راه های انتقال کرونا ویروس

راه های انتقال کرونا ویروس

راه های انتقال کرونا ویروس

بیماری کروناویروس (COVID-19) یک بیماری عفونی است که توسط یک ویروس تاج دار ایجاد می شود. راه های انتقال کرونا ویروس بیشتر از طریق قطرات تنفسی است که در ادامه بیشتر درمورد آن توضیح خواهیم داد.

بیشتر افراد آلوده به ویروس COVID-19 ، بیماری تنفسی خفیف تا متوسط ​​را تجربه می کنند و بدون نیاز به درمان خاصی، بهبود می یابند. افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان به احتمال زیاد به بیماری جدی مبتلا می شوند.

بهترین راه برای جلوگیری و کند کردن انتقال، آگاهی کامل در مورد ویروس COVID-19، بیماری ایجاد شده و نحوه شیوع آن است. با شستن دست ها یا استفاده از مالش بر پایه الکل به طور مکرر و بدون لمس صورت، خود و دیگران را از عفونت محافظت کنید.

راه های انتقال کرونا ویروس

ویروس COVID-19، در صورت سرفه یا عطسه، از طریق قطرات بزاق یا ترشحات از بینی گسترش می یابد، بنابراین مهم است که شما نیز محافظت های تنفسی کنید را رعایت کنید (به عنوان مثال، سرفه کردن به آرنج خمیده).

در حال حاضر، هیچ واکسن یا درمان خاصی برای COVID-19 وجود ندارد. با این حال، بسیاری از کارآزمایی های بالینی در حال انجام است که درمان های بالقوه را ارزیابی می کند. WHO به محض در دسترس بودن یافته های بالینی، اطلاعات جدیدی را ارائه می دهد.

از خود و دیگران در برابر انتشار COVID-19 محافظت کنید

با استفاده از برخی اقدامات احتیاطی ساده می توانید احتمال ابتلا به عفونت یا انتشار COVID-19 را کاهش دهید:

مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آن ها را با آب و صابون بشویید. چرا؟ شستن دستان خود با آب و صابون یا استفاده از مالش دست با الکل باعث از بین رفتن ویروس هایی می شود که ممکن است روی دست شما باشد.
حداقل فاصله 1 متری (3 فوت) بین خود و دیگران حفظ کنید. چرا؟ هنگامی که فرد سرفه، عطسه می کند، یا صحبت می کند قطرات مایع کوچکی را از بینی یا دهان خود به هوا منتقل می کند که ممکن است حاوی ویروس باشد. حتما از ماسک استفاده کنید.
از رفتن به اماکن شلوغ خودداری کنید. چرا؟ در جاهایی که افراد تجمع می کنند، به احتمال زیاد با کسی که COIVD-19 دارد تماس نزدیک برقرار می کنید و حفظ فاصله فیزیکی 1 متر (3 فوت) دشوارتر است. استفاده از ماسک را فراموش نکنید.
از لمس چشم، بینی و دهان خودداری کنید. چرا؟ دست ها بسیاری از سطوح را لمس می کنند و می توانند ویروس ها را حمل کنند. پس از آلوده شدن، دست ها می توانند ویروس را به چشم، بینی یا دهان منتقل کنند. از آنجا ویروس می تواند وارد بدن شما شود و شما را آلوده کند.
اطمینان حاصل کنید که شما و اطرافیان، بهداشت تنفسی را به خوبی رعایت می کنید. این به معنای پوشاندن دهان و بینی شما با دستمال یکبار مصرف هنگام سرفه یا عطسه است. سپس بلافاصله دستمال استفاده شده را دور ریخته و دستان خود را بشویید. چرا؟ قطره ها ویروس را گسترش می دهند. با رعایت بهداشت، از افراد اطراف خود در برابر ویروس هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و COVID-19 محافظت می کنید.
در خانه بمانید و حتی با علائم جزئی مانند سرفه، سردرد، تب خفیف، تا زمان بهبودی خود قرنطینه شوید. اگر لازم است خانه خود را ترک کنید، برای جلوگیری از آلوده شدن دیگران ماسک بزنید. چرا؟ جلوگیری از تماس با دیگران، آن ها را از احتمال ابتلا به COVID-19 و سایر ویروس ها محافظت می کند.
اگر تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید، به دنبال مراقبت پزشکی باشید، اما در صورت امکان از طریق تلفن تماس بگیرید و دستورالعمل های بهداشت محلی خود را دنبال کنید. چرا؟ مقامات ملی و محلی بیشترین اطلاعات را در مورد وضعیت منطقه شما خواهند داشت. تماس از قبل، به ارائه دهنده خدمات درمانی شما اجازه می دهد تا شما را به سرعت به مراکز درمانی صحیح هدایت کند. این امر همچنین از شما محافظت می کند و به جلوگیری از شیوع ویروس ها و سایر عفونت ها کمک می کند.
آخرین اطلاعات منابع معتبری مانند WHO یا مقامات بهداشت محلی و ملی خود را بدنبال کنید. چرا؟ مقامات محلی و ملی به بهترین وجه برای مشاوره در مورد آن چه مردم منطقه شما باید برای محافظت از خود انجام دهند، توصیه می کنند.

راه های انتقال کرونا ویروس

چه کسانی در برابر کرونا آسیب پذیرترند؟

کرونا ویروس و اختلالات نادر ژنتیکی

برای تست کرونا آزمایش خون لازمه؟

احتمال ابتلای مجدد به کرونا

ویروس کرونا در بارداری

Leave A Comment