کی احتمال ناهنجاری بیشتر است؟

کی احتمال ناهنجاری بیشتر است؟

کی احتمال ناهنجاری بیشتر است؟

کی احتمال ناهنجاری بیشتر است؟ هر مادری در هر سنی از هر نژاد و وضعیت سلامتی می تواند در مخاطره یک بارداری با نقص کروموزومی باشد. بعضی از عوامل مخاطره می‌توانند شانس حاملگی با ناهنجاری های کروموزومی را افزایش دهند.

این عوامل شامل موارد زیر می باشد:

  • سن بالای مادر
  • اختلالی که با سونوگرافی در جنین مشاهده می شود و نشان دهنده آنیوپلوییدی است
  • سابقه فردی یا خانوادگی از ناهنجاری‌های کروموزومی
  • تست مثبت غربالگری

سقط جنین از بین رفتن بارداری در طی 20 هفته اول است. اگرچه سقط جنین تقریباً در نیمی از بارداری ها رخ می دهد، تنها 10٪ از بارداری های منجربه سقط شناخته شده اند و بیشتر آن ها در 13 هفته اول رخ می دهند.

در بسیاری از موارد، علت مشخصی برای سقط جنین وجود ندارد. از دست دادن حاملگی، هر چند اگر زود هنگام باشد، می تواند منجر به احساس افسردگی و اندوه در زن شود. اگر این احساسات بیش از حد شدید باشد باید با پزشک خود صحبت کنید.

علل ژنتیکی

بیشتر سقط جنین های سه ماهه اول در اثر خطاهای کروموزومی ایجاد می شوند که در هنگام شکل گیری جنین اتفاق می افتد. کروموزوم ساختارهای کوچکی در مرکز هر یک از سلول های بدن است که هریک ژن های زیادی دارند که صفات فرد را تعیین می کنند. بیشتر مشکلات کروموزومی ارثی نیستند و احتمالاً در بارداری های بعدی رخ نمی دهند. در بیشتر موارد، هیچ مشکلی با سلامتی همسر یا زن وجود ندارد.

در سقط هایی که با علل نامشخص رخ می دهد و یا مواردی که پزشک شک به اختلالات ژنتیکی دارد جفت یا بقایای جنین سقط شده برای بررسی از نظر اختلالات کروموزومی به آزمایشگاه ارسال شده و مورد آزمایش قرار می گیرد.

اگر هر یک از والدین دارای اختلال ژنتیکی باشند یا در خانواده سابقه اختلال ژنتیکی موجود باشد باید قبل از ازدواج و یا قبل از بارداری مشاوره ژنتیک انجام دهند تا از وقوع یک بارداری با اختلالات ژنتیکی خودداری شود. زیرا در این شرایط احتمال ناهنجاری بیشتر است.

اگر زن بارداری تست های غربالگری را انجام دهد و در حین تست یا سونوگرافی مشکوک به اختلال باشد بسته به تجویز پزشک باید آمنیوسنتز یا CVS انجام شود تا نتیجه قطعی مشخص شود.

Leave A Comment