هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری

در هفته چهلم بارداری باید به مادران تبریک ویژه گفت، زیرا ۴۰ هفته را با تمام سعی و تلاش خود به اتمام رسانده اند و حال منتظر تولد نوزاد خود می باشند. در این هفته مادران آرام و قرار ندارند تا فرزند دلبند خود را در آغوش گیرند. اما باید متذکر شویم که گاهی برخی از مادران در هفته های بعد زایمان می کنند و درد زایمان هنوز به سراغ آنان نرفته است. مادرانی هستند که در هفته 42 نیز زایمان نموده اند که هم حال آنان و هم حال نوزاد شان بسیار عالی می باشد.

تغییرات جنین در هفته چهلم بارداری

در این هفته سر نوزاد به گونه ای قرار گرفته است که بتواند از مجرای رحم عبور کند (در صورت که خواهان زایمان طبیعی باشید). رحم در هفته چهلم بارداری باز و بسیار نرم شده است به گونه ای که مستعد عبور نوزاد و جفت از آن می باشد. ممکن است که نوزاد در این هفته به شدت تکان بخورد و یا به طور ناگهانی ساکت و آرام گیرد که باید این روند را توسط متخصص زنان و زایمان پیگیری نمود. اکنون نوزاد به ۳ کیلو و ۱۰۰ وزن و ۷۰ سانتی متر قد رسیده است. کودک در این هفته بزرگتر از سابق شده و ناخن و موهایش نیز همچنان رشد کرده است. متذکر می شویم که استخوان های جمجمه اش هنوز از هم باز می باشد و بعد از عبور از مجرای رحم تا یک سال بعد از تولد جمجمه نوزاد نرم است و به طور کامل شکل نگرفته است.

تغییرات مادران در هفته چهلم بارداری

در صورتی که مادران تکرر ادرار داشته باشند به گونه ای که هر ۵ دقیقه یک بار به توالت بروند و همراه این عارضه دردهای لگنی و شکمی داشته باشند، باید خود را به بیمارستان برسانند زیرا موعد تولد نوزاد می باشد.

مراقبت های هفته چهلم بارداری

بهتر است که مادران در این هفته به صورت مرتب با متخصص زنان یا مامای خود ملاقات داشته باشند و در صورت نیاز آخرین سونوگرافی را برای سلامت جنین اعمال نمایند. بهتر است که در این هفته از مایع و آب دور جنین اطمینان حاصل نمایند. مادران با رعایت چند اصل در این هفته باید کوشا باشند، از جمله:

رعایت تغذیه و موادی که مصرف می کنند. با رعایت ویتامین ها و پروتئین ها در این هفته به سلامت نوزاد کمک می نمایند. بهتر است که پیاده روی لازم را داشته باشند در صورتی که خواهان زایمان طبیعی اند.

بروز چند علائم در هفته چهلم بارداری که شامل:

  • افزایش انقباضات اشتباه
  • حالت تهوع و اسهال
  • ترشحات واژن با ظاهر خونی
  • افتادن جنین به داخل منطقه لگن

علائم درد زایمان و تولد نوزاد

در هفته چهلم بارداری جنین آماده تولد است، به گونه ای که در مادران علائمی مانند پاره شدن کیسه آب و انقباضات رحمی نشانگر زمان زایمان می باشد. شایان ذکر است که بگوییم، اگر کیسه آب پاره شود، ابتدا مادر باید آرام باشد و خونسردی خود را حفظ نماید و به بیمارستان مراجعه کند. در صورتی که انقباضات شروع نشده باشد، بیست و چهار ساعت منتظر می مانند تا دردهای زایمانی آغاز شوند، در غیر این صورت آمپول فشار تزریق می شود و اقدام به زایمان نوزاد می کنند.

نکات تغذیه ای در تعیین جنسیت

Leave A Comment