تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد

تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد

تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد

یکی از سوالات برخی از پدر و مادرها این است که آیا تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد در دوران بارداری امکان پذیر است؟ خبر خوب این است که بله با انجام یک آزمایش طی دوران بارداری این تشخیص امکان‌پذیر است و در ایران برخی آزمایشگاه‌ها این تست را انجام می‌دهند.
زمانی که حقوق و مسئولیت‌های مربوط به پدر یک بچه در میان باشد و در مورد هویت واقعی فرزند و پدر وی تردید وجود داشته باشد، آزمایش پدری می‌تواند اهمیت ویژه‌ای پیدا کند.

هدف این است که با این آزمایش ژنتیک بفهمیم دقیقا پدر واقعی بچه کیست؟ DNA تقریباً 100٪ در تعیین اینکه آیا یک مرد پدر بیولوژیکی جنین است یا خیر، دقت دارد.

آزمایش ابوت می تواند از اوایل 9 هفته بارداری (و نه زودتر) انجام شود و در بیشتر مواقع نیاز به نمونه‌هایی مانندخون، مو، مایع آمنیوتیک، پرزهای جفتی یا بیوپسی بافتی از پدر و جنین دارد (برای انجام آزمایش به نمونه هر دو فرد نیاز است).

آزمایشگاه فوق تخصصی ژنتیک پزشکی سیتوژنوم در این مقاله برای شما از نحوه انجام، زمان مناسب، نمونه مورد نیاز و هزینه تقریبی تست ابوت می‌گوید، با ما همراه باشید.

چرا انجام آزمایش پدری در دوران بارداری مهم است؟

آزمایش پدری رابطه بیولوژیکی بین نوزاد و پدر واقعی او را تعیین می‌کند؛ به عبارت دیگر به ما این امکان را می‌دهد که تعیین کنیم پدر یا مادر بیولوژیکی یک کودک کیست. تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد به دلایل قانونی، پزشکی و روانی مهم است و به طور کلی این تست یکی از راه‌های تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد به شمار می‌رود. اگر به دلایل قانونی نیاز به قطعیت در مورد هویت پدر جنین یا کودک دارید، باید این آزمایش را در یک آزمایشگاه ژنتیک پزشکی انجام دهید. تست پدری قبل از به دنیا آمدن جنین می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

آزمایش پدری: گزینه‌های موجود برای تعیین هویت پدر کدامند؟

چندین راهکار سنتی و مدرن برای تشخیص پدر واقعی یک فرد وجود دارد که دقت تشخیص هر کدام با دیگری متفاوت است. بهترین و پر اطمینان‌ترین راهکار موجود در دنیا انجام تست ژنتیکی به نام آزمایش پدر و فرزندی است. این آزمایش را با نام علمی Paternity یا اُبُوَت یا آزمایش پدر فرزندی می‌شناسند و آن را می‌توان در دوران بارداری یا بعد از به دنیا آمدن فرزند در هر سنی انجام داد. اگر کودک یا فرد مورد نظر به دنیا آمده باشد نیاز به نمونه‌هایی مانند خون، مو، بند ناف و یا پوست می‌باشد اما اگر هنوز در شکم مادر باشد نیاز به نوع خاصی نمونه گیری دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

آزمایش پدری غیرتهاجمی قبل از تولد (NIPT)

این آزمایش غیرتهاجمی یکی از دقیق‌ترین راهکارها برای تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد است. این تکنیک شامل گرفتن نمونه خون از پدر و مادر (هر دو) ادعا شده برای انجام تجزیه و تحلیل سلول‌های جنینی است. نتیجه این تست بیش از 99 درصد دقت دارد و از هفته 8 بارداری به بعد قابل انجام است. حال شاید بپرسید که چرا از مادر باید نمونه گرفت؟ در دوران بارداری مقدار زیادی از DNA جنین در خون مادر آزاد شده و جریان می‌یابد. این DNA از طریق تکنیک‌های ژنتیکی قابل تفکیک از DNA مادر هستند و بنابراین با یک خونگیری ساده بصورت غیر تهاجمی می‌توان به DNA جنین دست یافت.

بین هفته های 14 تا 20 بارداری برای دست یافتن به DNA جنین می‌توان از نمونه گیری از کیسه آب جنین با تکنیکی به نام آمنیوسنتز استفاده کرد. به طور معمول، این نوع نمونه گیری تهاجمی برای تشخیص مشکلاتی همچون نقص لوله عصبی، ناهنجاری‌های کروموزومی و اختلالات ژنتیکی استفاده می‌شود که لازمه انجام تمامی این تست‌ها دسترسی به DNA جنین است.

