انسداد روده

انسداد روده

انسداد روده یک از اختلالات سیستم گوارشی می باشد. سیستم گوارش، یکی از دستگاه های بسیار مهم در بدن می باشد که ایجاد هرگونه اختلال در آن باعث بروز مشکلات فراوانی برای بدن خواهد شد. این بیماری در چند دهه آخر رشد بسیار زیادی در بین بیماران داشته است که نتیجه شکل نادرست زندگی امروزی مردم است.

انسداد روده چیست؟

اگر بخواهیم برای این اختلال تعریفی داشته باشیم، باید گفت که به مسدود شدن کامل یا قسمتی از روده کوچک یا روده بزرگ گفته می شود. این مشکل باعث می شود که عبور مواد غذایی، نوشیدنی و گازها از روده با مشکل مواجه شده و باعث ایجاد درد شدید در شکم شود. انسداد ممکن است که در اثر تومور، جای زخم روده و پیچ خوردگی های روده ایجاد شود.

انواع

انسداد ممکن است که به صورت مکانیکی یا غیر مکانیکی باشد:

۱ـ مکانیکی: زمانی که روده دچار انسداد فیزیکی شده و مواد نتوانند از یک حدی جلوتر بروند، انسداد مکانیکی در روده رخ داده است که ممکن است ناشی از تراکم مدفوع، رشد غیر طبیعی بافت های روده و یا وجود شی خارجی باشد.

۲ـ غیرمکانیکی: در این حالت انسداد به دلیل فلج شدن روده ها ایجاد شده است که تمامی حرکات لوله های گوارشی متوقف می شود.

علائم

این اختلال می تواند خود را با علائمی مانند درد های شدید شکمی، بی میلی به غذا وکم شدن اشتها، نفخ شدید شکم، حالت تهوع و استفراغ، ورم شکم، بوی بد دهان و تنفس بد بو و تب نشان دهد که در صورت مشاهده این علائم در طولانی مدت حتما باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

تشخیص

زمانی که فرد با مشاهده علائم اولیه به پزشک مراجعه می نماید، پزشک با معاینات اولیه و معمولی در قسمت هایی که برای بیمار ایجاد ناراحتی می نماید، بیماری فرد را بررسی می نماید. سپس برای تشخیص دقیق تر، آزمایش های تصویر برداری و کولونوسکوپی تجویز می نماید.

درمان

ممکن است که با توجه به شرایط بیمار، پزشک روش های متفاوتی را برای درمان او در نظر بگیرد. جراحی های لاپاراتومی و لاپاراسکوپی برای رفع انسداد استفاده می شود ولی زمانی که این اختلال در حالت شدید خود باشد، با جراحی، قسمت های فاسد و یا مرده از روده جدا می شود و بخش های سالم به یکدیگر متصل می شود.

بررسی جهش های پانل سرطان روده بزرگ

Leave A Comment