تست تشخیص حاملگی در منزل

تست تشخیص حاملگی در منزل

تست تشخیص حاملگی در منزل

تست تشخیص حاملگی در منزل با بررسی هورمون خاصی در ادرار شما انجام می شود. این هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (HCG) نامیده می شود. HCG بعد از کاشت تخمک بارور شده در رحم، در جفت ساخته می شود. این هورمون فقط در دوران بارداری در بدن تولید می شود.

آزمایش بارداری با ادرار، می تواند هورمون HCG را حدود یک هفته پس از تاخیر در قاعدگی تشخیص دهد. این آزمایش را می توان در مطب پزشک یا با کیت آزمایش خانگی یا همان بیبی چک انجام داد. این آزمایشات اساساً در تشخیص یکسان هستند، یعنی وجود یک ماده (همان HCG) را بررسی می کنند. بنابراین بسیاری از خانم ها، قبل از مراجعه به پزشک برای تشخیص بارداری، از آزمایش بارداری خانگی استفاده می کنند. در صورت استفاده صحیح، تست های بارداری خانگی 99 درصد دقت تشخیص بارداری را دارند. اما اگر در زمان مناسب و به درستی انجام نشود احتمال خطا در نتایج وجود دارد.

آزمایش خون بارداری در مطب پزشک یا آزمایشگاه انجام می شود. این روش دقت بالاتری دارد و می تواند تغییرات بسیار کم HCG را پیدا کند و بارداری را زودتر از آزمایش ادرار با بی بی چک، تأیید یا رد کند. آزمایش خون می تواند حتی قبل از این که قاعدگی شما به تاخیر بیافتد، بارداری را تشخیص دهد. آزمایش خون بارداری تقریباً 99 درصد دقیق است و اغلب برای تأیید نتایج تست تشخیص حاملگی در منزل انجام می شود.

نام های دیگر این تست: تست گنادوتروپین کوریونی انسانی، آزمایش HCG و آزمایش بتا می باشد.

تست تشخیص حاملگی در منزل برای چه کاری استفاده می شود؟

آزمایش بارداری برای تشخیص این که شما باردار هستید یا نه استفاده می شود. همچنین می توان مقدار هورمون HCG را نیز با آزمایش خون مشخص کرد. حساسیت تست‌های بارداری بر روی گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG)، هورمونی که بدن شما هنگام بارداری تولید می‌کند، می‌باشد. در واقع از همان ابتدای شروع بارداری، بدن مادر شروع به تغییراتی برای حمایت از سلول هایی می کند که قرار است به جنین و سپس به کودک تبدیل شوند. یکی از مواردی که خیلی سریع اتفاق می افتد، تولید HCG است پس اگر باردار هستید، بدن شما شروع به تولید HCG بیشتری می کند. پس از کاشت تخمک بارور شده در رحم (حدود شش تا 10 روز پس از لقاح) سطح HCG شما شروع به افزایش می کند.

چه زمانی به آزمایش بارداری احتیاج دارم؟

اگر فکر می کنید باردار هستید، رابطه محافظت نشده داشته‌اید، یا به صورت اتفاقی مایع منی در نزدیکی واژن شما ریخته شده حتما به انجام این آزمایش نیاز دارید. علائم حاملگی از خانمی به خانم دیگر متفاوت است، اما شایع ترین علامت بارداری تاخیر در قاعدگی یا پریود می باشد. سایر علائم شایع بارداری عبارت هستند از:

  • متورم شدن سینه ها
  • خستگی
  • تکرر ادرار
  • حالت تهوع و استفراغ (به آن تهوع صبحگاهی نیز گفته می شود)
  • احساس خونریزی در شکم

نحوه انجام تست تشخیص حاملگی در منزل به چه صورت است؟

می توانید کیت تشخیص بارداری خانگی یا همان بی بی چک را از داروخانه بدون نیاز به نسخه دریافت کنید. اکثرا آن ها ارزان و به راحتی قابل استفاده هستند.

بسیاری از بیبی چک ها شامل یک قطره چکان هستند. برخی از آن ها همچنین شامل یک لیوان برای جمع آوری نمونه ادرار می باشند. تست تشخیص حاملگی در منزل شامل مراحل زیر می باشد:

