هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری دیگر نمی‌توان تغییرات زیادی را مشاهده کرد و تنها با استفاده از سونوگرافی می‌توان از وضعت جنین و تغییرات او با خبر شد. جنین کوچولوی شما در هفته 24 بارداری به رشد خود ادامه می‌دهد و کم کم برای دنیای بیرون آماده می‌شود. آزمایشگاه تخصصی ژنتیک پزشکی سیتوژنوم در این مقاله برخی از تحولات جنینی که در هفته 24 اتفاق می‌افتد را عنوان می‌کند.

تغییرات جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

  • در این دوره از بارداری جهش بسیار زیادی به منظور رشد مغر جنین ایجاد می‌شود.
  • ریه‌ها در هفته 24 بارداری بالغ می‌گردند و با استنشاق در مایع آمنیوتیک هوا به داخل ریه‌ها راه پیدا می‌کند و جنین می‌تواند روش صحیح تنفس کردن را یاد بگیرد.
  • تغییر در رنگ پوست جنین یکی دیگر از تغییراتی است که در این زمان رخ می‌دهد. تا هفته 24 بارداری پوست جنین شفاف است اما با ورود به این دوره از بارداری پوست حالت مات به خود گرفته و تیره می‌شود.
  • در این هفته فعالیت‌های جنین در داخل رحم به نسبت افزایش می‌یابد و مادر کاملا متوجه لگد زدن و حرکات دست و پای جنین می‌شود. همین‌طور مویرگ‌های خونی کوچک و ریز در این دوره از بارداری در بدن جنین شروع به تشکیل شدن می‌کنند.
  • در حقیقت می‌توان گفت در این هفته از بارداری تغییرات بسیاری ایجاد می‌شود. در زیر پوست جنین چربی‌ها جمع می‌شوند و این توانایی را ایجاد می‌کنند که جنین بتواند درجه حرارت بدن خود را با بدن مادر تطبیق دهد.

در هفته بیست و چهارم بارداری شما می‌توانید به راحتی با کمک انواع روش‌های سونوگرافی چهره کودک خود را به خوبی مشاهده کنید زیرا دیگر تمام اجزای صورت جنین شکل یافته‌اند.

حرکات طبیعی جنین در هفته 24 چگونه است؟

حرکات طبیعی جنین‌ها در هفته 24 بارداری معمولاً ویژگی‌های زیر را دارد:

  • در هفته 24 بارداری حرکات جنین ممکن است کمی قوی‌تر و قابل توجه‌تر به نظر برسد و ضربات و لگد زدن‌ها بیشتر می‌شود. کوچولوی شما در حال به دست آوردن کنترل و قدرت عضلانی است.
  • تا هفته 24 گوش داخلی کودک شما کاملاً رشد کرده است. این اندام حس تعادل آن‌ها را کنترل می‌کند و به کودک شما کمک می‌کند تا بفهمد که کجای رحم قرار دارد.
  • اگرچه ریه‌های کودک شما تا این هفته تشکیل شده‌اند اما تا زمانی که شروع به تولید ماده‌ای به نام سورفکتانت نکنند آماده عملکرد طبیعی در دنیای بیرون نیستند. این اتفاق در هفته‌های آینده شروع خواهد شد (اغلب حدود ۲۶ هفته).
  • در هفته 24 بارداری ممکن است حس کنید که سطح حرکت جنین شما افزایش یافته و تایم خواب او را با کاهش حرکاتش احساس کنید.

24 هفتگی چند ماهگی می‌شود؟

معمولا این سوال به وجود می‌آید که در هفته 24 حدوداً در چندمین ماه بارداری هستید. خوب در این هفته به احتمال زیاد شما در ماه ششم بارداری خود قرار دارید. به طور کلی روش‌های مختلفی برای گروه بندی هفته‌های بارداری به ماه‌ها وجود دارد بنابراین اگر پزشک شما عدد متفاوتی گفت نگران نباشید!

اندازه نوزاد در هفته بیست و چهارم بارداری

ممکن است از خود بپرسید اندازه فرزند من در 24 هفتگی چقدر است؟ در این هفته از بارداری جنین شما به اندازه یک بلال یا ذرت است، وزن او بیش از 600 گرم و طول او از تاج سر تا کف پا حدود 20 سانتی متر است. البته باید توجه داشته باشید که هر بچه شرایط مختص به خود را دارد و برخی از جنین‌ها ممکن است از اندازه‌های ذکر شده بیشتر یا کمتر باشند. به طور کلی داشتن یک رژیم غذایی مغذی و ورزش منظم به شما کمک می‌کند تا در دوران بارداری هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی احساس بهتری داشته باشید. بعلاوه تناسب اندام در دوران بارداری کاهش وزن شما پس از تولد نوزاد را آسان‌تر می‌کند.

رابطه جنسی در هفته 24 بارداری

در هفته 24 بارداری شکم شما بزرگ می‌شود و ممکن است شما را بترساند که مبادا رابطه جنسی برایتان خطرناک باشد. اگر بارداری شما به طور طبیعی پیش می‌رود، داشتن رابطه جنسی احتمالاً بی‌خطر است اما اگر با عوارض بارداری مواجه هستید ممکن است پزشک به شما توصیه کند که از ارتباط جنسی خودداری کنید. از آنجایی که موقعیت همه مادران منحصر به فرد است پزشک زنان بهترین کسی است که می‌تواند راهنمایی‌های درست برایتان داشته باشد.

مترجم: دکتر سارا فرخی مشاور ژنتیک

هفته بیست و پنجم بارداری

Leave A Comment