هفته 39 بارداری چی بخوریم؟

هفته 39 بارداری چی بخوریم؟

هفته 39 بارداری چی بخوریم؟

هفته 39 بارداری چی بخوریم؟ آیا برخی از غذاها می توانند باعث زایمان شوند؟
هفته 39 بارداری یعنی نزدیک شدن به آخرین روزهای بارداری و آمادگی برای زایمان. در این زمان ممکن است اکثر شما به دنبال زایمان زودتر باشید و برای آن هر کاری بکنید، مانند جستجوی “مواد غذایی عامل زایمان” و هدف قرار دادن سبد خریدی پر از میوه آناناس، بادمجان و برگ تمشک.

اما آیا هیچ یک از غذاهایی که گفته می شود باعث زایمان می شوند واقعاً موثر هستند؟ و مهمتر از همه، آیا آن ها ایمن هستند؟

آیا برخی از غذاها واقعا می توانند باعث زایمان شوند؟ هفته 39 بارداری چی بخوریم؟

متأسفانه از دیدگاه پزشکی، هیچ غذای معجزه آسایی وجود ندارد که زایمان ایجاد کند. بسیاری از غذاهایی که با عنوان مسهل زایمان مشهور هستند، واقعاً ناراحتی گوارشی یا اسهال ایجاد می کنند که می تواند عامل گرفتگی و انقباضات رحمی باشد.

اگر بدن شما آماده زایمان است، گرفتگی و انقباضات ناشی از پریشانی دستگاه گوارش ممکن است روند کار را سریع تر آغاز کند … اما با عوارض جانبی همراه خواهد بود.

بنابراین قبل از امتحان هر نوع غذا، گیاه یا مکمل غذایی برای کمک به زایمان، با پزشک خود صحبت کنید. اگرچه ممکن است مصرف برخی مواد غذایی یک روش طبیعی برای القای زایمان باشد، اما برخی از غذاها و نوشیدنی ها می توانند اثر ناخوشایند یا ناامنی داشته باشند.

غذاها و نوشیدنی هایی که باعث زایمان می شوند

در این جا برخی از غذاها و نوشیدنی ها که معمولاً برای القای زایمان مصرف می شوند و آن چه علم پزشکی در مورد آن ها می گوید آورده شده است.