  • نمونه را از اولین ادرار صبح خود جمع آوری کنید. آزمایش‌ها در این زمان معمولا دقیق تر هستند زیرا معمولاً ادرار صبحگاهی دارای HCG بیشتری است.
  • کمی از ادرار را در ظرف یک بار مصرف همراه کیت یا در یک لیوان یک بار مصرف جمع آوری کنید. حال با قطره چکان چند قطره از نمونه ادرار را در محل مورد نظر که روی کیت مشخص شده بریزید.
  • بعد از گذشت چند دقیقه، خطوط روی بیبی چک نتایج را به شما نشان می دهد. زمان نتایج و نحوه نمایش نتایج بین مارک های مختلف کیت تست، متفاوت خواهد بود.
  • کیت شما ممکن است دارای یک پنجره یا ناحیه دیگری باشد که علائم مثبت یا منفی، یک خط یک یا دو خط و یا کلمات “باردار” یا “باردار نیست” را نشان دهد. کیت تست بارداری شما شامل دستورالعمل هایی در مورد نحوه خواندن نتایج می باشد که از پشت بسته بیبی چک می توانید مطالعه کنید. در نمونه های ایرانی معمولا ظاهر شدن دو خط پررنگ نشان دهنده بارداری و ظهور یک خط نشان از عدم بارداری می باشد.
  • اگر نتایج نشان می دهد که شما باردار نیستید، ممکن است بخواهید چند روز دیگر دوباره امتحان کنید. زیرا این احتمال وجود دارد که این آزمایش را خیلی زود انجام داده باشید. سطح HCG به تدریج در دوران بارداری افزایش می یابد و بهتر است برای تست تشخیص حاملگی در منزل، تا زمان تاخیر پریود صبر کنید.

اگر نتایج شما نشان می دهد که شما باردار هستید، باید به پزشک متخصص زنان یا ماما مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است نتایج آزمایش شما را با انجام آزمایش خون یا برخی دیگر از تست های تشخیصی تأیید کند.

در طی آزمایش خون حاملگی، یک متخصص مراقبت های بهداشتی با استفاده از یک سوزن کوچک، نمونه خون را از وریدی در بازوی شما می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. ممکن است هنگام وارد شدن یا خارج شدن سوزن کمی احساس سوزش داشته باشید. این روند معمولاً کمتر از دو دقیقه طول می کشد.

بیبی چک
بیبی چک

آیا برای آمادگی انجام تست حاملگی باید کاری انجام دهم؟

برای انجام آزمایش بارداری با ادرار یا خون، به هیچ گونه آمادگی خاصی مانند ناشتایی یا رعایت رژیم غذایی نیاز ندارید.

آیا انجام تست تشخیص حاملگی در منزل خطرناک است؟

هیچ خطر شناخته شده ای برای انجام آزمایش ادرار وجود ندارد.

خطرات جزئی برای انجام آزمایش خون وجود دارد. ممکن است در مکانی که سوزن در آن قرار گرفته بود دچار درد جزئی یا کبودی شوید، اما بیشتر علائم به سرعت از بین می رود.

نتایج تست تشخیص حاملگی به چه معنی است؟

نتایج شما نشان می دهد که شما باردار هستید یا خیر. اگر باردار هستید، مهم است که در اسرع وقت به پزشک حاذق زنان مراجعه کنید تا برای ارزیابی سلامتی جنین و شروع غربالگری های بارداری برنامه ریزی کند. یک متخصص زنان و زایمان (OB / GYN)، یک ماما و یا مراکز بهداشت و درمان محله‌تان می توانند این برنامه ریزی را برای شما داشته باشند. ارائه دهندگان این خدمات متخصص در زمینه زنان، مراقبت های دوران بارداری و بارداری هستند. ویزیت های منظم مراقبت های بهداشتی در دوران بارداری می تواند به سالم بودن شما و کودک کمک کند. یک نکته مهم که شاید کمتر کسی اهمیت آن را به شما گوشزد کند، ارتباط موثر و منظم شما با یک مشاور ژنتیک به ویژه در 4 ماه ابتدای بارداری است.

در مورد آزمایش های بارداری، بیشتر بدانید

آزمایش بارداری با ادرار نشان می دهد که HCG وجود دارد یا خیر! در واقع HCG یک نشانگر مهم در بارداری است. اگر آزمایش خون شما مقدار کمی HCG را نشان دهد، ممکن است که شما یک بارداری خارج رحمی داشته باشید، حاملگی که در خارج از رحم اتفاق می افتد و بسیار خطرناک است. یک جنین در حال رشد نمی‌تواند طی یک حاملگی خارج رحمی زنده بماند! خوب می دانید که تنها محل مناسب برای رشد جنین، رحم مادر است. در صورتی که برای پیگیری این مشکل سهل انگاری شود، این وضعیت برای مادر می تواند تهدید کننده زندگی باشد و حتی به مرگ وی بیانجامد. در این موارد پزشک روند تغییرات HCG در خون شما را بررسی می کند و یا با انجام سونوگرافی وضعیت حاملگی را از نظر داخل یا خارج رحمی بودن بررسی می کند.

آزمایشگاه تخصصی ژنتیک پزشکی سیتوژنوم تهران

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی سیتوژنوم واقع در غرب شهر تهران آماده ارائه تمامی خدمات ژنتیکی مربوط به قبل از ازدواج، قبل از بارداری، حین و بعد از بارداری به شما هموطنان عزیز می‌باشد. شما عزیران در صورت نیاز به دریافت مشاوره ژنتیک رایگان و آنلاین می‌توانید از شماره تلفن‌های ما و یا ارسال پیام استفاده نمایید.

نویسنده و مترجم: دکتر سارا فرخی مشاور ژنتیک

هفته به هفته بارداری

Leave A Comment