تست تشخیص حاملگی در منزل

تست تشخیص حاملگی در منزل

تست تشخیص حاملگی در منزل

تست تشخیص حاملگی در منزل با بررسی هورمون خاصی در ادرار شما انجام می شود. این هورمون گنادوتروپین کوریونی انسان (HCG) نامیده می شود. HCG بعد از کاشت تخمک بارور شده در رحم، در جفت ساخته می شود. معمولاً این هورمون فقط در دوران بارداری ساخته می شود.

آزمایش بارداری با ادرار، می تواند هورمون HCG را حدود یک هفته پس از تاخیر در قاعدگی تشخیص دهد. این آزمایش را می توان در مطب پزشک معالج یا با کیت آزمایش خانگی یا همان بیبی چک انجام داد. این آزمایشات اساساً در تشخیص یکسان اند، یعنی وجود یک ماده را بررسی می کنند. بنابراین بسیاری از خانم ها، قبل از مراجعه به پزشک برای تشخیص بارداری، از آزمایش بارداری خانگی استفاده می کنند. در صورت استفاده صحیح، آزمایش های بارداری خانگی دقیق هستند. اما اگر در زمان مناسب و به درستی انجام نشود احتمال خطا در نتایج وجود دارد.

آزمایش خون بارداری در مطب پزشک یا آزمایشگاه انجام می شود. این روش می تواند مقادیر کمتری از HCG را پیدا کند و بارداری را زودتر از آزمایش ادرار، تأیید یا رد کند. آزمایش خون می تواند حتی قبل از این که قاعدگی شما به تاخیر بی افتد، بارداری را تشخیص دهد. آزمایش خون بارداری تقریباً 99 درصد دقیق است. آزمایش خون اغلب برای تأیید نتایج تست تشخیص حاملگی در منزل انجام می شود.

نام های دیگر این تست: تست گنادوتروپین کوریونی انسانی، آزمایش HCG

تست تشخیص حاملگی در منزل برای چه کاری استفاده می شود؟

آزمایش بارداری برای تشخیص این که شما باردار هستید یا نه استفاده می شود. همچنین می توان مقدار هورمون HCG را نیز با آزمایش خون مشخص کرد.

چه زمانی به آزمایش بارداری احتیاج دارم؟

اگر فکر می کنید باردار هستید، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. علائم حاملگی از زنی به زن دیگر متفاوت است، اما شایع ترین علامت بارداری، تاخیر در قاعدگی یا پریود می باشد. سایر علائم شایع بارداری عبارتند از:

  • سینه های متورم
  • خستگی
  • تکرر ادرار
  • حالت تهوع و استفراغ (به آن تهوع صبحگاهی نیز گفته می شود)
  • احساس خونریزی در شکم

نحوه انجام تست تشخیص حاملگی در منزل به چه صورت است؟

می توانید کیت تشخیص بارداری خانگی را از داروخانه بدون نسخه دریافت کنید. اکثرا آن ها ارزان و به راحتی قابل استفاده هستند.

بسیاری از بیبی چک ها شامل یک قطره چکان هستند. برخی از آن ها همچنین شامل یک لیوان برای جمع آوری نمونه ادرار می باشند. تست تشخیص حاملگی در منزل شامل مراحل زیر می باشد:

