انجام آزمایش CVS

انجام آزمایش CVS

نمونه برداری CVS چیست؟ انجام آزمایش CVS به چه صورت می باشد؟ به نمونه گیری از پرزهای جفتی آزمایش سی وی اس گفته می شود که یکی از روش های نمونه برداری بوده و در آن تکه بسیار کوچکی از پرزهای سطح خارجی جفت جدا می شود. نمونه به آزمایشگاه ژنتیک فرستاده می شود و از لحاظ شمارش کروموزومی جنین و بررسی مولکولی بیماری‌های ژنتیکی بررسی می شود. معمولا متخصصین پیشنهاد می کنند که CVS در بین هفته های دهم تا دوازدهم بارداری انجام بگیرد.

نمونه پرزهای کوریونی، بیشتر برای بررسی بیماری های تک ژنی استفاده می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

توصیه می شود در صورتی که بیماری تک‌ ژنی در سوابق فامیلی شما وجود دارد و احتمال مبتلا شدن فرزند شما به این گونه بیماری ها وجود دارد، برای تشخیص ابتلا جنین از این آزمایش استفاده کنید. حتما باید قبل از اقدام به بارداری با مشاوره ژنتیک نسبت به تعیین وضعیت ناقلی و نوع جهش والدین آنالیزهای لازم انجام شود.

نحوه انجام آزمایش CVS

این آزمایش به دو روش انجام می شود که بستگی به وضعیت قرارگیری جفت در ساک حاملگی دارد. از راه گردن رحم و یا از راه شکم دسترسی وجود خواهد داشت. تعدادی از سلول‌های جفت که حاوی اطلاعات ژنتیکی مشابه جنین هستند به وسیله یک سوزن و لوله ایی نازک برداشته می شود و به آزمایشگاه ژنتیک فرستاده می شود. در مقایسه با آمنیوسنتز، CVS را می توان در سه ماهه نخست بارداری نیز انجام داد.

نحوه انجام آزمایش CVS
نحوه انجام آزمایش CVS

نکاتی در رابطه با CVS

  • امکان سقط جنین با روش CVS حدود یک درصد است که البته باید بدانید امکان سقط در سه ماهه اول حاملگی بدون انجام این آزمایش هم به نسبت سه ماهه دوم بارداری بیشتر است.
  • احتمال آلودگی نمونه با بافت مادری وجود دارد که با تمیز کردن پرزهای جنین قبل از انجام آزمایش می توان این مشکل را به حداقل رساند.
  • بعد از انجام آزمایش امکان دارد مادر خونریزی، ترشحات واژن و یا لکه بینی داشته باشد و در ناحیه شکمی درد و انقباضات رحمی احساس شود.
  • احتمال ایجاد عفونت که در صد آن کم است، وجود دارد.
  • اگر آزمایش پس از هفته ۱۱ ام انجام شود امکان جراحات جنینی بسیار پایین می آید.

افراد مناسب برای انجام آزمایش CVS

  • خانم های باردار با بیش از ۳۵ سال سن
  • در صورتی که در تست های غربالگری اولیه نتیجه غیرطبیعی دیده شود
  • وجود سابقه اختلالات کروموزومی در خانواده

اهداف آزمایش CVS

در صورتی که در هفته یازده تا دوازده بارداری، والدین قصد بررسی کروموزمی داشته باشند، با در خواست کاریوتایپ پرزهای جفتی، ارجاع داده می شوند. در صورتی که هدف، بررسی بیماری های تک ژنی که خود والدین ناقل آن هستند، باشد باید نوع جهش و تعیین ناقلی قبل از زایمان انجام شود و گزارشات آن به آزمایشگاه ژنتیک داده شود. مرکز ژنتیک پزشکی سیتوژنوم با پرسنلی مجرب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. در این مرکز کلیه آزمایشات ژنتیک و مشاوره ژنتیک ازدواج، قبل بارداری و در بارداری انجام می شود. اگر سابقه بیماری ژنتیکی در شما یا خانواده شما وجود دارد همین الآن وقت آنلاین برای مشاوره ژنتیک رزرو کنید.


تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد


Leave A Comment