آزمایش NIPT در بارداری

آزمایش NIPT در بارداری

آزمایش NIPT در بارداری

اگر پزشک شما حین بارداری آمنیوسنتز را به شما توصیه کرده است، ابتدا می توانید آزمایش NIPT در بارداری را که یک آزمایش غربالگری ساده و بی خطر برای بررسی اختلالات کروموزومی است، در نظر بگیرید.

آزمایش NIPT در بارداری یک آزمایش خون ساده است که DNA مادر و کودک را در خون مادر بررسی می کند، این پروسه برای بررسی ناهنجاری های کروموزومی است. این فرآیند خطری برای کودک ایجاد نمی کند، این آزمایش ۹۹ درصد دقیق است و می توانید تا هفته ۱۰ بارداری آن را انجام دهید. تست غربالگری قبل از زایمان، این آزمایش شامل یک غربالگری ساده است که در آن DNA را برای بررسی خطر ابتلای کودک به تعدادی از اختلالات ژنتیکی، از جمله سندرم داون می سنجند.

غربالگری ژنتیکی با NIPT چه تفاوتی دارد؟

آزمایش NIPT در بارداری یک غربالگری قبل از زایمان است که در این آزمایش، DNA جفت و کودک توسط یک نمونه خون بررسی می شود تا مشخص شود که آیا جنین در معرض خطر ابتلا به اختلال ژنتیکی می باشد یا خیر؟

غربالگری NIPT نمی تواند اطمینان کامل حاصل کند که آیا فرزندتان به طور قطع یک اختلال کروموزومی دارد یا خیر، تنها احتمال داشتن این شرایط را تعیین می کند.

نتایج غربالگری NIPT می تواند به مادران کمک نماید تا احتمالات را بررسی کنند و پزشک معالج تصمیمات بعدی را اتخاذ می کند، از جمله این که آیا باید یک تست تشخیصی مانند نمونه برداری پرزهای کوریونی (CVS) یا آمنیوسنتز انجام شود یا خیر؟

طی این آزمایشات ژنتیکی، مایع آمنیوتیک یا نمونه جفت، جمع آوری می شود و با ۱۰۰ درصد اطمینان نشان می دهد که آیا یک نوزاد دارای اختلال کروموزومی است یا خیر. با این حال نوعی آزمایش تهاجمی به حساب می آید، به این معنی که مقداری احتمال سقط جنین را افزایش می دهند، اما با مراجعه به یک آزمایشگاه ژنتیکی مجرب و مجهز این احتمال بسیار پایین خواهد بود.

نحوه ای انجام آزمایش NIPT در بارداری چگونه است؟

از آن جا که این آزمایش با استفاده از یک سرنگ صورت می گیرد، در نتیجه برای مادر و جنین امن می باشد. تنها یک نمونه از خون مادر کافی است. سپس نمونه به یک آزمایشگاه ژنتیک مجهز فرستاده خواهد شد، جایی که یک تکنسین در مورد خونریزی cfDNA برای علائم ناهنجاری ها نمونه را بررسی می نماید.

Leave A Comment