آزمایش DNA

آزمایش DNA

نژادم چیست، ریشه و اصلیتم از کجاست؟ با شکل ها و رنگ های مختلفی که داریم و لباس و غذاهای متفاوتی که دوست داریم، نقطه مشترک همه انسان ها شاید همین سوال باشد. با کمک آزمایش DNA می توانید تا هزار سال پیش خود را ردیابی کنید.

سه نوع اصلی از تست ژنتیکی DNA وجود دارد، هر کدام به یک بخش متفاوت از ژنوم نگاه می کنند و برای انواع مختلف تحقیقات ژنتیکی مفید هستند: اتوزومال، میتوکندریال و Y. به طور کلی، آزمایشات ژنتیکی DNA، اطلاعاتی در مورد ژنتیک، شرایط پزشکی و یا بیماری ها ارائه می دهد.

آزمایش DNA برای افراد

یک آزمایش DNA ژنتیکی بر روی یک نمونه DNA انجام می شود. این نمونه DNA را می توان با یک اسپری، فنجان، دهانشویه و آدامس جویده به دست آورد.

انواع آزمون ها

سه نوع اصلی از آزمایشات ژنتیکی DNA وجود دارد: اتوزومال و X-DNA، Y-DNA و mtDNA.

تست اتوزومال کروموزوم های ۱-۲۲ و X را بررسی می کند. اتوزوم ها (کروموزوم ها ۱-۲۲) از هر دو والدین و تمام اجداد اخیر به ارث برده می شوند. کروموزوم X یک الگوی ارثی خاص را دنبال می کند. برآوردهای قومیت اغلب با این نوع تست همراه است.

Y-DNA کروموزوم Y را بررسی می کند که از پدر به پسر به ارث برده می شود و بنابراین تنها می تواند توسط مردان برای کشف مستقیم خط پدرانه آن ها مورد استفاده قرار گیرد.

mtDNA به میتوکندری نگاه می کند، که از مادر به کودک به ارث برده می شود و بنابراین می تواند برای کشف خط مستقیم مادر خود استفاده شود.

Y-DNA و mtDNA نمیتوانند برای ارزیابی قومیت استفاده شوند.

DNA اتوزومی در ۲۲ جفت کروموزوم وجود دارد که در تعیین جنسیت فرد دخیل نیستند.

فواید آزمایش DNA

آزمایشات DNA ژنتیکی به دلیل سهولت تست در خانه و مفید بودن آن ها در تکمیل تحقیقات ژنتیکی محبوب شده است. آزمایش های DNA به عنوان علمی، قانع کننده تر و سریع تر از جستجوی پرونده های مدنی درک می شوند.

دلایل انجام آزمایشات ژنتیکی

آزمایشات ژنتیکی به منظورهای مختلفی انجام می شود از جمله :

غربالگری نوزادان
بررسی تست های تشخیصی قبل از تولد
بررسی تشخیص های ژنتیکی قبل از لانه گزینی
بررسی انواع بیماری ها همچون تخمین ابتلا به انواع سرطان

DNA
DNA

نگرانی های آزمایش DNA

نگرانی های مشترک در مورد تست ژنتیک DNA مسائل مربوط به هزینه و حفظ حریم خصوصی است.

آزمایشات DNA اتوزومال می تواند روابط را با دقت خوب نسبت به پسر عموی دوم تشخیص دهد، اما محدودیت دارد. علاوه بر این، دوقلوهای مشابه (که دارای DNA یکسان هستند) مقادیر بالاتری از DNA را با طیف وسیعی از بستگان به اشتراک خواهند گذاشت.

روش انجام آزمایش DNA

برای انجام آزمایش DNA قسمت هایی از کد های ژنتیکی بر مولکولی که از سلول های بدن فرد به دست آمده مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد.

یکی از راه کارهای به دست آورن این سلول این است که با کمک یک گوش پاک کن، سطح داخلی مخاط دهان را برای آزمایش DNA ارائه دهید. در آزمایشگاه این سلول به دست آمده را از هم جدا می کنند و تنها بخشی خاص از آن را مورد استفاده قرار می دهند. با کمک این بخش می توان تمام ارتباطات فامیلی و خانوادگی فرد را استخراج کرد.

همان طور که می دانید بدن انسان ها از میلیون ها سلول تشکیل شده است، می توان از تمام این سلول ها به جز گلبول های قرمز، برای آزمایش DNA استفاده کرد.

روش نوین برای انجام آزمایشات مولکولی

امروزه اثر انگشت یکی از جدید ترین و پیشرفته ترین تکنیک ها به منظور بررسی هر گونه اختلالات ژنتیکی در فرد است با کمک اثر انگشت می توان به طور مستقیم سلول DNA را بررسی کرد.