مراقبت های بعد از آمنیوسنتز

مراقبت های بعد از آمنیوسنتز

مراقبت های بعد از آمنیوسنتز

آیا از مراقبت های بعد از آمنیوسنتز آگاه هستید؟ آمنیوسنتز یکی از روش های تشخیصی پزشکی قبل از تولد نوزاد می باشد. در طی آمنیوسنتز با کمک نمونه مایع آمنیون گرفته شده از جنین بررسی های ژنتیکی  لازم برای مادر و جنین انجام می شود.

جنین در کیسه آمنیوتیک که پر از مایع است در داخل رحم مادر قرار گرفته و در آن به طور معلق زندگی می کند. لازم به ذکر است که در کیسه، سلول های جنینی، پروتئینها و ادرار جنین هم وجود دارد.

طریقه انجام آزمایش آمنیوسنتز

در هفته های ۱۵-۲۱ بارداری آزمایش آمنیوسنتز برای مادران باردار انجام می شود. در هنگام انجام این تست پزشک با کمک مانیتور سونوگرافی وضعیت جنین در رحم و همچنین مایع امنیوتیک را مشاهده می کند. بعد از انجام بررسی های لازم، با کمک سوزن باریکی که از شکم به درون رحم مادر داخل می شود و حدود ۲۰ میلی لیتر از مایع آمنیوتیک را برای بررسی های ژنتیکی بیرون می کشد.

برای انجام این آزمایش تنها چند دقیقه وقت لازم است. انجام این آزمایش هیچ گونه صدمه و آسیبی برای مادر و جنین ندارد. با کمک مایع آمنیوتیک می توان تمام بررسی های مورد نیاز برای اختلالات ژنتیکی را انجام داد .

از آمنیوسنتز برای تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی استفاده می‌شود.

مراقبت های بعد از آزمایش آمنیوسنتز

بعد از انجام این آزمایش ممکن است که مادران کمی احساس ضعف و تهوع داشته باشند.

موارد خطرناکی که باید مورد توجه قرار بگیرد شامل:

  • ایجاد درد شکم برای چند ساعت
  • تب در حدود بالای ۳۸ درجه سانتی گراد

لازم است تا مادران بعد از انجام آزمایش امنیوسنتز تا چند روز از انجام فعالیت های جنسی و ورزش خودداری کنند.

 لازم به ذکر است، زنانی که در سن میانسالی اقدام به بارداری می کنند بیشتر در معرض ابتلا به سندرم داون و انواع دیگری از بیماری های مادرزادی هستند. در نتیجه برای این مادران آزمایش آمنیوسنتز بیشتر پیشنهاد می شود. اگر زن باردار به هر دلیلی از انجام این آزمایش منع می باشد، حتما باید با پزشک مربوطه و یا متخصص ژنتیک مشورت کند.


تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد