آزمایش کومبس Coombs در حاملگی

آزمایش کومبس Coombs در حاملگی

آزمایش کومبس Coombs در حاملگی

آزمایش کومبس Coombs در حاملگی برای یافتن پادتن های خاصی که به گلبول های قرمز حمله می کنند انجام می شود. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سیستم ایمنی بدن ساخته می شوند. به طور معمول، آنتی بادی ها به مواد خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها متصل می شوند و باعث از بین رفتن آن ها می شوند.

شرایط زیر باعث ایجاد آنتی بادی ها می شود.

واکنش انتقال

گروه خونی انسان توسط مارکرهای مشخص (به نام آنتی ژن) در سطح سلول های قرمز خون مشخص می شود. در صورت انتقال خون، خون تزریق شده باید مطابق با نوع شما باشد. این بدان معنی است که خون تزریق شده باید همان آنتی ژن های گلبول قرمز شما را داشته باشد. اگر انتقال خون با آنتی ژن های متفاوت از خون شما (خون ناسازگار) انجام شود، سیستم ایمنی بدن سلول های خونی تزریق شده را از بین می برد. این عمل واكنش ترانسفوزیون نامیده می شود و می تواند باعث بیماری جدی یا حتی مرگ شود. به همین دلیل تطابق با گروه خونی بسیار مهم است.

حساسیت به Rh

Rh یک آنتی ژن است. نام کامل این آنتی ژن عامل Rhesus است.

اگر یک زن باردار با خون Rh منفی باردار شود و جنینی با خون Rh مثبت داشته باشد، ممکن است حساسیت به Rh رخ دهد. اگر پدر خون Rh مثبت داشته باشد، احتمالا کودک هم مثبت خواهد بود. حساسیت Rh هنگامی اتفاق می افتد که خون کودک در دوران بارداری یا زایمان با خون مادر مخلوط شود. این باعث می شود سیستم ایمنی بدن مادر در بارداری های بعدی آنتی بادی را علیه گلبول های قرمز کودک بسازد. این پاسخ آنتی بادی را حساس سازی Rh می نامند و بسته به این که چه موقع رخ دهد، می تواند گلبول های قرمز کودک را قبل یا بعد از تولد از بین ببرد. در صورت بروز حساسیت، جنین یا نوزاد ممکن است دچار مشکلات خفیف تا شدید (به نام بیماری Rh یا اریتروبلاستوز جنین) شود. در موارد نادر، اگر بیماری Rh درمان نشود، جنین یا نوزاد ممکن است بمیرد.

یک زن با خون Rh منفی می تواند از ایمونوگلوبولین Rh (مانند RhoGAM) استفاده کند که تقریباً همیشه حساسیت را متوقف می کند. مشکلات ناشی از حساسیت به Rh از زمان ایجاد ایمونوگلوبولین Rh و تزریق آن حین و بعد از زایمان بسیار نادر شده است.

کم خونی همولیتیک خود ایمنی

نوعی از کم خونی همولیتیک به نام کم خونی همولیتیک خود ایمنی، یک بیماری نادر است که باعث می شود پادتن ها در مقابل گلبول های قرمز خون شخص ساخته شوند.

دو آزمایش خون می تواند آنتی بادی هایی که به گلبول های قرمز حمله می کنند را بررسی کند: آزمایش مستقیم Coombs و آزمایش غیر مستقیم Coombs. آزمایش مستقیم Coombs بر روی نمونه ای از گلبول های قرمز از بدن انجام می شود و آنتی بادی هایی را که قبلاً به گلبول های قرمز وصل شده اند، تشخیص می دهد. آزمایش غیر مستقیم Coombs روی نمونه ای از قسمت مایع خون (سرم) انجام می شود. آنتی بادی های موجود در جریان خون را تشخیص می دهد که می توانند به گلبول های قرمز خاصی وصل شوند و در صورت بروز اختلاط خون به مشکلاتی منجر می شوند.

در حال حاضر در ایران آزمایش کومبس Coombs در حاملگی بین هفته های 28 تا 32 بارداری انجام می شود. در صورت بروز حساسیت آمپول روگام در همان هفته ها و نوبت دوم تا 72 ساعت پس از زایمان برای مادر تزریق می شود.


تست کومبس مستقیم و غیر مستقیم