هزینه آزمایش ژنتیک بارداری

هزینه آزمایش ژنتیک بارداری

هزینه آزمایش ژنتیک بارداری

ژن ها در کروموزوم ها قرار دارند و از DNA تشکیل شده اند. ما ژن ها را از والدین خود به ارث می بریم؛ ساختار ژنی ما نحوه رشد و تنظیم بدن ما را تعیین می کند. وقتی ژن ها طبیعی و سالم باشند، به درستی کار می کنند اما هنگامی که غیر طبیعی شوند یا آسیب ببینند می توانند منجر به بروز بیماری های ژنتیکی با طیف های گسترده شوند. به غیر طبیعی شدن ژن ها “جهش” یا تغییرات ژنی می گویند که برخی از آن ها در خانواده ها و طی نسل های مختلف دیده می شوند که به طور تصادفی رخ می دهند و بیماری ها و شرایط ارثی نامیده می شوند. آزمایش ژنتیک بارداری به بررسی ژن ‌ها به منظور تعیین و تشخیص جهش ‌ها می‌ پردازد و از لحاظ هزینه نسبت به تست های آزمایشگاهی دیگر گران تر است. آزمایشگاه ژنتیک پزشکی سیتوژنوم در این مقاله قصد دارد در مورد هزینه آزمایشات ژنتیک بارداری مفصلا صحبت کند.

هزینه آزمایش ژنتیک چقدر است؟

هزینه آزمایش ژنتیک بارداری بسته به ماهیت و پیچیدگی آزمایش می تواند از حدود 1 میلیون تومان تا بیش از 20 میلیون تومان متغیر باشد. اگر بیش از یک آزمایش لازم باشد یا اگر چند نفر از اعضای خانواده باید برای به دست آوردن یک نتیجه معنی دار مورد بررسی قرار بگیرند، این هزینه افزایش می یابد. برای غربالگری دوران بارداری هزینه ها بسته به آزمایشگاه و شرکت بیمه متفاوت است، برخی از مراکز آزمایشگاهی بخشی از هزینه کل را پوشش می دهند، اما بیشتر آن ها هزینه کامل را بدون پوشش بیمه دریافت می کنند. از تاریخی که نمونه برداری از مادر یا کیسه آب جنین (کیسه آمنیوتیک) انجام می شود، ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد تا نتایج آزمایش آماده شوند. نتایج آزمایش‌ های قبل از تولد (معروف به PND) معمولاً سریع‌ تر در دسترس والدین قرار می گیرند، زیرا زمان برای تصمیم‌ گیری درباره ختم یا ادامه بارداری مهم است. پزشک یا مشاور ژنتیکی که آزمایش خاصی را تجویز می کند می تواند اطلاعات دقیقی در مورد هزینه و چارچوب زمانی مرتبط با آن آزمایش به شما ارائه دهد.

آیا ارزش انجام آزمایش ژنتیک را دارد؟

مزیت آشکار انجام آزمایش ژنتیک در دوران بارداری این است که درک بهتر و دقیق تری از میزان خطر ابتلای فرزندتان به یک بیماری خاص خواهید داشت و این تست می تواند به کاهش عدم اطمینان کمک کند. درست است که این آزمایشات کامل نیستند اما اغلب می توانند به شما در تصمیم گیری در مورد سلامتی کوچولوی حاضر در شکمتان کمک کند. به طور کلی توصیه می شود اگر پزشکتان شما را به انجام تست تشویق کرده، هزینه آزمایش ژنتیک بارداری را در نظر نگیرید و صرفا برای این موضوع، انجام تست را به تعویق نیاندازید. به یاد داشته باشید که داشتن فرزند سالم ارزش هزینه کردن را دارد، ولو به سختی این هزینه به دست بیاید.

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری

آیا هزینه آزمایش ژنتیک بارداری تحت پوشش بیمه است؟

در برخی از موارد بیمه گزاران درمانی در ایران هزینه های آزمایش ژنتیک را (زمانی که پزشک برای والدین تجویز می کند) پوشش نمی دهند. با این حال ناامید نشوید، ارائه دهندگان بیمه سلامت سیاست های متفاوتی در مورد اینکه کدام آزمایشات تحت پوشش هستند، دارند. پیشنهاد ما این است که قبل از انجام آزمایش ژنتیک در دوران بارداری با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا در مورد پوششدهی آن ها سؤال بپرسید. برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند از بیمه خود برای پرداخت هزینه آزمایش ژنتیک بارداری استفاده نکنند و تصمیم بگیرند که از جیب خود مخارج آزمایش ژنتیک بارداری مانند سل فری (NIPT یا آمنیوسنتز و …) پرداخت کنند.

چه زمانی لازم است در دوران بارداری آزمایش ژنتیک بدهم؟

اگر یکی از اعضای خانواده، خود شما یا همسرتان به یک نوع بیماری ژنتیکی ارثی مبتلا بوده است، انجام آزمایش ژنتیک پیشنهاد می شود. البته در این موارد ابتدا توصیه می شود که خود فرد بیمار آزمایش ژنتیک بدهد و اگر ثابت شد که جهش به صورت ارثی به او منتقل شده، باید جنین نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

قیمت آزمایش ژنتیک بارداری در آزمایشگاه سیتوژنوم چقدر است؟

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی سیتوژنوم واقع در تهران آماده ارائه تست های ژنتیک بارداری و غیر بارداری به هموطنان عزیز می باشد. هزینه آزمایش ژنتیک بارداری در سیتوژنوم بستگی به نوع آن دارد. به طور کلی هزینه های تست های ژنتیکی در این مرکز در زمستان 1400 رنجی بین 980 هزار تومان تا 12 میلیون تومان دارد. توصیه می کنیم اگر سابقه بیماری های ژنتیکی در خانواده های شما وجود داشته یا طی غربالگری های اول و دوم بارداریتان ریسک بالا یا متوسط اعلام شده، قبل از اقدام برای انجام تست ژنتیک، با مشاورین ژنتیک ما به صورت کاملا رایگان و مجازی مشورت کنید تا راهنمایی های لازم و دقیق را دریافت کنید.

مترجم: سارا فرخی

Leave A Comment

*

code