هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری به این معنی است که جنین نصف زندگی خود را در رحم گذرانده است. او اکنون بزرگ شده و خواهان شناختن محیط و افراد بیرون است. مادران در این هفته از تکاپو و حرکات جنین در رحم، مطلع می شوند. این تکاپوی جنین در رحم مادران مانند گرفتگی یا تشنج هایی است که در شکم رخ می دهد. در هفته ۱۸ بارداری رحم هم چنان بزرگ می شود. افزایش وزن با زیادشدن بافت های چربی و بزرگ شدن حجم عضلات رحم اتفاق می افتد.
افزایش وزن مادران در نیمه دوم بارداری شایع تر است، که علائمی مانند افزایش فشار خون، گرفتگی و آبریزش بینی، تعرق بسیار و… به همراه می آورد. این علائم بعد از تولد نوزاد از بین می روند.
بهتر است که مادران با آرامش و محبت با جنین خود ارتباط برقرار کنند.
مادران به منظور رفع علائمی مانند سرگیجه و تهوع در هنگام برخواستن یا بیدار شدن از خواب، باید این عمل را به آرامی انجام دهند. چنان چه از سرگیجه رنج می برند، بهتر است که کمی دراز کشیده و پای خود را روی جسمی مرتفع یا یک بالشت قرار دهند، زیرا قند خون آنان افت کرده که برای رفع این عارضه مصرف یک آب نبات یا شکلات موثر می باشد.

تغییرات جنین در هفته هجدهم بارداری

جنین اکنون به وزن تقریبی ۱۴۰ گرم و طول ۱۷ سانتی متر رسیده است. این عارضه به آن معنی است که وزن جنین بیشتر از جفت (عضوی است که در دیواره رحم تشکیل می شود و مواد غذایی و اکسیژن را به جنین می رساند و مواد زائد و اضافی را از آن دور می نماید، معمولا جفت با یک بند به جنین متصل) شده است.
چربی بدن جنین زیاد شده و این پروسه تا هفته های بعد نیز ادامه دارد. گوش های او تمام صداها را می شنود و در برابر این صداها واکنش نشان می دهد.

کدام آزمایشات باید در هفته هجدهم بارداری انجام شوند؟

اگر مادران هنوز غربالگری جنین را انجام نداده اند، این هفته مناسب ترین زمان برای انجام آن است. این غربالگری برای بررسی اختلالات و ناهنجاری های ستون فقرات جنین می باشد، که خطر ابتلا به سندرم داون را برآورد می کند.
مادران باید در این هفته، برای رفع عارضه کم خونی، از قرص یا مکمل های حاوی آهن استفاده نمایند.
پیشنهاد می شود که مادران، برای رفع کسالت و خستگی، حرکات و تمرینات ورزشی سبک را انجام دهند.

Leave A Comment