آزمایشات ضروری سلامت نوزاد

آزمایشات ضروری سلامت نوزاد

آزمایشات ضروری سلامت نوزاد

آزمایشات ضروری سلامت نوزاد در سه ماهه سوم بارداری کدامند؟
در سه ماه آخر بارداری، کودک شما در حال وزن گیری، رشد ناخن های انگشتان دست و پا و باز و بسته کردن چشمان خود است. احتمالاً خیلی احساس خستگی می کنید و ممکن است نفس نفس بزنید، این کاملا طبیعی است. همچنین باید حرکات بیشتری از جانب کودک احساس کنید.

در هفته 37، کودک شما می تواند به دنیا بیاید و زودرس در نظر گرفته شود. کودک هرچه بیشتر تا موئد زایمان در رحم باشد، بدو تولد سلامت بیشتری خواهند داشت.

اگر بارداری شما سالم و کم خطر است، باید هر دو یا چهار هفته برای مراقبت های قبل از زایمان مراجعه کنید تا 36 هفته. در این زمان تایم مراقبت های هفتگی فرا می رسد.

مراقبت ها به چه صورت است؟

در قرارهای شما، پزشک شما را وزن کرده و فشار خون شما را بررسی می کند. پزشک ممکن است از شما بخواهد نمونه ادرار تهیه کنید که از آن برای بررسی عفونت، دفع پروتئین یا قند استفاده شود. وجود پروتئین در ادرار در سه ماهه سوم می تواند نشانه ای از پره اکلامپسی باشد. قند موجود در ادرار می تواند دیابت بارداری را نشان دهد.

پزشک شکم شما را اندازه گیری می کند تا رشد کودک را بررسی کند. آن ها ممکن است دهانه رحم شما را از نظر گشادی بررسی کنند. همچنین ممکن است آزمایش خون برای بررسی کم خونی به شما بدهند، خصوصاً اگر در اوایل بارداری کم خون بوده اید. این شرایط به این معنی است که شما به اندازه کافی گلبول قرمز سالم ندارید.

سونوگرافی از مهم ترین آزمایشات ضروری سلامت نوزاد

ممکن است همانند هفته های گذشته سونوگرافی انجام دهید تا موقعیت، رشد و سلامتی کودک را تأیید کند. کنترل الکترونیکی ضربان قلب جنین برای بررسی سلامت قلب کودک انجام می شود. احتمالاً تاکنون برخی از این آزمایشات را انجام داده اید:

غربالگری استرپتوکوک گروه B

بسیاری از ما باکتری های استراتیپی گروه B را در روده، راست روده، مثانه، واژن یا گلو حمل می کنیم. این معمولاً برای بزرگسالان مشکلی ایجاد نمی کند، اما می تواند باعث عفونت های جدی و بالقوه کشنده در نوزادان شود. پزشک در هفته های 36 تا 37 شما را از نظر استرپتوکوک گروه B آزمایش می کند تا مطمئن شود کودک شما در معرض آن نیست.

آن ها واژن و رکتوم شما را سواب می کنند و سپس سواب ها را از نظر باکتری بررسی می کنند. اگر آزمایش برای باکتری مثبت باشد، قبل از زایمان به شما آنتی بیوتیک می دهند تا کودک شما در معرض استرپتوز گروه B قرار نگیرد.

تست های STI

در طی سه ماهه سوم، پزشک همچنین ممکن است عفونت های مقاربتی (STI) را بررسی کند. بسته به عوامل خطر شما، پزشک ممکن است برای موارد زیر آزمایش کند:

  • کلامیدیا
  • اچآیوی
  • سیفلیس
  • سوزاک

این موارد می توانند کودک شما را در حین زایمان آلوده کنند.

آزمایشات سلامت جنین

اگر کودک شما مشکوک باشد که در معرض خطر شرایط خاص است یا آنطور که انتظار می رود رشد نمی کند، ممکن است آزمایشات ضروری سلامت نوزاد دیگری را نیز انجام دهد.