روغن کرچک: تحقیقات نشان داده است که روغن کرچک می تواند انقباضاتی ایجاد کند، اما در حالی که این روش عامیانه برای شروع زایمان برای چندین نسل استفاده شده است، امروزه پزشکان به دلیل اثر ملین شدید که باعث ایجاد ناراحتی جدی می شود، کمتر آن را توصیه می کنند زیرا اسهال آور است و می تواند منجربه کمبود آب بدن شود.
روغن گل مغربی: یک آزمایش بالینی اخیر نشان داده است که روغن گل مغربی در ایجاد زایمان موثر نیست. هنوز هم، بعضی از پزشکان ممکن است مصرف روغن گل مغربی را برای کمک به شروع زایمان توصیه کنند. چرا؟ روغن گل پامچال حاوی اسید چرب امگا 3 به نام اسید گاما لینولنیک یا GLA، پیش ساز پروستاگلاندین ها است. پروستاگلاندین ها، که در اسپرم نیز یافت می شوند، موادی مانند هورمون هستند که به نرم شدن دهانه رحم در آماده سازی برای تولد کمک می کنند.
چای برگ تمشک قرمز: گفته شده است که چای گیاهی تهیه شده از برگ گیاه تمشک قرمز باعث افزایش جریان خون در رحم و در نتیجه شروع انقباضات می شود. با این حال، هیچ مطالعه ای این ادعاها را اثبات نکرده است و کارشناسان می گویند که عدم وجود داده های کیفی، این چای را به یک معجون خطرناک تبدیل می کند.
آناناس: شاید خوانده باشید که خوردن یک آناناس کامل می تواند باعث زایمان شود، به دلیل آنزیم بروملین، تصور می شود که به نرم شدن دهانه رحم کمک می کند و باعث انقباضات می شود. باز هم، این نظریه هنوز توسط شواهد بالینی پشتیبانی نشده است. مطالعات بسیار کمی در مورد خوردن آناناس یا نوشیدن آب آناناس به عنوان راهی برای ایجاد زایمان مورد بررسی قرار گرفته است، اما تحقیقات اندکی که وجود دارد نشان می دهد که عصاره آناناس می تواند باعث انقباضات شود، زیرا مستقیماً روی نمونه های بافتی قرار می گیرد، نه هنگام خوردن آناناس.
غذاهای پرادویه: غذای پرادویه می تواند روده شما را تحریک کند، دقیقاً مانند روغن کرچک (البته با ملایمت بیشتر)، که ممکن است باعث گرفتگی و انقباضات رحمی در خانم هایی شود که از قبل روند زایمان در آن ها شروع شده است. هیچ مدرکی برای تأیید این نظریه وجود ندارد که غذای تند باعث زایمان می شود. تا به امروز، فقط یک مطالعه ارتباط بین خوردن غذای پرادویه و زایمان را بررسی کرده است، اما این مطالعه فقط به زایمان های نارس متمرکز بود. ثابت نشده است که قرار دادن مواد غذایی در سس تند به زایمان برای یک زن باردار در 40 هفته یا بیشتر کمک می کند. احتمالاً یک ماده غذایی تند باعث ایجاد یک چیز می شود آن هم سوزش سر دل است که به عنوان یک فرد باردار احتمالاً قبلاً بیش از حد کافی آن را داشته اید.
خرما: در یک مطالعه کوچک، زنانی که در ماه منتهی به موعد مقرر در روز 6 عدد خرما می خوردند، شانس بیشتری برای زایمان خود داشتند و هنگام پذیرش، از اتساع دهانه رحم بیشتری برخوردار بودند. مطالعه اخیر نشان می دهد که خوردن خرما تاثیری در شروع زایمان ندارد، اما ممکن است در مراحل بعدی زایمان کمک کند. خرما به طور طبیعی سرشار از فیبر است و افزایش ناگهانی مقدار فیبر می تواند باعث گرفتگی عضلات و مشکلات گوارشی شود، بنابراین ممکن است تأثیر خوردن خرما اضافی در هر روز مانند اثر خوردن غذاهای پرادویه در دوران بارداری باشد. هیچ شواهدی وجود ندارد که خرما در ایجاد زایمان موثر باشد.
بادمجان: خوردن بادمجان برای ایجاد زایمان مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین هیچ مدرک پزشکی آن را اثبات نمی کند.
سرکه بالزامیک: سرکه بالزامیک به عنوان غذایی که باعث زایمان می شود مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین باز هم کمبود داده برای اثبات عملکرد آن وجود دارد.

آیا خوردن غذاهایی که باعث زایمان می شوند بی خطر است؟

قبل از مصرف هر داروی گیاهی یا مکمل مانند روغن کرچک، چای برگ تمشک قرمز یا روغن گل مغربی با پزشک خود صحبت کنید. خوردن برخی از این مواد تنها به بدتر شدن شرایط شما منجر می شوند.

هفته 39 بارداری چی بخوریم؟

اگر هنوز هم درگیر این پرسش هستید که هفته 39 بارداری چی بخوریم؟ باید در پاسخ بگویم که هفته های انتهای بارداری نیز مانند هر زمان دیگری باید تغذیه مناسب سرشار از ویتامین ها، پروتئین، مواد مغذی و سالم داشته باشید تا در زمان زایمان دچار مشکلات گوارشی یا سوء هاضمه نشوید. به دنبال مصرف انواع جوشانده و دم کردنی های غیر مجاز در بارداری یا خوردن انواع روغن ها و … نباشید زیرا بروز هرگونه عارضه گوارشی می تواند روند زایمان را برای شما سخت تر کرده و عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

به هیچ عنوان به توصیه های غیر علمی اطرافیان توجه نکنید و این سوال را که هفته 39 بارداری چی بخوریم؟ تنها از پزشک خود بپرسید و به گفته های پزشک خود عمل کنید. برخی از تکنیک ها وجود دارد که می تواند منجر به بروز انقباضات شده و روند زایمان را تسهیل کند. از پزشک خود بخواهید تا این نکات را به شما آموزش دهد.


نیازهای تغذیه ای در دوران بارداری


هفته سی و نهم بارداری


هفته چهلم بارداری