مراقبت های بعد از CVS

مراقبت های بعد از CVS

CVS روشی نمونه برداری از پرزهای جفتی است که با کمک سونوگرافی (اسکن اولتراسوند) انجام می شود. این آزمایش را می توان با استفاده از 2 روش مختلف CVS ترانس شکمی و CVS ترانس سرویکس یا واژینال انجام داد و هرکدام از این روش ها نیازمند مراقبت های بعد از عمل می باشند. سیتوژنوم در این مقاله به شما در مورد مراقبت های بعد از CVS و علائم نگران کننده طی روزهای آتی خواهد گفت.

مراقبت های لازم بلافاصله بعد از سی وی اس چیست؟

در حالت کلی ممکن است CVS حدود نیم ساعت طول بکشد اما نمونه برداری آن حدودا به 10 دقیقه زمان احتیاج دارد. پس از پایان نمونه برداری، مراقبت های بعد از CVS توسط تیم درمانی شما شروع می شود به طوری که حدود 1 ساعت باید در مرکز درمانی بمانید تا در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی، مانند خونریزی شدید، کادر پزشکی بتوانند کنترل اوضاع را در دست بگیرند. بعد از 1 ساعت اگر مشکل خاصی پیش نیاید می توانید برای استراحت به خانه بروید.

خطرات ناشی از CVS چیست؟

مراقبت های بعد از CVS

در ادامه با مهمترین مراقبت های بعد از CVS که باید در نظر بگیرید آشنا می شوید:

  1. پس از انجام CVS، داشتن گرفتگی هایی شبیه درد پریود و خونریزی خفیف واژینال که با نام لکه بینی شناخته میشود برای چند ساعت طبیعی است.
  2. اگر احساس ناراحتی کردید، می ‌توانید مسکن‌ هایی مانند پاراستامول (اما نه ایبوپروفن یا آسپرین) را می ‌توانید مصرف کنید.
  3. ممکن است لازم باشد در بقیه روز از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید (استراحت مطلق).
  4. طی 24 ساعت اول پس از سی وی اس، بهتر است از راه رفتن دوری کنید و سپس برای 3 تا 4 روز آینده، لازم است از انجام “هرگونه” فعالیت ورزشی یا بلند کردن اجسام سنگین (بیش از 1 الی 2 کیلو) شدیدا خودداری کنید.
  5. به مدت 2 هفته یا تا زمانی که پزشکتان گوشزد کرده است، نباید رابطه جنسی داشته باشید.

علائمی که باید مراقب آن ها باشید

لازم است که تمام نکات ذکر شده در مورد مراقبت های بعد از CVS را رعایت کنید تا از خطرات و عوارض جانبی در امان باشید. با این حال اگر با علائم زیر رو به رو شدید بهتر است با تیم پزشکی خود تماس بگیرید:

  1. خونریزی: برخی از مادران باردار بعد از انجام این روش دچار لکه بینی می شوند. ممکن است در 1 الی 2 روز اول رنگ آن قرمز باشد یا به صورت لخته دیده شود و سپس به رنگ قهوه ای تغییر کند. گاهی نیز ممکن است مدت بیشتری لکه بینی داشته باشید؛ به هر حال این عارضه غیرعادی نیست اما اگر هرگونه خونریزی شدید را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید.
  2. گرفتگی: ممکن است در روز عمل و یا چند روز بعد از آن گرفتگی یا احساس فشار خفیف را تجربه کنید. اگر دردتان شدید یا مداوم بود، لطفا با پزشک خود تماس بگیرید.
  3. تب: تب ممکن است نشان دهنده عفونت باشد. اگر در هر زمان طی 2 هفته بعد از عمل متوجه شدید که دمای بدن شما (بیشتر از 37 و نیم درجه) است، باید به پزشک خود اطلاع دهید (حتی اگر فکر می کنید ممکن است به چیزی غیر از CVS مربوط باشد).
  4. نشت هر گونه مایع شفاف: اگر متوجه نشت مایع شفاف از واژن خود شدید، لطفاً به پزشک خود اطلاع دهید.

مترجم: سارا فرخی

Leave A Comment