پزشک متخصص از یک سوزن نازک و بلند برای برداشتن مقداری از مایع آمنیوتیک از کیسه آب از روی پوست شکم استفاده می‌کند. متخصص ژنتیک DNA جنین را با استفاده از تکنیک‌های ژنتیکی تلخیص و تکثیر کرده و با نمونه DNA پدر مقایسه می‌کند. نتایج این تست نیز برای تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد حدود 99 درصد صحت خواهد داشت.
آمنیوسنتز با تبلیغات سوء زیادی در دنیای مجازی و بین برخی پزشکان کم اطلاع مواجه است. خوب است بدانید که طبق مقالات معتبر منتشر شده در سال 2021 خطر سقط جنین ناشی از نمونه گیری با آمنیوسنتز توسط متخصصین باتجربه کمتر از 1% گزارش شده. ضمنا آن 1% از جنین‌هایی که سقط می‌شوند ذاتا استعداد مرگ و سقط داشته‌اند. با این حال مانند هر روش نمونه گیری دیگری ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد.

عوارض جانبی این روش می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خونریزی
  • گرفتگی
  • نشت مایع آمنیوتیک
  • تحریک، سوزش یا التهاب در اطراف محل ورود سوزن

برای انجام آمنیوسنتز که فقط به منظور آزمایش پدری انجام می شود، به رضایت پزشک خود نیاز خواهید داشت.

یکی دیگر از روش‌های نمونه گیری برای رسیدن به DNA جنین انجام نمونه گیری با روش CVS می‌باشد. در این آزمایش تشخیصی تهاجمی از یک سوزن یا لوله نازک برای برداشتن نمونه از پرزهای کوریونی یا جفتی جهت تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد استفاده می‌شود. برای این نمونه گیری پزشک یک دستگاه لوله مانند سوزنی را از طریق واژن و دهانه رحم وارد می‌کند و همزمان با استفاده از سونوگرافی به عنوان راهنما، شروع به جمع آوری پرزهای کوریونی (تکه‌های کوچک بافتی هستند که به دیواره رحم متصل‌اند) می‌کند.

این بافت می‌تواند ما را به ماده ژنتیکی جنین برساند و به تشخیص هویت واقعی پدر کمک کند زیرا DNA موجود در پرزهای کوریونی و جنین از نظر ژنتیکی یکسان هستند. نمونه گرفته شده از طریق CVS با DNA جمع آوری شده از پدر مدعی مقایسه می‌شود و نتیجه بصورت مکتوب اعلام می‌گردد. میزان دقت این تست نیز چیزی حدود 99 درصد است اما خطرهای ناشی از این نوع نمونه گیری معمولا بیشتر از روش آمنیوسنتز می‌باشد. CVS می‌تواند بین هفته‌های 10 تا 13 بارداری انجام شود.

آیا تاریخ شروع بارداری پدر بودن را ثابت می‌کند؟

بعضی از خانم‌ها سعی می‌کنند که با تعیین دقیق تاریخ شروع حاملگی بتوانند هویت پدر فرزندشان را تعیین کنند! تعیین دقیق زمان حاملگی دشوار است چراکه در صورت داشتن دو یا چند رابطه پرخطر، اسپرم افراد مختلف (بدون قابلیت ترکیب شدن باهم) می‌توانند سه تا پنج روز پس از مقاربت در دستگاه تناسلی خانم زنده بمانند.

اگر در طی 10 روز با دو یا چند آقای مختلف رابطه برقرار کرده‌اید و باردار شده‌اید، آزمایش پدری paternity تنها راه تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد خواهد بود.

هزینه تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد چقدر است؟

بسته به نوع آزمایشی که انتخاب می‌کنید، قیمت آزمایش پدری متفاوت می‌شود.

به طور معمول، آزمایش پدری قبل از تولد کودک هزینه کمتری دارد زیرا از هزینه‌های اضافی پزشک و بیمارستان جلوگیری می‌کنید. بعد از انتخاب روش مناسب برای انجام تست می‌توانید هزینه را از مراکز مختلف سوال کنید. این هزینه شامل فاکتورهای زیر می‌شود:

  • هزینه مشاوره
  • هزینه نمونه گیری توسط پزشک یا مرکز پزشکی
  • هزینه انجام تست ژنتیک در آزمایشگاه ژنتیک

توجه

لطفا توجه داشته باشید که برای انجام آزمایش پدری به هر آزمایشگاهی اعتماد نکنید و حتما به مراکز ژنتیک پزشکی معتبر مراجعه نمایید. شما می‌توانید همین حالا به صورت آنلاین وقت مشاوره ژنتیک رزرو کنید تا مشاوران ما در مرکز ژنتیک پزشکی سیتوژنوم شما را در مورد تشخیص پدر واقعی جنین قبل از تولد بیشتر راهنمایی نمایند.

نویسنده و مترجم: دکتر سارا فرخی مشاور ژنتیک

تشخیص پدر و مادر واقعی

مراقبت های بعد از آمنیوسنتز

Leave A Comment