آزمایش کشت ادرار چیست ؟

آزمایش کشت ادرار چیست ؟

آزمایش کشت ادرار می‌تواند باکتری یا مخمر ایجاد کننده عفونت ادراری (UTI) را شناسایی کند. اگر باکتری‌ها تکثیر شوند، آزمایش حساسیت آنتی‌بیوتیکی می‌تواند آنتی‌بیوتیکی را شناسایی کند که می‌تواند آن باکتری خاص را بکشد. در صورت ابتلا به عفونت ادراری مزمن یا غیر قابل درمان، پزشک ممکن است تست کشت ادرار را تجویز کند. مجله پزشکی آزمایشگاه تخصصی ژنتیک سیتوژنوم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف آزمایش کشت ادرار خواهد پرداخت.

آزمایش کشت ادرار چیست ؟

آزمایش کشت ادرار چیست ؟ آزمایش کشت ادرار بیشتر به منظور بررسی حضور میکروب ها در خون، ترشحات بدن و همچنین باکتری ها در واژن استفاده می شود. به این دلیل که عوامل اصلی در بروز عفونت ها در بدن، از طریق مجاری ادراری وارد بدن می شوند، برای تعیین وجود عفونت در مجاری ادراری از آزمایش کشت ادرار استفاده می کنند. در افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند، عفونت بیشتر دیده می شود. در صورتی که جواب آزمایش کشت ادرار منفی باشد، فرد عفونتی در مجاری ادرار خود ندارد. منفی بودن آزمایش ادرار می تواند به معنی پایین بودن میزان ارگانیسم های کشت باشد. در صورتی که میزان ارگانیسم های کشت بالا باشد، آزمایش کشت ادرار مثبت می باشد و فرد به عفونت مبتلاست.

موارد مورد توجه قبل از انجام آزمایش کشت ادرار چیست ؟

  • در صورتی که شما داروی خاصی، خصوصا آنتی بیوتیک خاصی را مصرف می کنید باید با پزشک خود در میان بگذارید.
  • بهتر است تا لحظه آزمایش، از ادرار کردن تا جای ممکن جلوگیری کنید.
  • قبل از ادرار کردن برای آزمایش، ناحیه تناسلی خود را به منظور جلوگیری از ورود باکتری های واژن و آلت تناسلی مردان تمیز کنید.
  • دست های خود کاملا تمیز کنید.

علائم عفونت ادرار یا UTI

شایع ترین علائم UTI عبارتند از:

  • درد و ناراحتی، به طور معمول در ناحیه تحتانی کمر و شکم
  • درد هنگام ادرار کردن
  • تب
  • احساس نیاز به تکرار ادرار
  • مشکل در جریان ادرار

اگر مبتلا به UTI هستید، در صورت وجود خون در ادرار ممکن است نمونه ابری به نظر برسد یا حتی یک سایه صورتی یا مرجانی به وجود بیاورد. ممکن است شما احساس تکرر ادرار و نیاز مداوم به تخلیه ادرار داشته باشید. در مواردی که عفونت جدی تر می شود، ممکن است احساس لرز یا استفراغ را تجربه کنید.

افرادی که در معرض عفونت می باشند

می توان گفت طبق بررسی های انجام شده، زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به عفونت های ادراری می باشند. سیستم بدنی و آناتومی بدن زنان در مقایسه با مردان بیشتر می تواند زمینه ورود باکتری ها به بدن را فراهم کند. در بدن زنان به دلیل نزدیک بودن راه خروج ادرار و مقعد باکتری ها می توانند از روده به بدن زن به راحتی منتقل شوند. در حالی که در مردان این عفونت ها و باکتری ها به سختی می توانند وارد بدن شوند در نتیجه عفونت ها در مردان کمتر از زنان دیده می شود. ترشحات پروستات در مردان به عنوان مانعی برای ورود باکتری ها به مجرای ادراری می باشند. لازم به ذکر است که انجام آزمایش کشت ادرار هیچ خطری برای افراد ندارد.

نتیجه آزمایش

نتایج آزمایش کشت ادرار غیر طبیعی

معنی مثبت بودن جواب آزمایش کشت ادرار چیست ؟ کشت ادرار مثبت یعنی باکتری ها در ادرار وجود دارند. باکتری ها در ادرار تقریبا به مقدار ۱۰۰ هزارمیلی لیتر در ادرار یافت می شوند. پزشک با بررسی میزان این باکتری ها می تواند عفونت را در بیمار تشخیص دهد. اگر این میزان کمتر از ۱۰۰ بود عفونت در فرد آزمایش دهنده وجود ندارد و اگر میزان آن بالاتر ۱۰۰ بود نشان دهنده وجود عفونت می باشد.

نتایج آزمایش کشت ادرار طبیعی

در صورتی که جواب آزمایش منفی باشد آزمایش کشت بدون وجود باکتری و عفونت به دلیل باکتری ها می باشد که این نشان دهنده کشت ادرار طبیعی است.

درمان عفونت ادرار

UTI اغلب با یک دوره آنتی بیوتیک درمان می شود. نوع آنتی بیوتیک تجویز شده می تواند بسته به نوع باکتری که در حال مبارزه با آن هستید، تاریخچه پزشکی شما و این که آیا UTI شما مکرر بوده یا خیر، متفاوت باشد. همچنین نتیجه آزمایش کشت ادرار و آنتی بیوگرام حساسیت عفونت فعلی به آنتی بیوتیک ها و مقاومت بدن شما به آن ها را مشخص کرده و بر همین اساس پزشک آنتی بیوتیک مناسب را برای شما تجویز می کند.

شما می توانید با نوشیدن مقدار زیادی آب و تکرر ادرار، به درمان UTI کمک کنید. هر آن چه باعث شود برخی از باکتری ها را بیرون بیاورید به بدن شما کمک می کند تا سریعتر بهبود یابد. مکمل های ویتامین C به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند. آن ها را به عنوان مهمات گلبول های سفید خود در هنگام مبارزه با عفونت تصور کنید.

درمان مناسب عفونت باید بیشتر ناراحتی شما را در مدت 48 ساعت برطرف کند. پوشیدن لباس مناسب و آزاد، لباس زیر پنبه‌ای و شستشوی مکرر می تواند به شما در بهبودی سریعتر کمک کند.

هر زمان احساس می کنید که به عفونت ادرار مبتلا هستید حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که این امکان وجود دارد که با تشدید علائم موجب ایجاد عفونت کلیوی شود که بر تمام بدن شما تأثیر می گذارد.

درد در ناحیه کمر یا پائین در زیر دنده ها و احساس لرز و ضعف علائمی است که نباید از آن ها چشم پوشی کنید. در صورت مشاهده این علائم، با پزشک خود تماس بگیرید.

آزمایش ادرار چیست؟

آزمایش آنالیز ادرار چیست ؟

عفونت ادراری UTI

Leave A Comment