آمنیوسنتز

اگر پزشک فکر کند ممکن است کودک شما به یک عفونت باکتریایی به نام کوریوآمنیونیت مبتلا شود، ممکن است آمنیوسنتز دریافت کنید. همچنین اگر نگران کم خونی جنین باشند، ممکن است از این تست استفاده کنند. این آزمایش اغلب در سه ماهه دوم برای تشخیص مسائل کروموزومی مانند سندرم داون انجام می شود. همچنین برای آزمایش عملکرد ریه جنین استفاده می شود.

در طی عمل آمنیوسنتز، پزشک شما یک سوزن بلند و باریک را از طریق شکم شما به رحم شما وارد می کند. آنها نمونه ای از مایع آمنیوتیک را برداشت می کنند. آنها برای تعیین محل دقیق کودک شما با سونوگرافی این کار را انجام می دهند.

خطر اندکی از سقط جنین یا زایمان زودرس با آمنیوسنتز همراه است. در صورت کشف عفونت در حین عمل، ممکن است پزشک توصیه کند که شما زایمان را انجام دهید. این به درمان عفونت در اسرع وقت کمک می کند.

تست استرس

تست بدون استرس (NST) ضربان قلب کودک شما را هنگام حرکت اندازه گیری می کند. اگر کودک شما به طور عادی حرکت نمی کند یا اگر از موعد مقرر گذشته است، ممکن است درخواست شود. همچنین می تواند سالم بودن جفت را تشخیص دهد. این تست یکی از آزمایشات ضروری سلامت نوزاد است که برای مادر و جنین بی خطر است.

برخلاف آزمایش های استرس برای بزرگسالان، که قلب را هدف قرار می دهند تا عملکرد آن را کنترل کند، NST فقط شامل قرار دادن یک مانیتور روی جنین به مدت 20 تا 30 دقیقه است. اگر بارداری پر خطر دارید، ممکن است پزشک NST را به صورت هفتگی انجام دهد.

بعضی اوقات ضربان قلب کند است زیرا کودک شما چرت می زند. در این حالت، پزشک ممکن است سعی کند جنین را به آرامی بیدار کند. اگر ضربان قلب آهسته باقی بماند، پزشک ممکن است مشخصات بیوفیزیکی را تجویز کند. این اطلاعات NST را با یک آزمایش سونوگرافی ترکیب می کند تا درک بهتری از وضعیت کودک داشته باشد.

تست استرس انقباضی یا چالش اکسی توسین

تست استرس انقباضی ضربان قلب جنین را نیز اندازه گیری می کند، اما این بار با مقداری استرس، گرچه استرس زیادی ندارد. این کار فقط شامل تحریک نوک سینه ها یا اکسی توسین کافی (پیتوسین) برای تحریک انقباضات خفیف خواهد بود. هدف این است که ببینیم قلب کودک چگونه به انقباضات پاسخ می دهد.

اگر همه چیز طبیعی باشد، ضربان قلب ثابت خواهد ماند حتی وقتی انقباضات جریان خون به جفت را محدود می کنند. اگر ضربان قلب ناپایدار باشد، پزشک شما ایده بهتری از نحوه واکنش کودک به محض شروع زایمان خواهد داشت. این کار به آن ها کمک می کند در آن زمان اقدامات مناسبی مانند تسریع در زایمان یا انجام زایمان سزارین انجام دهند.

چکیده

با نزدیک شدن به موعد مقرر ممکن است بیشتر در مورد سلامتی کودک خود احساس اضطراب کنید. این طبیعی است. درمورد هرگونه سوال یا نگرانی دریغ نکنید و با پزشک خود تماس بگیرید. اضطراب شما بر کودک تأثیر می گذارد، بنابراین بهتر است خود را آرام کنید. آزمایشات ضروری سلامت نوزاد جهت بررسی بیشتر اطمینان از سلامت جنین شما انجام می شود.

آزمایشات غربالگری قبل از تولد