آمنیوسنتز در دوران حاملگی

آمنیوسنتز در دوران حاملگی

آمنیوسنتز در دوران حاملگی

آمنیوسنتز در دوران حاملگی گاها درخواست می شود. در دوران بارداری، جنین توسط مایع آمنیوتیک احاطه شده است، ماده ای شبیه به آب که حاوی سلول های زنده جنین و سایر مواد مانند آلفا-فتوپروتئین (AFP) است. این مواد قبل از تولد اطلاعات مهمی در مورد سلامتی کودک شما ارائه می دهند.

آمنیوسنتز چیست؟

آمنیوسنتز یک آزمایش قبل از تولد است که در آن مقدار کمی مایع آمنیوتیک از کیسه اطراف جنین برای آزمایش خارج می شود. نمونه مایع آمنیوتیک (کمتر از 30 میلی لیتر) از طریق یک سوزن ریز وارد شده به رحم از طریق شکم ، تحت هدایت سونوگرافی خارج می شود. سپس مایعات برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شوند. بسته به خطر ژنتیکی و نشانه های موجود، آزمایش های مختلفی بر روی نمونه مایع آمنیوتیک قابل انجام است.

چرا آمنیوسنتز انجام می شود؟

سونوگرافی کامل آناتومیک قبل از آمنیوسنتز انجام خواهد شد. اما آمنیوسنتز در دوران حاملگی برای جستجوی انواع خاصی از نقایص هنگام تولد، مانند سندرم داون یا سایر ناهنجاری های کروموزومی انجام می شود.

از آن جا که آمنیوسنتز هم برای مادر و هم برای نوزاد خطر کمی دارد، این آزمایش پیش از تولد به طور کلی به زنانی که خطر قابل توجهی برای بیماری های ژنتیکی دارند، توصیه می شود. از جمله کسانی که:

  • دارای یک سونوگرافی غیر طبیعی یا نتیجه غربالگری غیر طبیعی
  • سابقه خانوادگی از نقایص هنگام تولد
  • قبلاً فرزند یا بارداری با نقص هنگام تولد داشته
  • نتیجه آزمایش ژنتیکی غیرطبیعی در بارداری فعلی داشته است

آمنیوسنتز همه نقایص هنگام تولد را تشخیص نمی دهد، اما اگر والدین دارای خطر ژنتیکی قابل توجهی باشند، می توان ازاین آزمایش برای تشخیص موارد زیر استفاده کرد:

  • سندرم داون
  •   بیماری سلول داسی شکل
  •   فیبروز سیستیک
  •   دیستروفی عضلانی
  • Tay-Sachs و بیماری های مشابه

آمنیوسنتز می تواند برخی از نقص های لوله عصبی را تشخیص دهد (بیماری هایی که در آن مغز و ستون فقرات به درستی ایجاد نمی شوند)، مانند اسپینا بیفیدا و آنانسفالی.

از آن جا که سونوگرافی هم زمان با آمنیوسنتز انجام می شود، ممکن است نقایصی را که توسط آمنیوسنتز تشخیص داده نمی شود (مانند شکاف کام، شکاف لب یا نقص قلبی) تشخیص دهد. با این وجود برخی از نقایص هنگام تولد وجود دارد که توسط آمنیوسنتز یا سونوگرافی قابل تشخیص نخواهد بود.

آمنیوسنتز دقیق ترین روش برای تعیین جنسیت نوزاد قبل از تولد است. با این وجود، ممکن است شما قبل از آزمایش جنسیت کودک را بدانید.

اگرچه به ندرت این تست در سه ماهه سوم انجام می شود، اما آمنیوسنتز می تواند تعیین کند که آیا ریه های کودک به اندازه کافی برای زایمان بالغ هستند؟ همچنین می تواند مایع آمنیوتیک را از نظر عفونت ارزیابی کند.

در هفته چند بارداری آمنیوسنتز انجام می شود؟

اگر پزشک آمنیوسنتز در دوران حاملگی درخواست کرده است، معمولاً این تست بین هفته 15 و 18 بارداری انجام می شود.

آمنیوسنتز چقدر دقیق است؟

دقت آمنیوسنتز در حدود 99.4٪ است.

آمنیوسنتز ممکن است بعضاً به دلیل مشکلات فنی ناموفق باشد، مانند عدم توانایی در جمع آوری مقدار کافی مایع آمنیوتیک یا عدم موفقیت سلول های جمع آوری شده در هنگام کشت.

آیا آمنیوسنتز خطری هم دارد؟

باید گفت خطر کمی وجود دارد که آمنیوسنتز بتواند باعث سقط جنین شود (کمتر از 1٪ یا تقریباً 1 در 1000 به 1 در 43000). آسیب به کودک یا مادر، عفونت و زایمان زودرس از دیگر عوارض بالقوه ایست که ممکن است رخ دهد اما بسیار نادر است.

آیا می توانم آمنیوسنتز در دوران حاملگی را انتخاب کنم؟

بله انتخاب با شماست. قبل از انجام این تست مشاوره ژنتیکی دریافت خواهید کرد. پس از آن که خطرات و مزایای آمنیوسنتز به طور کامل برای شما توضیح داده شد، می توانید تصمیم بگیرید که می خواهید این روش را انجام دهید یا خیر.

در طول آمنیوسنتز چه اتفاقی می افتد؟

در طول آمنیوسنتز چه اتفاقی می افتد؟

یک ناحیه کوچک از شکم با محلول ضد عفونی کننده تمیز می شود تا برای آمنیوسنتز آماده شود. برای کاهش هرگونه ناراحتی ممکن است یک داروی بی حسی موضعی (داروی تسکین دهنده درد) دریافت کنید. پزشک ابتدا موقعیت جنین و جفت را با سونوگرافی مشخص می کند. تحت هدایت سونوگرافی، پزشک یک سوزن نازک و توخالی را از طریق شکم و رحم شما، داخل کیسه آمنیوتیک، دور از کودک قرار می دهد. مقدار کمی مایع از طریق سوزن برداشته می شود و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود.

ممکن است در طول آمنیوسنتز یا برای چند ساعت بعد از عمل، احساس گرفتگی یا ناراحتی مانند درد قاعدگی داشته باشید.

آیا می توانم بعد از آمنیوسنتز فعالیت های عادی خود را از سر بگیرم؟

بعد از آمنیوسنتز، بهتر است به خانه بروید و برای باقی روز استراحت کنید. شما نباید ورزش کنید و یا فعالیت شدیدی انجام دهید. چیزسنگینی (از جمله کودکان) را بلند نکنید و باید از روابط جنسی دوری کنید.

برای رفع ناراحتی ممکن است مسکن ساده مثل استامینوفن برای شما تجویز شود. روز بعد از عمل ممکن است تمام فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید، در این مورد باید با پزشک خود مشورت کنید.

چه موقع بعد از آمنیوسنتز باید با پزشک خود تماس بگیرم؟

در صورت بروز تب یا داشتن خونریزی، ترشحات واژینال زیاد یا درد شکمی شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

چقدر زمان می برد تا نتیجه تست آماده شود؟

نتایج آمنیوسنتز در دوران حاملگی به طور کلی طی 2-3 هفته بعد از انجام تست در دسترس است.


مراقبت های بعد از آمنیوسنتز


کاربرد آمنیوسنتز و CVS


تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد


Leave A Comment