انواع غربالگری

انواع غربالگری

انواع غربالگری با هم تفاوت هایی دارند و شامل آزمایش و سونوگرافی می باشند. در این مقاله به بررسی انواع گوناگون آزمایشات غربالگری می پردازیم.

مهمترین غربالگری جنین در دوران بارداری دارای دو مرحله می باشد، یکی از ۱۱ تا ۱۳ هفتگی که سونوگرافی NT نامیده می شود و چین پشت گردن و استخوان بینی در آن اندازه گیری و سایز زده می شود، که البته با آزمایش مخصوص به خود همراه است و این آزمایش ریسک ناهنجاری های کروموزومی و ژنتیکی را تعیین می کند. سونوگرافی آنومالی که در سن ۱۸ تا ۲۰ هفته انجام میگیرد و ناهنجاری های جسمی جنین در آن مورد بررسی قرار میگیرد. در صورت نرمال بودن این دو غربالگری تقریبا می توانید از سلامت جنین خود آسوده خاطر باشید.
تست‌های غربالگری مرحله اول و دوم بارداری به مجموعه‌ ای از بررسی‌های سونوگرافی و آزمایشگاهی گفته می‌شود که در مراحل مختلف انجام شده و هدف آن این است که مادران باردار را از یک سری سندرم‌ ها و نقایص جنینی (نه همه نقایص) غربال کرده و آنذها را در گروه‌ های کم خطر یا پر خطر قرار دهد.

با توجه به این که نقایص و سندرم ‌های مورد بررسی در خانواده ‌هایی که هیچ سابقه‌ ای ندارند، نیز به میزان زادی دیده می‌شود بنابراین توصیه می‌شود همه خانم‌ها در هر سنی، تست های غربالگری را انجام دهند. آزمايشات غربالگری با روش های مختلفی انجام می شود.

  • تست هاي غربالگري سه ماهه اول
  • تست های غربالگری سه ماهه دوم
  • تست های ترکیبی غربالگری سه ماهه اول و دوم
  • تست های مبتنی بر DNA آزاد جنینی در خون مادر

در انواع غربالگری سه ماهه اول به طور همزمان دو شاخص در خون مادر بنام های PAPP-A و Free BHCG اندازه گیری می شود و همچنین در همان روز يك شاخص سونوگرافي بنام چین پشت گردن (NT) از ابتداي هفته يازدهم تا انتهاي هفته ۱۳ اندازه گيري مي شود. اين تست ها در اين مرحله قدرت تشخيص معادل ۸۵ % موارد تریزومی داون را دارند، يعني از هر ۱۰۰ مورد سندرم داون قابليت تشخيص ۸۵ مورد را دارد.

در تست هاي غربالگري سه ماهه دوم که به طور اختصار به آن كواد مارکر هم گفته مي شود. در اين مرحله چهار شاخص (ماركر) خوني بين هفته ۱۴ الي ۲۲ اندازه گيري می شود. این نوع غربالگری قدرت تشخيص ۸۰ % موارد سندرم داون را دارد.

در تست جدید از انواع غربالگری مبتنی بر DNA جنینی در خون مادر، از هفته ۱۰ بارداری قابل انجام است و نمونه خون مادر به خارج از کشور ارسال می گردد. هزینه این آزمایش نسبتا بالاست و دقت آن به ۹۹ درصد میرسد.

تفسیر نتایج غربالگری در سه ماه اول جنین

Leave A Comment