آزمایش ادرار چیست؟

آزمایش ادرار چیست؟

آزمایش ادرار چیست؟ آزمایش ادرار گروهی از آزمایشات فیزیکی، شیمیایی و میکروسکوپی است. در این آزمایش چندین ماده در ادرار را ردیابی و یا اندازه گیری می کنند، از جمله محصولات جانبی متابولیسم طبیعی و غیر طبیعی بدن، سلول ها، قطعات سلولی و باکتری ها.

ادرار توسط کلیه ها تولید می شود. دو اندام به اندازه مشت که در دو طرف ستون فقرات در قسمت انتهای رباط مستقر هستند. فیلتر کلیه ها به گونه ای است که خون از آن خارج می شود. کلیه به تنظیم مقدار آب در بدن کمک می کند و پروتئین ها، الکترولیت ها و ترکیبات دیگری را که بدن می تواند از آن استفاده مجدد کند، محافظت می کند. و هر چیزی که برای بدن لازم نیست، در ادرار از بین می رود. سفر از کلیه ها به مثانه و سپس از طریق مجرای ادرار به خارج از بدن انجام می شود. ادرار به طور کلی زرد و نسبتاً واضح و شفاف است. اما هر بار که فرد ادرار کند، رنگ، کمیت، غلظت و محتوای ادرار به دلیل تغییر ترکیبات مصرفی مختلف، کمی متفاوت خواهد بود.

بسیاری از اختلالات ممکن است در مراحل اولیه خود با شناسایی موادی که به طور معمول در ادرار وجود ندارند و یا با اندازه گیری سطح غیر طبیعی برخی از مواد در آزمایش ادرار شناسایی شوند. برخی از نمونه ها شامل گلوکز، پروتئین، بیلی روبین، گلبول های قرمز، گلبول های سفید، کریستال ها و باکتری ها است. این موارد ممکن است در نمونه ادرار باشند زیرا:

  • سطح بالایی از این ماده در خون وجود دارد و بدن تلاش می کند اضافی آن را با ادرار از بدن دفع کند.
  • بیماری کلیوی وجود دارد.
  • اگر باکتری ها و گلبول های سفید در ادرار وجود دارند به این معنی است که عفونت ادراری وجود دارد.

آزمایش ادرار کامل شامل سه مرحله آزمایش مجزا است:

  • بررسی ظاهری، که رنگ و وضوح ادرار را ارزیابی می کند
  • بررسی شیمیایی، برای حدود 9 ماده که اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامتی و بیماری ارائه می دهند. این مواد غلظت ادرار را تعیین می کنند
  • بررسی میکروسکوپی که نوع سلول، کاست، کریستال و سایر اجزای آن از قبیل باکتری و مخاط را که در ادرار وجود دارد، شناسایی و شمارش می کند

برای جزئیات بیشتر در موارد ذکر شده باید بگوییم که:

معاینه میکروسکوپی معمولاً در صورت وجود یافته غیرطبیعی در معاینه بینایی یا شیمیایی انجام می شود. یا اگر پزشک معالج به طور خاص آن را درخواست دهد.

یافته های غیرطبیعی در آزمایش ادرار ممکن است باعث شود آزمایش مکررا تکرار شود. تا بررسی شود آیا نتایج هنوز غیر طبیعی هستند؟ و یا ممکن است آزمایش های دیگر ادرار و خون درخواست شود تا به تشخیص کمک کند.

چگونه نمونه برای آزمایش جمع آوری می شود؟

30 تا 60 میلی لیتر ادرار در یک ظرف تمیز جمع می شود. برای گرفتن نتایج دقیق، نمونه کافی، لازم است.

در هر زمانی از روز ادرار برای آزمایش قابل جمع آوری است. در برخی موارد، ممکن است نمونه اول صبح درخواست شود زیرا نمونه ادرار در این تایم متمرکزتر است و احتمال دارد ناهنجاری ها را بهتر تشخیص دهد.

گاهی اوقات ممکن است از شما خواسته شود نمونه ادرار “تمیز” بگیرید. برای این مهم، تمیز کردن ناحیه تناسلی قبل از جمع آوری ادرار مهم است. باکتری ها و سلول های اطراف پوست می توانند نمونه را آلوده کرده و در تفسیر نتایج آزمایش اختلال ایجاد کنند. در نمونه ادرار زنان، خون قاعدگی و ترشحات واژن نیز می تواند منبع آلودگی باشد. قبل از جمع آوری نمونه ادرار ناحیه تناسلی را شستشو دهید. شروع به ادرار کردن کنید، بگذارید مقداری ادرار خارج شود، سپس نمونه ادرار را در ظرف تهیه شده جمع کنید.

نمونه ادرار تنها در صورتی که بعد از مدت زمان کوتاهی به آزمایشگاه ارائه دهنده خدمات پزشکی منتقل شود، برای آزمایش مفید خواهد بود. اگر بین زمان جمع آوری و حمل و نقل بیش از یک ساعت فاصله باشد، باید ادرار را در یخچال قرار داد یا یک ماده نگهدارنده به نمونه اضافه کرد.

معمولا آزمایش ادرار به آمادگی قبلی خاصی نیاز ندارد مگر بنا به درخواست پزشک شما.

در این مقاله به شما توضیح دادیم که آزمایش ادرار چیست؟ برای خواندن مطالب بیشتر به سایر آزمایش ها مراجعه کنید.

آزمایش کشت ادرار چیست ؟

عفونت ادراری UTI

Leave A Comment