هفته دوازدهم بارداری

هفته دوازدهم بارداری

هفته دوازدهم بارداری مادر از احساس بهتری نسبت به هفته های گذشته برخوردار است. این ماه که شروع سه ماه دوم بارداری است، میزان ادرار کردن کم و حالت تهوع صبحگاهی آن ها کم و یا حتی قطع می شود.
در این هفته به علت ناقص بودن هورمون ها مادران احساس عدم تنفس راحت را دارا می باشند که برای رفع این عارضه بهتر است نفس عمیق بکشند.
علائم دیگر همچون خارش، درد در ناحیه کمر و ورم را نیز دارا می باشد. پزشک زنان و زایمان با بررسی های علائم ظاهری مادر از بزرگ شدن رحم مادران مطلع می شود. چنان چه خطی قهوه ای رنگ بر روی سطح شکم مادران در این هفته نمایان شود، مادران نباید نگران شوند، این یک حالت کاملا طبیعی است که رخ می دهد و پس از زایمان رفع می شود.

علائم جنین در هفته دوازدهم بارداری

در هفته ۱۲ بارداری وزن جنین به ۱۴ تا ۲۰ گرم و قدش به ۸ سانتیمتر می رسد. تشکیل تمام اندام های جنین، تکامل مغز، غضروف ها، عصب ها و حتی عضلات شروع می شود و فعالیت خود را آغاز می نمایند. جنین دست و پایش را تکان می دهد اما مادران هنوز این تکاپوی جنین را احساس نمی کنند. ویژگی ها و برجستگی های صورت کاملا مشخص می شود و استخوان هایش قوی و مستحکم می شود. تمام جایگاه لثه ها که ۲۰ دندان است سبز می شود. جنین در این هفته قادر است که انگشتان خود را به هم قفل کند و یا حتی بمکد.
شایان ذکر است که بدانید هنوز جنسیت جنین مشخص نیست، زیرا اندام تناسلی هنوز کامل نشده است.

چه آزمایش هایی در هفته دوازدهم بارداری انجام می شود؟

مادران در این هفته وجود هرگونه نقص و عیبی در جنین را توسط آزمایش غربالگری مطلع خواهند شد، پس بهترین روش برای مشاهده تمام جزئیات جنین غربالگری در این هفته است.

چند روش برای تعیین جنسیت در این هفته

  • براساس شنیدن قلب جنین: مادران باید در هنگام مراجعه به پزشک به صدای قلب جنین گوش فرا دهند. چنانچه صدای قلب جنین به ۱۴۰ ضربه در دقیقه برسد، مادران به پسر باردارند اما اگر خللی در این ضربه باشد مادران به دختر باردارند.
  • حالت تهوع صبحگاهی: چنانچه مادری حالت تهوع شدید صبحگاهی را داشته باشد، به دختر باردار است و برعکس
  • شکل و فرم شکم: چنانچه مادری شکمش رو به پایین باشد، فرزندش پسر است. اما اگر شکم رو به بالا باشد، فرزندش دختر خواهد بود.

شایان ذکر است که بگوییم این روش ها فقط محض سرگرمی و دلخوش کردن مادران است و بهترین روش انجام سونوگرافی در هفته ۱۴ بارداری برای تعیین جنسیت است.

Leave A Comment