دوران خاص از نظر عاطفی است. با اختلال بیش فعالی، انفجارهای عصبانی و تنش های ناگهانی زیاد مشاهده می شود.

ترس از طرد شدن

دیس فوریای حساس به طرد شدن در افراد مبتلا به اختلالات رشد عصبی مانند ADHD شایع است. احساسات بالا می تواند با طرد، طعنه زدن یا انتقاد ایجاد شود.

خیال بافی

یک فرد مبتلا به بیش فعالی ممکن است خود را برای مدت طولانی در رویاهای روز گم کند.

تکانشگری

به طور کلی نوجوانان بیشتر از بزرگسالان تکانشی هستند. برای یک نوجوان مبتلا به بیش فعالی، مقاومت در برابر وسوسه ممکن است به شدت دشوار باشد و به طور بالقوه منجر به تصمیم گیری های خطرناک می شود.

مشکل در پیگیری مکالمه

ADHD می تواند به روش های زیر در مهارت مکالمه تداخل ایجاد کند:

 • به نظر می رسد که گوش نمی دهد، حتی وقتی کسی مستقیماً با او صحبت می کند
 • قطع کردن مکالمه
 • زیاد صحبت کردن
 • ترک مکالمه
 • به تأخیر انداختن

تأخیر محصول جانبی عدم تمرکز است. به خصوص در مواردی که مدت زمان زیادی طول می کشد بیشتر قابل توجه است. ممکن است نوجوان شما آنقدر مشق شب یا سایر کارها را به تعویق بیندازد که مهلت مقرر را کاملاً از دست بدهد.

مشکل کار بی سر و صدا

فعالیت های آرام به طور کلی برای یک نوجوان مبتلا به بیش فعالی آسان نیست. آنها ممکن است به سختی بنشینند و بخوانند یا روی یک پروژه کار کنند.

همیشه “در حال حرکت”

علائم ADHD در نوجوانان کمتر از کودکان کم سن مبتلا به بیش فعالی است. اما برخی از آنها فعالیت زیادی دارند. آنها ممکن است تصمیم بگیرند که یک دقیقه بازی ویدیویی مورد علاقه خود را انجام دهند و لحظه دیگر به خانه دوست خود بروند.

مشکل در روابط اجتماعی

آنها ممکن است وقتی کسی را ناراحت کرده اند یا او را اذیت کرده اند متوجه نشوند. ممکن است پیدا کردن و یا حفظ دوستان دشوار باشد.

مشکل سازش با دیگران

عدم تمرکز، دشواری در مکالمه و مشکل در روابط اجتماعی می تواند مصالحه با دیگران را دشوار کند.

مسائل بهداشت شخصی

این در مورد در همه نوجوانان مبتلا به ADHD صادق نیست، اما برخی از آنها در رعایت بهداشت شخصی مشکل دارند. این ممکن است به بی نظمی و اهمال کاری مربوط باشد.

دشواری برای دنبال کردن دستورالعمل ها

عدم تمرکز، بی قراری و سرگردانی ذهن، انجام دستورالعمل های دقیق را تقریباً غیرممکن می کند.

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

آیا علائم ADHD در نوجوانان بین پسران و دختران متفاوت است؟

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، پسران بیشتر از دختران با بیش فعالی مواجه می شوند. این نسبت 12.9 درصد پسران در مقابل 5.6 درصد دختران است.

علائم در دختران و پسران می تواند متفاوت باشد. دختران ممکن است علائم را خفیف تر بروز دهند. علائم در دختران گاهی نادیده گرفته می شود.

نوجوانان مبتلا به ADHD با چه خطراتی مواجه هستند؟

بلوغ و استقلال نوظهور بخشی از زندگی هر نوجوان است. مرور این موارد با ADHD ممکن است چالش برانگیزتر باشد. تحقیقات نشان می دهد نوجوانان مبتلا به ADHD ممکن است در موارد زیر از نرخ بالاتری برخوردار باشند:

 • رفتارهای جنسی “خطرناک”
 • افکار خودکشی
 • حبس
 • تصادف ماشین
 • مشکلات شغلی
 • مصرف مواد مخدر غیرقانونی
 • سیگار کشیدن
 • چاقی

عزت نفس پایین و عملکردهای اجتماعی ضعیف می تواند منجر به مشکلات در موارد زیر شود:

 • روابط با همسالان
 • کنار آمدن با خانواده
 • عملکرد دانشگاهی
 • بیماری های مشترک مانند اضطراب و افسردگی شایع است.

2 Comments

 • ....

  28 تیر 1400 - 2:46 ق.ظ

  سلام ببخشید من یه دختره ۱۴ ساله هستم… یه ویدیو خیلی کوتاه راجبه ADHD دیدم و خیلی نظرم رو جلب کرد چون انگار که علائمش رو داشتم… رفتم یه تست دادم که مخصوصه بزرگترا بود… گفته بود اگه نمره بالای ۱۰ شه باید به یه جایی مراجعه کنیم و مال من شد ۱۸…
  محض احتیاط اومدم چندتا مقاله راجبش بخونم و فهمیدم بیشتر علایم رو دارم…
  مخصوصا لرزش های شدید پا موقع نشستن و اینکه اصلا نمیتونم یه جا بشینم و حتی حینه بازی با تبلت یا چت کردن هم راه میرم و همه چیز خیلی خیلی سریع یادم میره…
  و متوجه شدم تعداد زیادی رو هم از وقتی دبستانی بودم دارم…
  نمیدونم باید چیزی به والدینم بگم یا نه…
  چیکار کنم؟

  • admin

   19 آبان 1400 - 11:20 ق.ظ

   سلام عزیزم وقتتون بخیر؛ در صورتی که نمره تست شما از حد مجاز تجاوز کرده توصیه می کنم حتما موضوع را با والدینتان درمیان بگذارید تا بتوانید با همراه داشتن حمایت آن ها شروع به بررسی های دقیق تر کنید؛ چراکه برخی از علائم بیش فعالی مشابه است با سایر مشکلات ذهنی.

Leave A Comment