سونوگرافی NT

سونوگرافی NT

سونوگرافی NT چه چیز را نشان می دهد؟ و چه کسانی باید آن را انجام دهند؟ تقریبا به تمامی زنان باردار انجام سونوگرافی NT توصیه می شود. زیرا با انجام این آزمایش ابتلای جنین به سندرم داون مشخص می شود. اگر نتیجه این سونو برای شما یک در هزار باشد، به این نتیجه خواهیم رسید که برای هر هزار جنین در معرض خطر یک نفر ممکن است سندرم داون داشته باشد. خطر یک در ۱۵۰ یا کمتر بسیار خطرناک است.
البته ممکن است شما آزمایشاتی دیگر در خصوص ابتلای جنین به بیماری های مختلف را انجام دهید . برای مثال آزمون هایی مانند CVS و آمنیوسنتز به منظور اطمینان از این که جنین سندرم داون نداشته باشد انجام می شود. ولی این تست های تشخیصی احتمال خطا دارند و اگر در مراکز غیر معتبر انجام شود جنین را به مخاطره می اندازد. به همین دلیل توصیه می شود که غربالگری دوران بارداری را جایگزین کنید .

امروزه بسیاری از افراد درباره سونوگرافی و کاربردهای آن کم و بیش اطلاعاتی دارند. اما شاید تنها گروهی از مادران باردار و خانواده هایشان با سونوگرافی NT آشنایی داشته باشند.

یکی از تست های غربالگری که برای مادران باردار در هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری توصیه می شود، سونوگرافی NT می باشد. NT مخفف nuchal-translucency به معنای فضای شفاف پشت گردن است.

در طی این نوع سونوگرافی، متخصص مربوطه با بررسی ابعاد و اندازه های جنین، ابتلای او به بیماری سندروم داون و برخی دیگر از ناهنجاری های کروموزومی و مشکلات قلبی مادرزادی را بررسی می کند.

نحوه ی انجام سونوگرافی ان تی

به طور کلی سونوگرافی NT در هفته‌ های ۱۱ تا ۱۴ بارداری انجام می شود و قبل از این دوره نمی توان آن را انجام داد زیرا قبل از هفته ۱۱ جنین کوچک است. پس از ۱۴ هفته هم مایع اضافی گردن با رشد سیستم لنفاوی جنین جذب می شود و بنابراین اسکن دقیق نخواهد بود. بنابراین گلدن تایم برای انجام این سونو هفته ۱۱ تا ۱۴ بارداری است.

اسکن جنین از روی شکم انجام می شود و با تجهیزات سونوگرافی نرمال رویت خواهد شد. این سونوگرافی به هیچ عنوان مخاطره ای برای جنین ندارد. فردی که این کار را انجام می دهد ژل را روی شکم قرار داده و با پروب روی شکم حرکت می کند. در سونوگرافی NT اول اندازه سر تا انتهای ستون فقرات جنین و بعد میزان مایع پشت گردن اندازه گیری می شود. در تصویر این سونو پوست به صورت خط سفید ظاهر شده و مایع زیر پوست سیاه است.

سونوگرافی آنومالی

Leave A Comment