تست تحمل گلوکز در بارداری

تست تحمل گلوکز در بارداری

تست تحمل گلوکز در بارداری

تست تحمل گلوکز در بارداری چیست؟ دیابت حاملگی نسبتاً متداول است، اما اگر به خوبی مدیریت شود می توانید یک بارداری سالم و کودکی سالم داشته باشید. برای بررسی بیشتر غربالگری گلوکز ضروری می باشد.

طبق آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، حدود 6 تا 9 درصد از خانم ها در دوران بارداری دچار دیابت حاملگی (GD یا GDM) خواهند شد. به همین دلیل تقریباً همه خانم های باردار باید تست تحمل گلوکز در بارداری را انجام دهند.

خوشبختانه دیابت حاملگی یکی از عوارض قابل کنترل بارداری است. هنگامی که قند خون از طریق رژیم غذایی، ورزش و در صورت لزوم با دارو کنترل شود، زنان مبتلا به دیابت بارداری احتمالاً حاملگی کاملاً طبیعی و نوزادان سالم خواهند داشت.

چه وقت غربالگری گلوکز انجام می شود؟

تست تحمل گلوکز معمولاً بین هفته 24 تا هفته 28 بارداری انجام می شود. اگر شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این اختلال هستید، ممکن است برخی از پزشکان زودتر انجام تست را برای شما درخواست کنند. از جمله موارد افزایش احتمال ابتلا این است که اگر چاق هستید، 35 سال یا بیشتر سن دارید، سابقه خانوادگی دیابت دارید یا در بارداری قبلی مبتلا به دیابت حاملگی بوده اید. پس در صورت داشتن این شرایط نیاز است که زودتر تست شوید.

تست تحمل گلوکز در بارداری چگونه انجام می شود؟

غربالگری گلوکز ساده است، به خصوص اگر تمایل به چیزهای شیرین داشته باشید. ابتدا باید نوشیدنی گلوکز بسیار شیرین (قند مستعار) بنوشید. سپس یک ساعت برای آزمایش گلوکز منتظر خواهید ماند. بیشتر زنان بدون هیچ مشکل و عوارض جانبی شربت را می نوشند. معدودی از افراد، به ویژه آن هایی که میل به مایعات شیرین ندارند، ممکن است پس از آن کمی احساس ناراحتی کنند.

چگونگی انجام آزمایش تحمل گلوکز

اگر نتایج غربالگری گلوکز نشان می دهد که گلوکز خون شما زیاد است، ممکن است بدن شما نتواند انسولین کافی برای پردازش گلوکز اضافی در جریان خون را تولید کند. پس پزشک ممکن است آزمایش تحمل گلوکز را درخواست دهد. برای این آزمایش تشخیصی از شما خواسته می شود ناشتا باشید. 8 الی 12 ساعت قبل چیزی نخورید، صبح از شما خون گرفته می شود و سپس مخلوط گلوکز با غلظت بالاتر می نوشید. خون شما سه بار دیگر، در یک، دو و سه ساعت بعد گرفته می شود.

نتایج آزمون تست تحمل گلوکز در بارداری

برای تشخیص دیابت نوع 2 ، ممکن است پزشک از شما بخواهد در صورت نشان دادن سطح گلوکز بالاتر از حد معمول، در روز دیگری آزمایش را تکرار کنید.

نتایج به شرح زیر تفسیر می شود

Diagnostic levels When blood is drawn
greater than 95 mg/dL Fasting
greater than 180 mg/dL After 1 hour
greater than 155 mg/dL After 2 hours
greater than 140 mg/dL After 3 hours

بعد از تست تحمل گلوکز

نتایج باید توسط پزشک شما تفسیر شود. پزشک ممکن است توصیه کند که قبل از تشخیص، آزمایش های بیشتری انجام دهید.

اگر پزشک شما پیش بینی دیابت داشته باشد یا دیابت را تشخیص دهد، توصیه می کند رژیم خود را تغییر دهید و ورزش کنید. همچنین ممکن است در صورت لزوم داروهای دیابت را تجویز کنند.

پزشکان در سطح اول، دیابت حاملگی را با رژیم و فعالیت بدنی کنترل می کنند و در صورت نیاز در سطح بعدی درمان شما، دارو را اضافه می کنند. پزشک از شما می خواهد هر روز سطح قند خون خود را کنترل کنید تا مطمئن شوید که روند درمان به خوبی پیش می رود.

اگر دیابت حاملگی دارید، باید بلافاصله درمان را شروع کنید.

دیابت کنترل نشده می تواند منجر به تولد یک نوزاد در اندازه بزرگتر شود، که ممکن است باعث ایجاد عوارض در هنگام زایمان، زایمان زودرس و سایر عوارض مانند پره اکلامپسی شود. پزشک شما برای تهیه یک برنامه درمانی متناسب با نیاز شما با شما همکاری خواهد کرد.

دیابت نوزادان

Leave A Comment