ترشحات واژن در دوران بارداری

ترشحات واژن در دوران بارداری

ترشحات واژن در دوران بارداری

بارداری می تواند کمی گیج کننده باشد، و همیشه نمی توان تشخیص داد که تغییرات طبیعی هستند یا خیر و کدام یک از موارد نیازمند پیگیری هستند. یکی از همین تغییرات ترشحات واژن در دوران بارداری است که می تواند از نظر قوام یا غلظت، دفعات و مقدار آن متفاوت باشد.
یکی از اولین علائم بارداری افزایش ترشحات واژن است و این در تمام دوران بارداری ادامه دارد. دکتر شریل راس، OB-GYN و متخصص بهداشت زنان در مرکز بهداشت پراویدس سنت جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا، می گوید: وقتی یک زن باردار می شود، واژن او تا حد زیادی شخصیت خود را به خود می گیرد.

ترشحات طبیعی واژن، معروف به لکوره، باریک، شفاف یا سفید شیری و بوی ملایمی دارند. تغییرات ترشحات واژن می تواند از اوایل یک تا دو هفته پس از بارداری، حتی قبل از این که قاعدگی خود را از دست بدهید، شروع شود. با پیشرفت بارداری، این ترشحات معمولاً بیشتر مورد توجه قرار می گیرند و در پایان بارداری سنگین تر هستند. ممکن است لازم باشد لباس زیر نخی بپوشید. از مصرف تامپون در بارداری خودداری کنید.

در هفته های آخر بارداری نیز ممکن است متوجه شوید که ترشحات شما حاوی رگه هایی از مخاط ضخیم همراه با رگه های خون است. این علامت اولیه زایمان است و هشداری برای نزدیک شدن به تایم زایمان است.

چه عواملی باعث تغییر ترشحات واژن می شود؟

ترشحات واژن به دلیل نوسان در سطح هورمون، در طول چرخه قاعدگی زنان تغییراتی دارد. هنگامی که باردار می شوید، هورمون ها همچنان در تغییرات ترشحات واژن شما نقش دارند.

تغییرات دهانه رحم در دوران بارداری نیز بر ترشحات واژن در دوران بارداری تأثیر می گذارد. با نرم شدن دهانه رحم و دیواره واژن، بدن برای جلوگیری از عفونت، ترشحات اضافی ایجاد می کند. سر کودک شما نیز ممکن است در اواخر بارداری به دهانه رحم فشار وارد کند، که اغلب منجر به افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری می شود.

چه موقع با پزشک خود تماس بگیرید

مهم است که به پزشک خود در مورد هرگونه ترشح غیرطبیعی اطلاع دهید، زیرا می تواند نشانه ای از عفونت یا مشکل در بارداری شما باشد. در این جا برخی از علائم ترشح غیر طبیعی وجود دارد:

  • رنگ زرد، سبز یا خاکستری
  • بوی شدید و بد
  • همراه با قرمزی یا خارش، یا تورم ولو

ترشحات غیر طبیعی ممکن است نشانه ای از عفونت باشد. عفونت قارچی در دوران بارداری شایع است. اگر در دوران بارداری به عفونت قارچی مبتلا شوید، پزشک ممکن است کرم یا شیاف واژن را توصیه کند. برای جلوگیری از عفونت قارچی:

  • لباس های نخی و گشاد بپوشید
  • لباس زیر پنبه ای بپوشید
  • دستگاه تناسلی خود را بعد از دوش گرفتن، شنا کردن یا ورزش خشک کنید
  • برای تقویت باکتری های سالم، ماست و سایر غذاهای تخمیر شده را به رژیم خود اضافه کنید

ترشحات غیرطبیعی همچنین می تواند ناشی از بیماری مقاربتی (STD) باشد. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کند همه زنان باردار از نظر STD غربالگری شوند. ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما ممکن است در اولین ملاقات قبل از تولد، شما را از نظر STD غربال کند. اگر فکر می کنید که یک بیماری مقاربتی دارید، مهم است که پزشک را در اسرع وقت مطلع کنید تا به شما در کاهش خطر انتقال بیماری مقاربتی به کودک شما کمک کند.

ترشحات غیر طبیعی همچنین ممکن است عارضه ای را در بارداری شما نشان دهد. اگر ترشحات قرمز روشن بیش از حد دارید، فوراً با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید. این می تواند نشانه ای از جفت سرراهی یا جدا شدن جفت باشد.

در صورت تردید، همیشه بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. توجه داشته باشید که تغییرات ترشحات واژن در دوران بارداری شما از چه زمانی شروع شده و چه ویژگی مشخصی دارد. این به پزشک شما کمک می کند تا تشخیص دهد آیا ترشحات شما نگران کننده است یا خیر.

علائم اولیه حاملگی