نمونه را از اولین ادرار صبح خود جمع آوری کنید. آزمایش ممکن است در این زمان دقیق تر باشد، زیرا معمولاً ادرار صبحگاهی دارای HCG بیشتری است.
کمی از ادرار را در ظرف یک بار مصرف همراه کیت یا در یک لیوان یک بار مصرف جمع آوری کنید. حال با قطره چکان چند قطره از نمونه ادرار را در محل مورد نظر مشخص شده روی کیت بریزید.
بعد از گذشت چند دقیقه، خطوط روی بیبی چک نتایج را به شما نشان می دهد. زمان نتایج و نحوه نمایش نتایج بین مارک های مختلف کیت تست، متفاوت خواهد بود.
کیت شما ممکن است دارای یک پنجره یا ناحیه دیگری باشد که علائم مثبت یا منفی، یک خط یک یا دو خط و یا کلمات “باردار” یا “باردار نیست” را نشان دهد. کیت تست بارداری شما شامل دستورالعمل هایی در مورد نحوه خواندن نتایج می باشد که از پشت بسته بیبی چک می توانید مطالعه کنید. در نمونه های ایرانی معمولا ظاهر شدن دو خط پررنگ نشان دهنده بارداری و ظهور یک خط نشان از عدم بارداری می باشد.
اگر نتایج نشان می دهد که شما باردار نیستید، ممکن است بخواهید چند روز دیگر دوباره امتحان کنید. زیرا ممکن است این آزمایش را خیلی زود انجام داده باشید. HCG به تدریج در دوران بارداری افزایش می یابد و بهتر است برای تست تشخیص حاملگی در منزل، تا زمان تاخیر پریود صبر کنید.

اگر نتایج شما نشان می دهد که شما باردار هستید، باید به پزشک یا ماما مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است نتایج آزمایش شما را با انجام آزمایش خون یا برخی دیگر از تست های تشخیصی تأیید کند.

در طی آزمایش خون حاملگی، یک متخصص مراقبت های بهداشتی با استفاده از یک سوزن کوچک، نمونه خون را از وریدی در بازوی شما می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. ممکن است هنگام وارد شدن یا خارج شدن سوزن احساس سوزش کمی کنید. این روند معمولاً کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

بیبی چک
بیبی چک

آیا برای آمادگی انجام تست حاملگی باید کاری انجام دهم؟

برای انجام آزمایش بارداری با ادرار یا خون، به هیچ گونه آمادگی خاصی نیاز ندارید.

آیا انجام تست تشخیص حاملگی در منزل خطرناک است؟

هیچ خطر شناخته شده ای برای انجام آزمایش ادرار وجود ندارد.

خطرات جزئی برای انجام آزمایش خون وجود دارد. ممکن است در مکانی که سوزن در آن قرار گرفته بود دچار درد جزئی یا کبودی شوید، اما بیشتر علائم به سرعت از بین می رود.

نتایج تست تشخیص حاملگی به چه معنی است؟

نتایج شما نشان می دهد که شما باردار هستید یا خیر. اگر باردار هستید، مهم است که در اسرع وقت به پزشک معالج خود مراجعه کنید. ممکن است شما از یک متخصص زنان و زایمان (OB / GYN) یا یک ماما مراقبت دریافت کنید و یا تحت نظر مراکز بهداشت و درمان باشید. ارائه دهندگان این خدمات متخصص در زمینه زنان، مراقبت های دوران بارداری و بارداری هستند. ویزیت های منظم مراقبت های بهداشتی در دوران بارداری می تواند به سالم بودن شما و کودک کمک کند.

در مورد آزمایش های بارداری، بیشتر بدانید

آزمایش بارداری با ادرار نشان می دهد که HCG وجود دارد یا خیر. HCG نشانگر بارداری است. اما آزمایش خون بارداری می تواند میزان HCG را نیز اندازه گیری کند. اگر آزمایش خون شما مقدار کمی HCG را نشان دهد، ممکن است که شما یک بارداری خارج رحمی داشته باشید، حاملگی که در خارج از رحم رشد می کند. یک کودک در حال توسعه نمی تواند از یک حاملگی خارج رحمی زنده بماند. بدون درمان، این وضعیت برای زن می تواند تهدید کننده زندگی باشد. در این موارد پزشک روند تغییرات HCG در خون شما را بررسی می کند و یا با انجام سونوگرافی وضعیت حاملگی را از نظر داخل یا خارج رحمی بودن بررسی می کند.


هفته به هفته بارداری